Vedenie čínskej provincie Anhui má záujem vybudovať pri Senci na západe Slovenska Čínske centrum v Európe (European China Center – ECC). Komplex za vyše 100 miliónov eur by mal vyrásť v logistickej a nákupnej zóne pri diaľnici D1, ktorú buduje slovenská firma IPEC Group.
Jej riaditeľ Ivan Čarnogurský hovorí, že Číňania už niekoľko rokov prejavujú záujem vybudovať na Slovensku ekonomické a obchodné centrum. Malo by reprezentovať a koordinovať aktivity firiem z provincie Anhui, ale aj ďalších regiónov Číny. Pracovať by v ňom malo zhruba tisíc ľudí zo Slovenska aj z Číny.
Zväz priemyselných podnikateľov Slovenska ponúkol Číňanom niekoľko lokalít, z ktorých si vybrali priestor pri diaľnici neďaleko Senca. V prvej fáze by mali obsadiť pozemky s rozlohou zhruba 17 hektárov s možnosťou ďalšieho rozšírenia na 30 hektárov.
Ekonomická časť centra by mala poskytnúť priestor pre výstavné plochy a prezentáciu čínskych výrobkov, sídlo importných a exportných spoločností, čínskych bánk a ďalších firiem. Napríklad by v ňom mali byť showroomy čínskych automobiliek a ďalších strojárskych firiem.
Projekt má spĺňať aj požiadavky na kultúrnu základňu pre rozvíjanie spolupráce v kultúre a umení, priestory pre koncerty a výstavy. Mali by tu sídliť aj čínske cestovné kancelárie, centrum čínskej medicíny a jazyková škola čínštiny, športové či gastronomické centrum.
Spoločensko-obytná časť má zahŕňať obytnú štvrť s bytovými domami, hotely a kongresové priestory. Celková úžitková plocha objektov má podľa I. Čarnogurského dosiahnuť vyše sto tisíc štvorcových metrov, pričom sa počíta aj s výškovými budovami. Flexibilný územný plán lokality a čiastočne vybudované siete umožňujú rýchly štart, výstavba by sa mala rozbehnúť koncom roka 2012.
Čínska štvrť by mala byť súčasťou novej aglomerácie pri diaľničnej križovatke, do ktorej majú okrem existujúcich skladových a obchodných areálov patriť aj nákupné centrum, administratívno-predajná a obytná zóna. IPEC ohlásil štart výstavby obchodnej zóny, na jeseň má otvárať prvá samostatná predajňa rakúskej nábytkárskej firmy Peter Max.
Čínska delegácia navštívila Slovensko koncom júna, pričom ju viedol minister kultúry provincie Anhui Zang Shikai a skladala sa napríklad zo šéfov rozhlasu a televízie, štátnych vydavateľstiev, telekomunikačnej spoločnosti, či člena Ústredného výboru Komunistickej strany Číny pre výchovu a vzdelanie, ako aj predstavitelia exportno-importnej spoločnosti Anhui Whyvin International.
Podľa vyjadrenia čínskych predstaviteľov projekt zastupuje celú Čínu a malo by sa na ňom podieľať zhruba 200 firiem z celej krajiny z rôznych odvetví priemyslu, obchodu a finančníctva. Mal by byť „trvalým prepojením čínskej a európskej kultúry“. Číňania predpokladajú, že architektonicko-urbanistickým riešením vytvorí ECC „výrazný nový prvok a prienik čínskej kultúry do centra Európy“.
Provincia Anhui leží na východe Číny v delte rieky Jang´c´tiang (Yangtze – Dlhá rieka). Má zhruba 70 miliónov obyvateľov a 17 veľkých miest. Jej hlavné mesto Hefei má takmer toľko obyvateľov, ako Slovensko. Metropola má tridsať univerzít a takmer dvesto výskumných centier, čo ju zaraďuje medzi najvýznamnejšie akademické centrá Číny.
Vizualizácie - IPEC