Hotel Arctic TreeHouse vo fínskom Rovaniemi sa mohol pochváliť takým mediálnym záujmom, ako máloktorý hotel v jeho kategórii. O ubytovaní v špeciálnych objektoch v tvare kocky informovali takmer všetky relevantné médiá po celom svete.

Zjavná inšpirácia

Hotel, ktorý tvorí 32 kabínkových stavieb, si v čase otvorenia pýtal za noc vyše 320 eur mimo sezóny. O nezáujem sa však báť nemusel. Mnohé profesionálne recenzie oceňovali jeho polohu v prírode či možnosť sledovať polárnu žiaru priamo z postele cez veľkú presklenú stenu.

Práve rovnakou architektonickou cestou sa rozhodli ísť aj v Nízkych Tatrách. Spoločnosť Slov Inn Jasná Tree Houses predložila úradom zámer, ktorý počíta s rozšírením kapacity komplexu Eko – Šport Hotela Björnson o 15 chatiek práve v štýle, ktorý sa uchytil v Škandinávii.

V Tatrách pripravujú projekt v štýle fínskych stromových chatiek

Arctic TreeHouse Hotel v Laponsku Zdroj: Arctic TreeHouse Hotel

„Samotný názov Tree Houses pochádza z anglického termínu „stromové domy“. Základným cieľom je priniesť do oblasti Jasnej šetrnejší spôsob vybudovania rekreačného areálu, kde prvoradým cieľom je zachovanie pôvodných fragmentov biotopu,“ vysvetľuje investor v zámere.

Už tento rok

Stavať by sa malo priamo v areáli hotela, ktorý postavili ešte pred 65 rokmi. „Územie je v spáde a stúpa smerom zo severovýchodu na juhozápad. Pozemok je v súčasnosti neoplotený a nenachádzajú sa na ňom žiadne existujúce objekty,“ píše sa v zámere.

Chatka by mala pozostávať z dvoch ubytovacích jednotiek. Každá z nich je navrhnutá maximálne pre štyroch ubytovaných hostí. „Okrem predsiene a izby je v každej jednotke hygienická miestnosť a terasa. Chatka má 72 štvorcových metrov a výšku cca 3,3 metra,“ píše sa v zámere, ktorý aktuálne posudzujú úrady.

Celkovo by sa kapacita rezortu mala rozšíriť zo 120 na 240 lôžok. Areál by sa mal zväčšiť o 10 859 štvorcových metrov. So stavebnými prácami by v Jasnej chceli začať v máji tohto roka, komplex by mal byť hotový do konca budúceho roka. Investor vyčíslil celkové náklady na niečo vyše 860-tisíc eur.

V Tatrách pripravujú projekt v štýle fínskych stromových chatiek

Možná podoba stromových domčekov v Jasnej Zdroj: EIA/Slov Inn Jasná Tree Houses

Za projektom stojí spoločnosť Slov Inn Jasná Tree Houses, ktorá je prevádzkovateľom fungujúceho komplexu. V jej orgánoch sedí aj Dominik Eliáš, ktorý je známy z pôsobenia v bratislavskom hoteli Boutique & Design Hotel Mama´s.

Nejde o jediný projekt, ktorý sa pripravuje v Jasnej a jej okolí. Lokalita zažíva v posledných dvoch rokoch rozsiahly developerský boom a nové projekty sú ohlasované takmer každý druhý týždeň. Naposledy TREND Reality písali o projektoch Demänová Village či Lavender.