Priemyselný park Dubnica je nové logistické centrum postavené v roku 2016. Tvoria ho skladové, technické a kancelárske priestory s celkovou prenajímateľnou plochou 89,4 tisíca štvorcových metrov. K dispozícii tu je 96 parkovacích miest pre osobné automobily a 32 stojísk pre nákladné vozidlá.

Areál je obsadený na 97 percent. Najväčším nájomníkom je nemecká spoločnosť Continental, popredný svetový výrobca pneumatík a dodávateľ technológií pre automobilový priemysel. Ďalšími dôležitými nájomníkmi sú švajčiarska dopravná a logistická spoločnosť Kühne+Nagel, potravinový reťazec Lidl a holandská pivovarnícka skupina Heineken.

„Akvizícia tejto novo postavenej nehnuteľnosti a dlhodobý vzťah spoločnosti Continental k tejto lokalite pre náš fond predstavuje nadpriemerný výnos zaistený na dlhý čas, silné záruky a zároveň vysoký potenciál na udržanie hodnoty investície,“ hovorí Tomáš Jandík, člen predstavenstva zodpovedný za realitnú zložku fondu v Reico IS ČS.

Po nedávnom predaji kancelárskej budovy v Prahe týmto obchodom fond opäť rozšíril portfólio na 13 budov. „Návratom ČS nemovitostního fondu do industriálneho sektora a posilnením slovenskej pozície sa nám podarilo významne rozšíriť celkovú sektorovú a regionálnu diverzifikáciu portfólia fondu. Očakávame, že tento strategický krok posilní dlhodobo stabilnú výkonnosť fondu,“ dodáva Filip Kubricht, predseda predstavenstva Reico IS ČS.

Areál sa nachádza v regióne západného Slovenska, ktorý spolu s bratislavským regiónom sústreďuje 93 percent industriálnych plôch v krajine. Priemyselný park Dubnica leží pri výjazde z diaľnice D1.

„Sme radi, že sa nám pre nášho klienta podarilo nájsť významného investora v podobe českého realitného fondu. Zahraniční investori stále vidia v segmente komerčných nehnuteľností veľký potenciál pre zhodnotenie svojej investície,“ podotýka Marián Mlynárik, riaditeľ predaja investičných nehnuteľností v CBRE, ktorá pri predaji zastupovala Invest4SEE.

Český fond kupuje haly Continentalu, Lidlu a Heinekenu v Dubnici

Priemyselný park Dubnica Zdroj: CBRE

Developerská a investičná spoločnosť sa zameriava na sektor industriálnych nehnuteľností, pričom sa sústreďuje na región strednej a východnej Európy. Areál v Dubnici developovala prostredníctvom svojej spoločnosti SEE RE One, postavila ho spoločnosť Goldbeck.

Predaj dubnického parku je súčasťou trendu posledných dvoch rokov, keď slovenskému trhu realitných investícií dominoval sektor priemyselných nehnuteľností. „Takmer 45 percent objemu zrealizovaných transakcií sa uskutočnilo v logistických a výrobných nehnuteľnostiach. Aj táto transakcia potvrdzuje, že kvalitný produkt s dobre zazmluvneným príjmom, situovaný v rastúcej a etablujúcej sa logistickej lokalite je v súčasnosti žiadaný a likvidný,“ hovorí Peter Nitschneider, riaditeľ a vedúci transakčného poradenstva v JLL Slovensko, ktoré pri transakcii zastupovalo Reico IS ČS.

ČS nemovitostní fond vznikol v roku 2007 a je najväčším a najdlhšie pôsobiacim podielovým realitným fondom na českom trhu. Určený je najmä konzervatívnym investorom. Vo vlastníctve fondu je aktuálne sedem nehnuteľností v Českej republike, štyri na Slovensku - vrátane kancelárskych budov Park One, Forum Business Center I a Office Box v Bratislave - a dve v Poľsku.

Celková trhová hodnota vlastnených nehnuteľností ČS nemovitostního fondu presahuje 800 miliónov eur. Do fondu investovalo ku koncu januára viac ako 64-tisíc podielnikov a jeho výnos za posledných päť rokov dosiahol 2,88 percenta ročne.