Ian Amdur študoval operný spev v Londýne, New Yorku a Miláne. V polovici 80. rokov vstúpil do rodinného hotelového podniku, kde zodpovedal za rozvoj siete ako i dalších realitných aktív. V roku 1997 sa spojil s Gary Silverom a založili spoločnosť Dorchester, ktorá sa zo začiatku sústredila na investície do projektov mestskej obnovy vo východnom Londýne. Neskôr rozšírila pôsobnosť na celú krajinu a expandovala za hranice, najmä ČR a Slovenska. Pri Spišskej Novej Vsi pripravujú veľký zábavno-rekreačný areál Spišský raj za 400 miliónov eur, v Bratislave chystajú výstavbu viac ako tisíc bytov.
V akej fáze je váš projekt Spišský raj?
Dokončili sme EIA štúdiu, čo je prvý veľký krok k realizácii projektu. V ostatných troch rokoch sa v médiách objavilo množstvo termínov, kedy začneme s výstavbou, ale ja som presný termín nikdy neuviedol. Pracujeme na tom, aby projekt uzrel svetlo sveta v pravom čase a na pravom mieste. To čo vám môžem prezradiť je, že sme viac-menej v súlade s našimi predstavami. Veľa ľudí na Slovensku si myslelo, že sme blázni, keď ideme na Spiš. Ale je to úžasné miesto na niekoľko sto hektároch v zime aj v lete. Ale prečo by som mal byť blázon, ak chce sem niekto zobrať celú rodinu na pár dní, jeden deň sa prechádzať po turistických chodníkoch a další stráviť v parku, hoteli s bazénom, ktorý obkolesuje sedemtisíc hektárová záhrada a v tej záhrade môžete lyžovať, robiť turistiku?
Vyberali ste z viacerých lokalít?
Uvažovali sme aj nad inými lokalitami v strednej Európe. Dôvod, prečo sme zakotvili na Spiši je kompaktná veľká plocha pozemkov, čo nie je bežné. Vplýva súčasná ekonomická situácia na projekt? Ak by sme chceli práve v tomto momente realizovať výstavbu, súčasná situácia by nepochybne ovplyvnila aj náš projekt. Možno by sa posúval. No my sa ešte len pripravujeme na výstavbu a to potrvá minimálne ešte rok. Verím, že dovtedy sa bankový systém prinajmenšom stabilizuje, ale nemám krištáľovú guľu.
Kto bude prevádzkovať park? Sú operátori už známi?
Sme v štádiu jednaní s viacerými a zatiaľ sme sa nerozhodli, s ktorým konkrétne budeme spolupracovať. Navyše, pracujeme v súčasnosti na štúdii realizovateľnosti, ktorá presnejšie špecifikuje konkrétne aktivity, ktoré sa tam budú prevádzkovať v zimnom a letnom období a z toho potom vzíde aj požiadavka na konkrétneho operátora. Analýza zároveň vymedzí potenciálny dopyt, teda kto, v akom počte a odkiaľ príde do areálu. To je prvý predpoklad, na základe ktorého môžeme rokovať s operátormi. Predpokladáme dopyt zo všetkých veľkých miest v okolí - Bratislavy, Viedne, Prahy, Varšavy, Krakowa. Existujú operátori, ktorí chcú mať prevádzky v tomto tzv. „rodinnom stredisku“. Pretože to bude areál skôr pre rodiny, nie so štvor- alebo päť hviezdičkovými zariadeniami.
Neobávate sa nedostatku kvalitnej pracovnej sily?
Tamojší ľudia nemajú potrebné zručnosti, ale my ich zaškolíme. Tento projekt vytvorí veľa pracovných možností, a to na všetkých úrovniach. Od murára, elektrikára, až po hotelový manažment. Vôbec sa toho neobávam. V celom regióne existuje obrovský potenciál ľudí a náš projekt ho výrazne ekonomicky pozdvihne. Slovensko by na tom bolo veľmi dobre, ak by ste mali nedostatok pracovnej sily.
