Turistický holding chce stavať v lokalite Chopok sever, zjazdovka sa začína v lokalite Luková v nadmorskej výške cca 1 665 metrov nad morom a končí sa v lokalite Otupné vo výške cca 1 187 metrov nad morom.

„Cieľom navrhovanej činnosti je rozšírenie súčasnej siete zjazdových tratí a sprístupnenie dotknutého územia aj menej pokročilým lyžiarom,“ píše spoločnosť v zámere, ktorý aktuálne posudzujú úrady.

Pre začiatočníkov

Investor pri predstavovaní zámeru hovorí o tom, že dnes je v lokalite dostatočný počet zjazdoviek určených pre stredne náročných a náročných lyžiarov. Naopak, začínajúci lyžiari sú odkázaní len na jednu trať. Nová investícia to má zmeniť.

Trať má nadväzovať na stretávací uzol zjazdových tratí Majstrovská, Pretekárska Luková – Priehyba a Spravodlivá. Tento uzol je výstupným uzlom lanoviek Jasná – Luková a Otupné – Luková. Zámer pritom obsahuje dve variantné riešenia. Prvý zaberá plochu 99 779 štvorcových metrov, druhý 91 047 štvorcových metrov.

V oboch prípadoch počíta TMR s klasickým štandardom udržiavania zjazdovky. „Po uskutočnení terénnych úprav plánuje investor vybudovať zasnežovanie lyžiarskej trate, aby zabezpečil prevádzku trate počas celej zimnej sezóny a zvýšil komfort pre klientov lyžiarskeho strediska a predĺžil dobu prevádzkovania lyžiarskej zjazdovej trate,“ píše sa v zámere.

Deväť hektárov lesnej plochy

Investor pritom hovorí, že zachová ráz územia. Počíta však aj s rúbaním lesa. Prvý variant sa dotkne 9,63 hektára lesnej plochy, druhý 9,1 hektára lesnej plochy. „Po prvotnom vytýčení plôch plánovanej výstavby bude vykonané odlesnenie plochy a jej vyčistenie od pňov, koreňového systému a vyskytujúcich sa kameňov,“ uvádza v dokumentoch TMR.

Nová zjazdovka v Nízkych Tatrách
Zdroj: EIA/TMR
Nová zjazdovka v Nízkych Tatrách

Nová zjazdovka v Nízkych Tatrách Zdroj: EIA/TMR

Investor chce upravenú plochu zatrávniť. Plán rekultivácie pritom počíta s tým, že počas dvoch rokov od úprav, bude v lokalite s výnimkou zimy obmedzený pohyb. So stavebnými prácami by mali začať hneď po získaní stavebných povolení. Práce by mali trvať asi pol roka. Výšku investície vyčíslil investor na 1,5 milióna eur.  

Za projektom stojí spoločnosť Tatry mountain resorts, ktorá je najväčším hráčom v odvetví cestovného ruchu na Slovensku. Okrem lyžiarskeho strediska v Jasnej vlastní aj strediská vo Vysokých Tatrách.