Ceny nehnuteľností v eurozóne sa na začiatku tohto roka zvýšili najvýraznejšie za vyše 14 rokov. Poukázali na to vo štvrtok zverejnené údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Ceny domov v krajinách menového bloku vzrástli v 1. štvrťroku tohto roka medziročne o 5,8 percenta, uviedol Eurostat. To je najvýraznejšie tempo rastu od 4. štvrťroka 2006. Na porovnanie, v poslednom štvrťroku 2020 vzrástli ceny domov a bytov medziročne o 5,6 percenta. V celej EÚ sa ceny nehnuteľností zvýšili o 6,1 percenta, najviac od 3. štvrťroka 2007. Vo 4. kvartáli dosiahol medziročný rast 5,8 percenta.

Paneláky:  Sú neosobné.
Neprehliadnite

Top v realitách: Metodika pre nájomné bývanie v Bratislave, nová výstavba v Banskej Bystrici

V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom sa ceny domov v eurozóne zvýšili v 1. štvrťroku 2021 o 1,3 percenta. V širšej EÚ rast dosiahol 1,7 percenta. Z členských štátov Európskej únie, ktorých údaje sú k dispozícii, sa v 1. kvartáli medziročne najviac zvýšili ceny nehnuteľností v Luxembursku (17 percent), Dánsku (15,3 percenta), Litve (12 percent), Česku (11,9 percenta) a Holandsku, kde ceny domov a bytov vzrástli o 11,3 percenta. Jedinou krajinou, kde ceny klesli, bol Cyprus, pričom pokles dosiahol 5,8 percenta.

V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom sa ceny nehnuteľností najviac zvýšili v Estónsku (6,6 percenta), Dánsku (5,8 percenta) a Litve (5 percent). Pokles cien domov a bytov zaznamenali Cyprus, Malta a Slovensko. V prípade Cypru klesli ceny medzikvartálne o 5,8 percenta, na Malte o 1,6 percenta a na Slovensku o 1,2 percenta, uviedol Eurostat.