Ministerstvo kultúry by sa malo postaviť na stranu záchrany kultúrneho dedičstva a nie na stranu jeho likvidácie, vyzýva Klub ochrany technických pamiatok v prípade rozhodovania o odvolaní majiteľa areálu bývalého pivovaru Stein proti rozhodnutiu Pamiatkového úradu.
Úrad koncom minulého roka rozhodol o zachovaní štyroch objektov, investori MiddleCap a YIT Reding navrhujú začleniť do projektu New Stein iba jeden objekt.
O ich odvolaní teraz rozhoduje ministerstvo kultúry. „K odvolaniu sme si vyžiadali spis, až po jeho doručení a preštudovaní bude rozhodnutie vydané,“ reaguje hovorca ministerstva Jozef Bednár.
„Obávame sa, že Ministerstvo nepotvrdí rozhodnutie svojho vlastného odborného úradu (Pamiatkový úrad SR) a objektovú skladbu zúži,“ uvádza klub v tlačovej správe na svojej internetovej stránke.
Pamiatkari chcú chrániť aj vodnú vežu (v strede), ležiacke pivnice pod ňou aj kvasiareň (vpravo) Zdroj: Dražobná spoločnosť
Pripomíname, že historický priemyselný areál pivovaru Stein je jedným z posledných zachovaných pamiatok z tohto kedysi rozsiahleho segmentu kultúrneho dedičstva v Bratislave. Od jeho vzniku uplynulo takmer 150 rokov, vysvetľuje klub ochrancov.
„Pivovar má aj urbanistické hodnoty ako mestský komplex. Vytvára mestský blok a harmonicky zapadá do okolitej obytnej zástavby. Architektonické a konštrukčné hodnoty sú viditeľné dodnes,“ píše sa v správe ochrancov, pamiatkarov a architektov.
Odmietajú tiež argumenty o dezolátnom stave areálu. Tieto informácie sa podľa nich javia rozpačito najmä v porovnaní so stavom pamiatok, ktoré sa dnes vo svete bežne rekonštruujú.
Kým pamiatkari a aktivisti bojujú za zachovanie čo najväčšej časti bývalého pivovaru, investori trvajú na tom, že v prípade troch navrhovaných objektov - ležiackych pivníc z roku 1896, strojovne s vodnou vežou z roku 1929 a varne so silom z roku 1943 – už nie je čo chrániť.
„Ak by rozsah pamiatkovej ochrany mal byť taký, ako rozhodli pamiatkari, tak projekt nie je ekonomicky únosný a tým pádom ho nemôžeme realizovať,“ vyhlásil na verejnej prezentácii v polovici januára partner investorskej spoločnosti MiddleCap Matej Majerčák.
„My sme sem prišli dlhodobo podnikať a boli by sme neradi, aby nám bol vystavený účet za to, čo sa v Bratislave v minulosti zbúralo,“ upozorňoval generálny riaditeľ YIT Reding Milan Murcko.
Aby ukázali verejnosti, v akom stave sú dnes objekty, zorganizovali YIT Reding a MiddleCap pred týždňom v Steine deň otvorených dverí. Záujem bol veľký, areál, ktorý sa zrejme bude aspoň z nejakej časti búrať, si prezrelo v sprievode zamestnancov developera vyše 700 ľudí.