Komplex Hudson Yards premení kedysi periférnu West Side na centrálnu oblasť newyorského Manhattanu. Nad podúrovňovým odstavným koľajiskom pri Pensylvánskej stanici na hranici Chelsea a Hell`s Kitchen postavia 16 zväčša výškových objektov, medzi nimi takzvané super vysoké nad 300 metrov (pozrite si video).

V decembri 2012 začali budovať administratívny 10 Hudson Yards, ktorý dnes už rastie do výšky. Tento mesiac začína gros prvej fázy komplexu – vytvorenie plošiny nad koľajami podoprenej kesonmi a nosníkmi, na ktorej postavia väčšinu budov.

Prvú fázu zrealizujú na Východných koľajách vyčlenených od premostenia koľajiska 11. ulicou.

Po dostavaní 10 Hudson Yards na konci budúceho roku už bude prebiehať na plošine realizácia administratívnej veže 30 Hudson Yards.

Nová luxusná West Side Story

Hudson Yards (1) Zdroj: Hudson Yards

Oba objekty projektoval autor urbanistického plánu Kohn Peterson Fox (KPF), ktorý len v Manhattane navrhol vyše 40 stavieb. Situoval ich na východný okraj Hudson Yards vedľa nákupného strediska (Elkus Manfredi Architects), do ktorého z nich povedú vstupy z tretieho poschodia. Budú spojené aj so stanicou predĺženej 7. linky metra, ktorá si vyžiada investíciu za 1,744 miliardy eur.

Dve veže od KPF navzájom komunikujú. Sú naklonené – 30 Hudson Yards smerom od mesta, 10 Hudson Yards od rieky – a pri obchádzaní sa teda bude meniť ich vzájomná poloha. V oboch plánujú záhrady na vrcholkoch rôzne vysokých bočných „klonov“ veží.

V juhovýchodnom rohu areálu vedľa dnešného zakončenia nadzemného parku High Line stavajú 10 Hudson Yards (273 m). Veža prenajatá už na 85 percent splní parametre energetického certifikátu LEED Gold a stane sa najúspornejšou newyorskou administratívnou budovou.

Supervysoká 30 Hudson Yards (374 m), ktorú dokončia v treťom štvrťroku 2018, zaujme medzi najvyššími budovami New Yorku minimálne šieste miesto. K zvláštnostiam patrí vstupná hala cez tri podlažia a najmä vysunutá plošina s vyhliadkou vo výške 321 metrov.

Nová luxusná West Side Story

Hudson Yards (4) Zdroj: Hudson Yards

V prvej fáze sa ráta s dokončením supervysokej bytovej 35 Hudson Yards (Equinox Tower, 305 m), v ktorej by popri dokončovanej One57 od Christian de Portzamparc (306 m) bolo najvyššie bývanie v meste.

Dnes by 35 Hudson Yards konkurovalo len sedem dubajských a jeden austrálsky bytový dom. O dva roky ho však prekoná ďalšia extrémne vysoká budova pri južnom okraji Central Parku, 432 Park Avenue (Rafael Vignoly, 426 m).

Autor One World Trade Center David Childs navrhol pôvodne budovu, ktorá komplikovanosťou korešpondovala s vežami od KPF. Nedávno predstavil nový projekt zjednodušenej zvýšenej budovy (pôvodne 275 m) valcového tvaru, rozčlenenej len miernym skrútením striedajúcich sa vápencových a sklených pásov.

Zložitý dizajn si zachovala protiľahlá obytná 15 Hudson Yards (D Tower alebo Corset Tower, 257 m) od Diller Scofidio + Renfro, autora High Line. Jej tvar sa zakladá na zmene hranolu na sieť zaoblených štvorhranov v strednej časti, prechádzajúcich do štyroch zrezaných valcov. Na rozdiel od Childsovho mrakodrapu v nej nebude hotel, bude výlučne obytná. Ašpiruje na LEED Gold.

Nová luxusná West Side Story

Hudson Yards (8) Zdroj: Hudson Yards

Takmer štvrtinu Hudson Yards zaberie verejné priestranstvo, tradičná plaza, ktorú Nelson Byrd Woltz Landscape Architects navrhli ako „hodnotnú mestskú obývačku“ inšpirovanú rímskym Piazza Navona a benátskym San Markom.

Jeho akcentom bude socha, o ktorej sú známe len všeobecné informácie. Má mať tému stretávania ľudí, výška má byť zhodná so Sochou slobody (46 m) a náklady majú dosiahnuť 55 miliónov eur. Podoba diela zatiaľ nie je známa. Vytvorí ho Thomas Heatherwick, autor konštrukcie olympijského ohňa v Londýne.

Na plazu bude zo severu ústiť promenáda Hudsonský park a bulvár, súčasť zhodnotenia štvrte Hell`s Kitchen. Tento rok otvoria prvú časť promenády aj pokračovania nadzemného parku High Line po obvode areálu.

High Line považujú za motor rozvoja West Side, najrýchlejšie rastúcej newyorskej štvrte. Od otvorenia pred piatimi rokmi jej zatiaľ priniesol 1,5 miliardy eur súkromných investícií. Hudson Yards prichádza s desaťnásobkom.

V druhej fáze výstavby komplexu v západnej časti zastavajú 60 percent takmer 11-hektárového pozemku. Ráta sa tu so siedmimi bytovými budovami, administratívnou Západnou vežou a školou. Ich projekty zatiaľ nezverejnili.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.