Slovensko je nielen automobilovou veľmocou, môže sa stať aj územím s najväčšou hustotou zábavno-rekreačných areálov. Minimálne v strednej Európe. Svedčí o tom nielen celková výška objemu najväčších plánovaných projektov presahujúca miliardu eur. Developeri neodrádza ani komplikované vybavovanie povolení, ktorým prechádzajú. Láka ich poloha Slovenska v strede Európy, príťažlivý krajinný reliéf i termálne pramene, ktoré majú do budúcich centier zábavy pritiahnuť davy.

O čom už hovoria menej radi, respektíve vôbec, sú komplikácie, ktoré môžu zabrzdiť alebo úplne stopnúť ich projekty. Obrovské plány zhltnú veľké sumy peňazí a na to treba mať silného bankové partnera odhodlaného poskytnúť úvery aj v týchto neistých časoch. Takých teraz veľa nie je.

Disneyland zo Slovenska tak skoro nebude

Spišský raj to na pohľad

Najväčší komplex na Slovensku aj v strede Európy pripravuje britská spoločnosť Dorchester. 140727>Spišský raj za zhruba 400 miliónov eur má pozostávať z viac ako päťdesiatich kilometrov zjazdoviek, desiatok vlekov, ubytovacieho mestečka s tisíckami postelí, strediska zábavy, športovísk a aquaparku s vyše dvadsiatkou bazénov. Súčasťou plánov je i krytá zjazdovka, spoločenská hala, snoubordové, freeridové a vodácke centrum.

Ako pre TREND objasňuje partner spoločnosti Ian Amdur, dokončili štúdiu vplyvov na životné prostredie, čo je dôležitý krok k realizácii projektu. Ten je zatiaľ viac-menej v súlade s ich predstavami a pracujú na tom, aby uzrel svetlo sveta „v pravom čase na pravom mieste“. O konkrétnom termíne nehovorí.

Najväčšia prekážka sa črtala v podobe neďaleko zamýšľanej ťažby uránu kanadským Tourniganom. Po vyhlásení slovenskej vlády o podpore turizmu a nie ťažby už, zdá sa, nestojí v ceste. Spoločnosť pozorne vníma súčasnú ekonomickú situáciu. „Ak by sme chceli práve teraz stavať, podmienky by nepochybne ovplyvnili aj nás, možno by sa začiatok posúval,“ vysvetľuje I. Amdur. No Spišský raj sa podľa neho stále len pripravuje a to potrvá ešte minimálne rok. Optimisticky verí, že dovtedy sa bankový systém prinajmenšom stabilizuje. Prevádzkovateľov atrakcií v parku spoločnosť stále tají s odôvodnením, že pracujú na štúdii realizovateľnosti. Tá špecifikuje konkrétne aktivity, ktoré operátora ovplyvnia pri výbere. Analýza zároveň ukáže, kto, v akom počte a odkiaľ príde do areálu.

Vtáčie údolie

Ako nafúknutá kačica zatiaľ nevyzerá ani 119009>Vtáčie údolie pri Humennom od holandskej spoločnosti Darc Leisure. Aj keď od výstavby má aj tento projekt ešte ďaleko, investor, ktorý má s podobnými projektmi dlhoročné skúsenosti, si neúspech nepripúšťa. Celý areál sa má stavať po etapách, pričom posledná bude ukončená do desiatich rokov od prvého výkopu. Prácu tu vraj nájde zhruba tisícka ľudí.

„Chceme priniesť východné Slovensko na turistickú mapu Európy. Nebudú ho navštevovať len tunajší ľudia, ale i turisti zo západu a z východu kontinentu,“ potvrdzuje neslabnúce ambície pre TREND Guido van Daele z Darc Leisure. Úspech holandského investora závisí aj od úradníkov. Úlohou prešovského župana je zabezpečiť pozemky, infraštruktúru a potrebnú pomoc. Parcely od súkromných majiteľov sú už vykúpené, zostáva čakať na súhlas vlády so zmenami hraníc vojenského obvodu Valaškovce, v ktorom sa časť územia nachádza.

Disneyland zo Slovenska tak skoro nebude

Kliknutím zväčšíte obrázok.

Na rozdiel od Spišského raja prichádza investor Vtáčieho údolia s konkrétnejšou predstavou napredovania, ktoré podľa G. van Daeleho závisí aj od rýchlosti udelenia pomoci od ministerstva. Zámerom je začať výstavbu budúci rok a otvoriť prvý park Jánošík začiatkom roku 2012. Prešovský samosprávny kraj nedávno schválil urbanistickú štúdiu a momentálne pracuje na štúdii EIA. Investor počíta s predložením stavebného povolenia v lete budúceho roka.

Pomôcť tomu má aj štátna pomoc, o ktorú sa uchádzajú. No zdá sa, že komplikácií je viac. Jednou z nich sú aj ekologickí aktivisti, ktorí namietajú proti zásahu do plánovaného chráneného vtáčieho územia. Na otázku o vplyve súčasnej ekonomickej situácie na projekt odpovedá G. van Daele ošúchanou formulkou: Je jasné, že kríza neuľahčuje život, ale zasa aj vytvára nové príležitosti.

