Priestory Design Factory vznikli úpravou bývalej stavebno-montážnej haly z roku 1942 a aj po rekonštrukcii zachovávajú genius loci danej lokality. Aj vďaka tomu dostala galéria v roku 2007 Cenu za architektúru Slovenskej komory architektov CEZAAR.
Priemyselnú atmosféru Design Factory oživila v roku 2005 trojica architektov Martin Paško, Zoran Michalčák a Zuzana Zacharová so zámerom vytvoriť novú tvorivú základňu pre podporu a rozvoj dizajnu a architektúry.
Pri rekonštrukcii sa zachovali typické črty industriálnej budovy, veľké členené okná, pôvodné konštrukcie a potrubia, veľké kovové schodisko a detaily, ktoré dodávajú priestoru industiálnu atmosféru.
Svetové renomé
Tento industriálny unikát sa stal za posledných takmer 15 rokoch domovom architektov a rôznych menších firiem, ale aj stoviek výstav, odborných prednášok, koncertov, festivalov, podujatí a dokonca svadieb.
Galéria zároveň patrí podľa Centra vedecko-technických informácií od roku 2014 medzi svetové renomované inštitúcie v oblasti kurátorstva, a tým sa radí medzi najvýznamnejšie inštitúcie kultúrneho sveta.
Napriek tomu budove hrozí, že ju zbúra majiteľ, ktorý pred rokmi dovolil trojici architektov vdýchnuť ruine život. Vlastníkom je firma Západoslovenská energetika. Tá roky architektov podporovala v udržovaní priestorov a projektom sa navonok prezentovala.
Miesto histórie smart kancelárie
Dnes však už má firma s objektom iné plány. Vo firemnom časopise ich už pred časom opísal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSE Jochen Kley v rozhovore s názvom „Chceme stavať novú budovu“.
Nový projekt v lokalite Chalupkova má byť komplex dvoch kancelárskych budov, kde by mala sídliť reprezentatívna ekologická centrála firmy. So zakomponovaním najnovších smart technológií, ktoré sa využívajú v kanceláriách.
Na jednej z priložených vizualizácii vidieť, že dve 11-poschodové budovy, ktoré sú navzájom prepojené, stoja na Bottovej ulici. Jedna z nich je postavená na mieste, kde sídli práve Design Factory.
„Treba si uvedomiť, v čom spočíva lukratívnosť pozemkov husto zastavanej oblasti mestského centra. Odvíja sa predovšetkým od možnosti ďalšieho zhodnotenia vo forme výstavby. V prvom rade chceme zabezpečiť, aby hodnota našich pozemkov neklesala,“ odpovedá v časopise J. Kley na otázku, či bude ZSE stavať nový projekt.
Ako svoj cieľ uvádza, že chce mať územné rozhodnutie v rukách. A potom začne podľa svojich slov analyzovať na základe „reálnych vstupov a faktov“, aby sa mohla firma rozhodnúť.
„Krátka odpoveď na vašu otázku je: Áno, chceme stavať, pokiaľ nám to naši akcionári schvália,“ vyhlásil J. Kley.
Stavať môžu začať v roku 2021
Zároveň šéf firmy v texte vysvetľuje, že aktuálnou úlohou firmy je získať územné rozhodnutie, a že od roku 2006 sa ZSE spolupodieľa na tvorbe podkladov pre územný plán zóny, ktorý bol schválený minulý rok.
„Aktuálne pracujeme na získaní územného rozhodnutia na výstavbu na pozemkoch za distribučnou budovou. Máme spracovanú architektonickú štúdiu na komplex dvoch budov s jedenástimi nadzemnými a tromi podzemnými podlažiami na parkovanie,“ opisuje J. Kley.
Podľa neho sa firma pokúsi získať začiatkom budúceho roka územné rozhodnutie a o rok nato stavebné povolenie. Spustenie stavby si predstavuje v roku 2021.
„O tom, že sa má stavať nová budova, vieme. Hovorilo sa o nej na konferencii aj vo firemných novinách,“ povedal jeden zo zamestnancov ZSE, ktorý si neželá byť menovaný. Podľa svojich slov si nemyslel, že by projekt zasahoval až do zóny, kde stojí Design Factory. Na jej možné zbúranie upozornila na Facebooku stránka Čierne diery.
