Vedenie bratislavskej samosprávy tvrdí, že chce zásadným spôsobom skvalitniť verejný priestor. „Niektoré menšie projekty sme už zrealizovali. Ďalšie chystáme. Aby sme to však mohli robiť z dlhodobého hľadiska kvalitne, potrebujeme mať aj dobrý, transparentný proces a dobrých partnerov,“ vysvetlil hovorca mesta Peter Bubla.

Súťaž má preto dať priestor na vznik kvalitných návrhov, do ktorých bude premietnutý verejný záujem Bratislavčanov, či už sú to potreby obyvateľov konkrétneho územia, alebo komunít pôsobiacich v lokalite, taktiež aj požiadavky na opatrenia súvisiace s klimatickou zmenou či princípy riešenia mobility, požiadavky na bezpečnejšie a príjemnejšie ulice pre ľudí.

K väčšej zákazke chcú troch víťazov

„Rámcová zmluva, ktorá by mala vzísť z prvej súťaže, je na zadania malého rozsahu (hodnota zákazky je 60-tisíc eur bez DPH) a má pokrývať najmä riešenia menších verejných priestranstiev - časti ulíc, námestí, parkov, detské ihriská či strešné záhrady a riešenia menších objektov - pavilóny, prestrešenia, zastávky, lávky, šatne, toalety, schodisko a ďalšie,“ priblížil hovorca Bratislavy.

Pri súťaži rámcovej zmluvy bude 30 percent z váhy hodnotenia tvoriť ponúkaná cena. Väčšiu časť z hodnotenia, 70 percent, bude tvoriť posúdenie kvality predložených referencií, ktoré majú ilustrovať architektovu schopnosť riešiť požadované zadania.

„Porota bude hodnotiť, či má predložené portfólio projektov architektonickú/krajinársku kvalitu, či sú tieto projekty relevantné svojím charakterom, či a ako dávno boli realizované,“ podotkol P. Bubla.

Rámcová zmluva na rozsahom väčšiu zákazku s predpokladanou hodnotou 400-tisíc eur bez DPH, ktorá vzíde z druhej súťaže, bude určená na väčšie zadania.

Predovšetkým na rekonštrukcie existujúcich budov vo vlastníctve mesta a revitalizácie verejných priestranstiev, pri ktorých je zrejmé riešenie. „Hodnotenie ceny a kvality bude v tomto prípade nastavené v pomere 50:50, čo zodpovedá nárokom na ambicióznosť riešenia, objemu zákazky a tomu zodpovedajúcemu postupu verejného obstarávania,“ spresnil P. Bubla.

Týmto spôsobom majú byť vybraní traja uchádzači s najlepším skóre a bude s nimi podpísaná spoločná zmluva. Pri zadávaní konkrétnych úloh sa budú medzi týmito uchádzačmi realizovať ešte rýchle drobné cenové súťaže.

Táto takzvaná nadlimitná zákazka bude vyhlásená aj v európskom vestníku. Tým majú mať možnosť uchádzať sa o ňu aj zahraničné subjekty.

Klasické súťaže zostanú

Mesto podotklo, že pri zadaniach s vysokými investičnými nákladmi a vysokou mierou ambicióznosti architektonického riešenia bude MIB postupovať takmer vždy formou klasickej súťaže návrhov až na odôvodnené výnimky, pri ktorých bude postupovať ešte komplexnejším postupom.

„Pripraví zadanie, podklady, podmienky, požiada Slovenskú komoru architektov o overenie súťaže, vyhlási verejnú výzvu, architekti budú reagovať predložením anonymných návrhov, odborná porota vyberie najkvalitnejší návrh a s víťazom MIB následne uzavrie zmluvu na jeho dopracovanie,“ vysvetlil P. Bubla.