Vieme, že chystáte výstavbu bytov v Bratislave...
Nerád by som konkrétnejšie hovoril o rezidenčných projektoch v Bratislave a okolí, pretože stále ich ešte len pripravujeme. V hlavnom meste ide o spoločný podnik so spoločnosťou Benson Elliot a v súčasnosti pripravujeme územnoplánovaciu dokumentáciu. Je to veľký rezidenčný projekt v lokalite Nivy s viac ako tisíc bytovými jednotkami v strednom alebo mierne vyššom cenovom segmente. Rokujeme aj o iných projektoch mimo Bratislavy.
Ako hodnotíte rezidenčný trh v Bratislave? Ako dlho môže trvať súčasný pokles?
Neviem, nemám krištáľovú guľu. Existuje tu veľký dopyt obyčajných ľudí. Môj osobný názor, zdôrazňujem názor je, na základe spätnej väzby, ktorú máme z trhu v Bratislave, že tu existuje veľa ľudí, ktorí majú peniaze a hľadajú nové bývanie. Ekonomika Bratislavy je veľmi silná, dopyt po nábytku, kobercoch a vybavení do domácnosti je veľký. Za predpokladu, že sa budú stavať byty za ceny, ktoré si ľudia budú môcť dovoliť, nevidím tu problém akonáhle bude tunajší hypotekárny trh znova dostupný. Ľudia budú už opatrnejší pri kúpe, budú viac premýšľať o tom, za čo zaplatia. No pretože ponuka bude nižšia v dôsledku krízy, postaví sa menej projektov. Takže dopyt tu stále je, ale ponuka sa nebude zároveň s ním zvyšovať, akoby ľudia očakávali. Nevidím výraznejší problém na trhu v Bratislave.
Závisí to však od podmienok úverovania...
Všetky banky tu alebo v Británii budú stále viac pod tlakom vlád, aby požičiavali ľudom peniaze. Podľa môjho názoru niekedy na konci prvého štvrťroka 2009 obnovia poskytovanie úverov, no budú veľmi opatrné. A v tomto má Bratislava výhodu trebárs pred Londýnom, pretože tu banky neposkytovali bláznivé úvery. Navyše, mentalita ľudí na Slovensku je oveľa opatrnejšia a nie sú ochotní sa veľmi zadlžovať. A to je vaše šťastie. Slovensko môže byť šťastné, že od Nového roka prijalo euro. Ano, môžu existovať isté námietky, ale nikto z nás nemá krištáľovú guľu a nevie, aký bude vývoj. Počúvam, čo hovoria ľudia v mojom okolí žijúci v Bratislave vo veku 25 – 30 rokov. Pretože to sú potenciálni kupujúci. Ich nezaujíma globálny pokles, majú dobré zamestnanie, zarábajú peniaze, chcú sa presťahovať do nového bytu. Myslím, že Bratislava je v súčasnosti v dobrej kondícii.
Dopyt doteraz ťahali najmä špekulatívne investície. Tie sú preč.
To, čo sa mi na Bratislave páči je, že toto mesto rastie a som presvedčený, že populačne bude rásť. Možno trochu pomalšie, migrácia do Bratislavy tu bude a ľudia budú potrebovať nové byty aj vzhľadom na množstvo komunistických panelákov. A trh bude rásť, možno už viac rozvážnejšie a reálnejšie. Ak príliš rýchlo stúpa, potom strmo padá. Pozrite sa na River Park. Ale kto si môže dovoliť bývať tam? Je to len veľmi, veľmi úzky segment ľudí. Projekty v Bratislave sa musia viac zamerať na stredné vrstvy. Naše byty budú určené pre túto kategóriu ľudí, ktorí chcú bývať blízko miesta zamestnania, v kvalitných bytoch za rozumnú cenu.
Ilustračné foto - Flickr