Podľa zamestnanca ZSE bol zámer prezentovaný ako plán firmy, ktorý sa uskutoční v najbližších rokoch.
Na vizualizácii v pozadí vo veľmi tesnej blízkosti stoja projekty, ktoré buduje developer Penta Real Estate – budúce kancelárie Sky Park Offices a kultúrna pamiatka Jurkovičova tepláreň, ktorá sa má zmeniť na jeden z najväčších coworkingových priestorov v Bratislave.
Iróniou je, že koncept a architektúru rekonštrukcie Jurkovičovej teplárne navrhol ateliér Adom M Studio spomínaného tria architektov, ktoré stojí za premenou Design Factory a je známe aj ďalšími oceňovanými rekonštrukciami industriálnych stavieb ako Refinery Gallery, Elektrárňa Piešťany alebo premenou historickej sýpky na bytový komplex Design Center Jarovce. Samotná Design Factory patrí v architektonickej a kultúrnej obci medzi obľúbené projekty, kde sa aj jej členovia stretávajú.
Aktualizované o 15:55: ZSE v reakcii uviedla, že v súčasnosti neexistuje plán na búranie budovy Design Factory. „Je pravdou, že plánujeme stavbu novej budovy, keďže našich 600 zamestnancov aktuálne pracuje v tejto lokalite v šiestich rôznych budovách. Existujúce vizualizácie novej budovy sú však len orientačné, konkrétny projekt bude vypracovaný následne ako podklad pre vydanie stavebného povolenia,“ uviedla hovorkyňa Michaela Dobošová.
To, ako a či bude do finálneho projektu zapracovaná existujúca budova Design Factory, podľa ZSE aktuálne nie je rozhodnuté a má to byť predmetom analýzy a diskusií. „Aktuálne je len ukončenie zmluvy s doterajším nájomcom – ponúkli sme mu však aj alternatívny priestor. Máme za to, že primárnym záujmom nájomcu je predĺženie nájmu a medializácia prípadu primárne slúži tomuto záujmu,“ načrtla M. Dobošová.
„Sme si vedomí spoločenskej zodpovednosti pri industriálnych stavbách, čoho dôkazom je aj rozsiahla rekonštrukcia a prevádzka Elektrárne Piešťany, ktorá slúži pre širokú verejnosť a stojí nemalé finančné prostriedky. Pri tejto téme vítame vecnú a odbornú diskusiu, ktorá prebieha na expertnej úrovni spolu s renomovanými architektmi a stavovskými organizáciami a tiež na úrovni samosprávy,“ dodala hovorkyňa ZSE .
Architekti dostali výpoveď
Architekti z Design Factory tvrdia, že boli z rozhodnutia ich dlhoročného partnera ZSE v šoku.
„V apríli tohto roku sme sa dozvedeli, že v súvislosti s pripravovaným projektom na územné rozhodnutie pre využité pozemkov ZSE na Bottovej 2 má byť budova Design Factory zbúraná,“ hovorí pre TREND Reality Z. Zacharová.
Podľa nej sa o zámere premeny územia na kancelársky komplex otvorene vyjadril sám autor architektonickej štúdie architekt Juraj Hermann na pôde Design Factory na stretnutí Bloku československých architektov.
Neskôr podľa nej ZSE zverejnila vo svojom časopise Impulz spomínané vizualizácie nového developmentu, z ktorých jednoznačne vyplýva, že s pôvodnou budovou sa už nepočíta.
„Táto situácia nás prekvapila, nakoľko so ZSE spolupracujeme už od roku 2003 a z tejto spolupráce vzišla nielen príkladná konverzia Design Factory z roku 2005, ktorá bola v roku 2007 ocenená CE.ZA.AR v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov, ale aj projekt Elektrárňa Piešťany, či konverzia bývalej 5 kW Rozvodne na Čulenovej ulici na divadlo Meteorit a Meeting Center ZSE,“ opisuje históriu spolupráce Z. Zacharová.
Podľa jej slov nerozumie predstave investora, keďže územný plán zóny Chalupkova, ktorý bol schválený vo februári 2017, jasne definuje existujúce objekty, ktoré majú byť zachované a ich súčasťou je aj Design Factory v súčasnej podobe.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?