Nevyniká výškou – so 189 metrami je 84. v New Yorku. Vďaka polohe je však vidieť zďaleka. Od severu sa pred ňou tiahne park, navyše stojí takmer v osi začínajúcej sa 9,3 kilometra dlhej Madison Avenue. Jej vrcholok sa z nej črtá ešte aj po vyše piatich kilometroch na križovatke s 85. ulicou.
Nestráca sa ani na 23. ulici, kde dve najvyššie vertikály majú len okolo 130 a 100 metrov. Je teda vidieť z oboch jej koncov – od rieky Hudson aj od prielivu East River.
Tvar One Madison založil projektant CetraRuddy na prieniku štvorbokých sklených hranolov. Do základne zo skla bronzového odtieňa vsunul dielce z netónovaného skla, ktoré vyčnievajú na severnej a východnej strane.
Nepravidelným sledom troch šesťposchodových a dvoch štvor- a päťposchodových dielcov vniesol do kompozície dynamiku. Tónoval ju ich pravidelným odstupom. V medzere hlbokej 2,7 metra umiestnil terasy.
One Madison Zdroj: David Sundberg pre ESTO Photography
Zavesená fasáda s hliníkovou konštrukciou poskytuje z bytov výhľad minimálne v 270 stupňoch. Najmenší z 53 bytov s otvoreným pôdorysom loftového typu stojí 1,3 milióna eur. Za triplex na vrcholku so 690 m2 zaplatil mediálny magnát Rupert Murdoch 36 miliónov.
Budova s výhľadom cez súvislý pás okien, ktorú nedávno americký server Architizer označil za desiate najdrahšie bývanie v mrakodrape na svete, prilákala viacerých prominentov, napríklad Gisele Bündchen.
Okrem štyroch masívnych betónových stĺpov v nárožiach nenarúšajú výhľad ani spevňujúce prvky. CetraRuddy to dosiahli dvomi nosníkmi kolmými na fasádu, ktoré skryli medzi byty a šachty.
One Madison patrí k takzvaným štíhlym budovám s pomerom výšky k šírke najmenej 1: 10, ktoré v New Yorku stavali už na konci 19. storočia. Predpisy prikazujú developerom získať od majiteľov vedľajších nízkych budov vzdušné práva (air rights). So šírkou 15,25 metra dosahuje One Madison pomer 1 : 12.
One Madison Zdroj: David Sundberg pre ESTO Photography
Necelých tristo metrov na sever stojí červenohnedá veža Sky House (179 m, 2008) s pomerom 1 : 17. Pomer necelých desať metrov širokej veže s charakteristickou šikmou špičkou na 785 Eighth Avenue (173 m, 2009) je až 1 : 18.
V najbližších dvoch – troch rokoch postavia v Manhattane niekoľko extrémne úzkych domov. Niektoré projektovali známi architekti: 432 Park Avenue je od Rafaela Viñolyho (426 m, 2016), 610 Lexington Avenue od Normana Fostera (217 m, 2017), 50 West Street od ateliéru Murphy/Jahn Architects (221 m, 2016).
Budúca najväčšia „žiletka“ na svete 111 West 57th Street s pomerom 1 : 23 (412 m, 2016) prekoná hongkongský Highcliff s pomerom 1 : 20 (252 m, 2003).
Úzke veže sa ľahko rozkolíšu vetrom. One Madison stabilizuje vodný systém (Tuned Liquid Column Dampers), ktorý používajú v Južnej Kórei a Hongkongu. V troch železobetónových nádržiach usporiadaných do písmena U pohybujú tlmiče 265 tisícami litrov vody v opačnom smere vetra a redukujú výkyvy na prijateľnú úroveň.
One Madison Zdroj: David Sundberg pre ESTO Photography
One Madison jednoduchým tvarom prispôsobili historickej zástavbe štvrte Flatiron. Podľa britského mesačníka Architecture Review sú medzi nimi dva z najobdivovanejších newyorských mrakodrapov. Flatiron (1902), podľa ktorého pomenovali štvrť, stojí niekoľko desiatok metrov od One Madison.
Na nočnej severnej fasáde One Madison sú pôsobivé reflexy osvetlených zlatých vrcholkov Met Life Tower (213 m, 1909), ktorá pred prvou svetovou vojnou bola najvyššou budovou na svete.
Výmena majiteľa One Madison priniesla korekcie zariadenia menšej časti bytov, zmenu dizajnu spoločných priestorov a zrušenie projektu na Východnej 22. ulici (107 m) s 18 bytmi pri zadnej strane One Madison od firmy OMA. Mali ho dokončiť v roku 2010 zároveň s One Madison. Budova by bola nezvyčajná tým, že v dolnej časti východnej strany by sa po dvoch podlažiach rozširovala a v protiľahlej hornej časti by sa zužovala.
One Madison získal v roku 2011 Cenu amerických architektov a pred dvomi týždňami mu odovzdali cenu jury Architize A+ v kategórii obytných výškových budov.
Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.