Developeri výrobných hál a skladov profitujú nielen z rozmachu automobiliek na Slovensku. Odvetviu celosvetovo pomáha najmä internetový obchod, ktorý rozprúdil výstavbu technologicky vyspelých distribučných centier. Rozmiestnené musia byť tak, aby zabezpečili rýchle dodanie tovaru čo najväčšiemu počtu zákazníkov.

V poslednom čase otvorili alebo zväčšili svoje centrá na Slovensku napríklad reťazce Lidl a Tesco či výrobca pneumatík Continental. Na jeseň k nim pribudne aj globálny gigant internetového obchodu Amazon. Developer Mountpark Logistics EU, nováčik na tunajšom trhu, pre firmu stavia centrum na ploche 60-tisíc štvorcových metrov, v ktorom bude pracovať viac ako tisíc ľudí.

„Industriálny trh je najrýchlejšie rastúcim trhom spomedzi všetkých komerčných nehnuteľností v zmysle plochy. Len za posledných 24 mesiacov na Slovensku pribudlo viac než 520-tisíc štvorcových metrov nových industriálnych a logistických priestorov. Tento trend je ešte umocňovaný veľmi nízkou neobsadenosťou, ktorá aktuálne kulminuje na úrovni okolo dvoch percent,” hovorí Ján Bošácky, vedúci oddelenia Prieskumu trhu JLL.

Celková moderná priemyselná a logistická plocha na Slovensku tak narástla na 1,78 milióna štvorcových metrov. Vo výstavbe je aktuálne ďalších 84-tisíc štvorcových metrov skladov a hál.

Najväčší developeri: Kto vládne na rýchlo rastúcom industriálnom trhu

Vývoj priemyselnej a logistickej plochy na Slovensku Zdroj: JLL

Developeri pritom dlho stavali len na mieru pre konkrétnych nájomcov. Až v poslednom čase sa pustili do špekulatívnej výstavby, aj takéto haly však dokážu plne prenajať zväčša ešte pred dokončením. Miera neobsadenosti totiž klesla ku koncu tohto marca z vlaňajších 3,81 na 2,44 percenta. Na východnom Slovensku však bola ešte o polovicu nižšia a na strednom Slovensku neboli dokonca vôbec žiadne voľné priestory.

Príliš nízka miera neobsadenosti je pre ekonomiku problém, pretože chýbajúce voľné priestory limitujú príchod nových investorov a rozširovanie existujúcich firiem. Čiastočne išlo o opatrnosť, ale hlavným dôvodom sú špecifické potreby jednotlivých firiem. Priestory sa aj v prípade špekulatívnej výstavby finišujú na mieru konkrétnemu nájomcovi.

Rebríček developerov podľa dokončenej plochy skladov a hál 2012 – 2017
Poradie Developer Industriálna plocha* Najvýznamnejšie projekty
1. Prologis 210 000 Prologis Parky Bratislava, Galanta-Gáň, Nové Mesto n. Váhom
2. P3 160 000 P3 Parky Bratislava a Žilina
3. AUO 116 000 Závod pri Trenčíne
4. Invest4SEE 90 000 Invest4SEE Industrial Park Dubnica n. Váhom
5. VGP 63 000 VGP Park Malacky
6. Goodman 56 000 Goodman Senec Logistics Centre
7. CTP 54 000 CTParky Bratislava, Voderady, Trnava, Nitra, Žilina
8. Immorent 38 000 Immo Parky Žilina, Košice
9. J&T Real Estate 37 000 DNV Park Bratislava, Logistické parky Trnava, Dubnica n. Váhom
10. Karimpol 36 000 Bratislava Logistics Park
Zdroj: JLL, TREND Reality, * hrubá prenajímateľná plocha dokončená od začiatku 2012 do 30.6.2017, zaokrúhlená na tisícky

Líder trhu Prologis rozvíja na Slovensku logistické parky pri Senci, Galante a Novom Meste nad Váhom. Posledný menovaný v tomto roku predal českému investičnému fondu Arete Invest. Nové pozemky, naopak, prikupoval pri Senci, kde bol už celý areál zastavaný a obsadený. Rovnako pripravuje nový logistický park pri Nitre pre dodávateľov novej automobilky Jaguar Land Rover.

Aktuálne si postavenie upevnil v pondelok otvorenou halou v Prologis Parku Galanta-Gáň s plochou 55-tisíc štvorcových metrov, ktorou sa rozširuje distribučné centrum britského maloobchodného reťazca Tesco pre strednú Európu.

Najväčší developeri: Kto vládne na rýchlo rastúcom industriálnom trhu

Distribučné centrum Tesca v Prologis Parku Galanta-Gáň Zdroj: Tesco

Slovenská logistická dvojka P3 koncom minulého roka zmenila majiteľa. Od severoamerických vlastníkov ju získal singapurský štátny investičný fond GIC. Na Slovensku má P3 dva logistické parky – pri Lozorne a pri Strečne. Od začiatku roka dokončil 26-tisíc štvorcových metrov v Lozorne a 13-tisíc štvorcov v žilinskom parku.

Na treťom mieste rebríčka je taiwanský výrobca elektroniky AU Optronics, ktorý si postavil závod pri Trenčíne. Rakúsko-rumunský Invest4SEE vstúpil na slovenský trh len v minulom roku projektom expedičného skladu pre Continental Matador v Dubnici nad Váhom. Ide o prvú fázu priemyselného parku Invest4SEE s plánovanými piatimi halami.

VGP koncom minulého roka odovzdal novú halu v priemyselnej zóne v Malackách dodávateľovi dielcov pre automobilový priemysel Ideal Automotive. Väčšie projekty ohlásili aj ďalší z popredných developerov. CTP začne v septembri stavať logistické a distribučné centrum pre módny reťazec C&A. V CTParku Trnava tak pribudne 30-tisíc štvorcových metrov.

Najväčší developeri: Kto vládne na rýchlo rastúcom industriálnom trhu

Prologis Park Nové Mesto Zdroj: Prologis

Priemyselný a logistický sektor pritom opustili aj veľkí hráči. HB Reavis, ktorý sa s vyše sedempercentným podielom pohyboval okolo štvrtého – piateho miesta, predal celé svoje logistické portfólio. Za štyri centrá v Rači, Svätom Jure, Prešove a Ostrave s celkovou plochou 132-tisíc štvorcových metrov zinkasoval od austrálskej investičnej skupiny Macquarie 79 miliónov eur.

Belgická developerská skupina ILD predala priemyselný areál pri automobilke Kia fondu Arete Invest. Celé logistické portfólio v šiestich krajinách predal aj Immofinanz, spoločnosť Blackstone tak získala aj Log Center v Novom Meste nad Váhom.