Castoria

Zatiaľ stále reálne kontúry má 83-miliónová eurová investícia v Liptove 137507>s názvom Castoria. Spoločnosť LM Development, v ktorej figuruje aj meno ministra Jána Počiatka, chce prvú časť začať stavať budúci rok. V rámci projektu má vzniknúť 150-lôžkový hotel, vyše 60 rekreačných domov a ubytovanie pre tisícpäťsto návštevníkov. Plánovaný je aj takzvaný suchý aquapark, detský zábavný park, lyžiarske vleky a ďalšie celoročne využiteľné priestory na relax, šport a zábavu.

Je jasné, že momentálna situácia na trhu ovplyvňuje aj náš projekt a ten musí prejsť určitými kozmetickými úpravami, tvrdí riaditeľ LM Development Jozef Juríčka. Podľa neho je výhodou projektu, že bol od začiatku pripravovaný reálne a plány sa ani počas realitného boomu veľmi neprispôsobovali nadsadeným očakávaniam v tomto sektore.

Disneyland zo Slovenska tak skoro nebude

Castoria má vyrásť na Liptovskej Mare.

Preto sa parametre projektu ani teraz nemenia. Prichádza k určitým posunom, ktoré však priamo nesúvisia s danou situáciou. Povoľovací proces má svoje špecifiká, ktoré nemožno vopred celkom presne odhadnúť, ale s malými odchýlkami sme stále v primeranom rytme, vysvetľuje.

Na otázku, ako je zabezpečené financovanie projektu, odpovedá J. Juríčka tajomne: „Bude to efektívny mix možností, ktoré budú v danom momente k dispozícii. Tých možností sa ponúka aj napriek súčasnej situácii veľa.“ O niečo jasnejšie vyznieva metaforická odpoveď na otázku o potenciálnych prevádzkovateľoch zariadení. Momentálne prevláda zdržanlivá a vyčkávacia taktika. Každý sa vraj stiahol do svojej ulity a čaká, aké bude počasie. „My veríme, že na Slovensku bude jasno, slnečno a kde-tu jemný vánok,“ dodáva.

Skúsia eurofondy

Medzi najväčšie rekreačné parky na Slovensku chce patriť 97052>Danubia Park spoločnosti Danubia Invest. Čunovský areál vodných športov má na 217 hektároch rozšíriť o ďalšie športové, rekreačné aj ubytovacie zariadenia za zhruba 265 miliónov eur a pritiahnuť aj zahraničných návštevníkov. Vlastníkom pozemkov sú štátne podniky Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik, Danubia Invest ich má v prenájme na 99 rokov.

No od ich reálneho využívania prinášajúceho zisk má tiež ešte ďaleko. V súčasnosti prebieha výber priestorového usporiadania územia a návrhu architektúry objektov, zároveň sa pripravujú podklady pre územné rozhodnutie. Dôležitý krok, ktorým bolo schválenie územného plánu zóny, má už Danubia Park za sebou. Financovať projekt chcú vlastnými prostriedkami a bankovými úvermi. A budú sa uchádzať aj o peniaze z fondov EÚ.

Rovnako ako iní investori, aj oni cítia zhoršenie podmienok pri získavaní financií, no neúspech projektu nepripúšťajú. „Vzhľadom na jedinečnosť a konkurenčné výhody nášho projektu by globálna kríza nemala mať výrazný vplyv,“ nazdáva sa projektová manažérka Katarína Bednárová.

Disneyland zo Slovenska tak skoro nebude

Ján Badžgoň pripravuje zábavný park v Bojniciach.

Zatiaľ najďalej zo všetkých pripravovaných zámerov postúpil 140231>Zábavný park Bojnice, ktorého investor Kastor zo skupiny Jána Badžgoňa už má vydané územné rozhodnutie a budúci rok chce začať s výstavbou infraštruktúry, najmä protipovodňových opatrení. Ako potvrdil pre TREND technický manažér spoločnosti Peter Dovala, cieľ ukončiť prvú fázu projektu, teda tematický park na 31 hektároch do roku 2011, ostáva v platnosti. Na to je potrebná suma 200 miliónov eur. Spoliehať sa chcú sčasti na vlastné zdroje, prípadný kapitál spoluinvestora a tiež peniaze zo štátneho rozpočtu a eurofondov.

Zábavný park má byť aj 141559>časťou hotelového projektu na ľavom brehu Váhu v Piešťanoch, ktorý má vo svojich plánoch bratislavská firma Immocap. Pozornosť vzbudili i plány 151964>obrovskej zábavnej zóny pri maďarskej dedinke Bezenye zhruba 30 kilometrov od Bratislavy. Rakúsko-americký investor sa tam chystá preinvestovať takmer pol miliardy eur. Okrem obrovských kasín, aquaparku a golfového ihriska by mala byť súčasťou EuroVegasu 140-metrová hotelová veža s výhľadom na Bratislavu i Viedeň. Plány na štart výstavby na jeseň tohto roka zatiaľ podľa starostu Bezenye Róberta Kammerhofera zhatili rakúski ekológovia. Vyžiadali si ďalšie posudky vplyvov na životné prostredie v širokom okolí.

Ilustračné foto - Maňo Štrauch

Vizualizácia - Castoria, Kastor