Pamiatkari navrhovali chrániť štyri objekty. Okrem kvasiarne z roku 1944, takzvanej Spilky, aj ležiacke pivnice z roku 1896, strojovňu s vodnou vežou z roku 1929 a varňu so silom z roku 1943.

Investori začlenili do zámeru výstavby iba kvasiareň. Odôvodňovali to havarijným stavom roky chátrajúceho areálu, ktorý ukázali verejnosti počas dňa otvorených dverí vo februári.

Rozhodnutie ministerstva je definitívne a končí tak niekoľkoročné posudzovanie pamiatkovej ochrany Steinu. Pamiatkový úrad sa voči nemu nemôže odvolať. Urobiť tak môžu jedine samospráva alebo obyvatelia podaním na súd.

Aktivisti z Klubu ochrany technických pamiatok už vydali k rozhodnutiu ministerstva kritickú reakciu. Ministerstvu vyčítajú, že vo výroku nevysvetľuje, prečo neuznalo pamiatkové hodnoty Steinu.

„Ministerstvo kultúry presadzuje funkčnú ochranu pamiatok, ktorá sleduje verejný záujem ochrany kultúrneho dedičstva, ako aj verejný záujem rozvoja lokality, na ktorej sa objekt nachádza. Odmietame preto obvinenia z tendenčného rozhodovania či uprednostňovania súkromného záujmu pri objekte bývalého pivovaru Stein, ktorý chátra už takmer 10 rokov a bez racionálneho prístupu by mohlo dôjsť k jeho úplnej devastácii,“ reaguje hovorca ministerstva Jozef Bednár.

Súčasný vlastník objektu písomne vyjadril ochotu spolupracovať s Krajským pamiatkovým úradom Bratislava pri zachovaní fragmentov ostatných budov, ktoré by v budúcnosti odkazovali na pôvodné využitie areálu, dodáva k rozhodnutiu.

Generálny riaditeľ YIT Reding Milan Murcko hovorí, že investori budú rozhodnutie aj so všetkými odporúčaniami rešpektovať. „Pri riešení detailov rekonštrukcie budovy spilky ako chráneného objektu, s ktorou sme počítali už v pôvodnom návrhu obnovy areálu pivovaru Stein, budeme úzko spolupracovať s Krajským pamiatkovým úradom,“ dodáva.

Ministerstvo sa teda odvoláva aj na ekonomickú únosnosť pamiatkovej ochrany, ktorá chýbala v rozhodnutí pamiatkarov aj podľa niektorých odborníkov. Stein roky nikto nesledoval, nechali ho vybrakovať, odviezť všetky technológie a preto ako technická pamiatka – doklad pivovarníctva – je len na papieri, uviedol v rozhovore pre TREND architekt pamiatkar Alexander Németh, ktorý sa podieľal na pamiatkovom výskume Steinu v roku 2009.

Ak by investori vedeli o ochrane štyroch objektov, nikto by areál v dražbe nekúpil, dodal A. Németh. Partner spoločnosti MiddleCap Matej Majerčák počas januárovej verejnej prezentácie projektu vyhlásil, že v prípade navrhovaného rozsahu pamiatkovej ochrany sa projekt ekonomicky neoplatí a nebude sa realizovať.

Investori projektu YIT Reding a MiddleCap kúpili areál bývalého pivovaru Stein vlani v júli v dražbe za 8,5 milióna eur bez DPH. Plánujú tu postaviť multifunkčný mestský blok s celkovou investíciou 70 až 80 miliónov eur. Výstavba by mala trvať najviac sedem rokov a začať by sa mohla o rok.

Na ploche 1,65 hektára má vzniknúť v etapách 350 bytov, 50 nebytových priestorov a 11-tisíc štvorcových metrov kancelárií. V parteri je naplánovaných 2 200 m2 pre obchody a služby, v podzemí má byť 836 parkovacích miest.

Tretinu územia má tvoriť park s detskými ihriskami a škôlkou. Zeleň sa má prepojiť s existujúcim parkom na Kmeťovom námestí a zeleňou pri evanjelickom kostole.

Architekt Ivan Kubík navrhol začleniť do projektu jeden historický objekt. V Spilke by podľa zámeru mohol byť malý pivovar s reštauráciou a galéria dokumentujúca pivovarníctvo na Slovensku (prečítajte si komentár architekta o projekte).

Fínsko-slovenský developer YIT má na starosti bytovú časť, ktorá tvorí 70 percent a MiddleCap administratívu tvoriacu zvyšných 30 percent. V takomto pomere majú byť po dokončení aj vlastnícke podiely.

Pozrite si vizualizácie plánovanej výstavby.