Kristína Boháčová a Jana Hájková sú študentky šiesteho ročníka na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
V medzinárodnej súťaži zvíťazili v kategórii Navrhni reálny projekt – Návrh ambasády Českej republiky v Addis Abebe v Etiópii.
Nový areál českého veľvyslanectva by mal byť dokončený v roku 2025 a cena jeho výstavby je vyčíslená na 225 miliónov českých korún, čo je približne 8,7 milióna eur.
Udržateľná výstavba
Nový areál nahradí pôvodnú stavbu z roku 1966, ktorá sa už kvôli zlému stavu nedá zachrániť. Pozemok bol nadobudnutý v 70. rokoch ešte za Československa, po rozdelení krajín zostal Českej republike.
Do finále súťažnej kategórie o realizáciu ambasády postúpilo z celkom zaslaných 281 projektov z celého sveta 25 najlepších prác.
„Návrh Jany Hájkovej a Kristíny Boháčovej zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave nás zaujal zaujímavým skĺbením všetkých požadovaných funkcií budúceho veľvyslanectva Českej republiky,“ vysvetlil riaditeľ odboru správy majetku Petr Kyslík z českého Ministerstva zahraničných vecí.
Video zo slávnostného odovzdávania cien Inspireli Awards (v 55. minúte Slovenky preberajú cenu):
Projekt bude postavený ako trvalo udržateľný, keďže využíva prevažne lokálne stavebné materiály z pálenej tehly, čim zrejme mladé architektky tiež zaujali odbornú porotu.
V obytných budovách sa navyše budú nachádzať aj terasy, kolonáda, volejbalové ihrisko a bazény vrátane úžitkových záhrad, ktoré obyvateľom umožnia čiastočnú sebestačnosť.
Na projekte pracovali viac než štyri mesiace, návrhu predchádzal výskum, pri ktorom sa zoznámili s tradíciami etiópskej architektúry, tradičnými materiálmi, lokálnymi zdrojmi aj spôsobmi klimatizácie budov.
Projekt je zložený z troch rôzne veľkých objektov, ktoré majú slúžiť ako úrad, bytovka a rezidencia. Budovy sú v tvare kvádra s dominantným integrovaným oplotením, ktoré obkolesuje areál a trvalo udržateľnú záhradu.
„Hlavným prvkom sa pre nás stal múr chrániaci areál, ktorý je nutným bezpečnostným prvkom, ktorému sme sa rozhodli dať vyšší zmysel. Nebrali sme ho preto ako bariéru, ale ako prostriedok pre vytvorenie rôznych typov priestorov,“ povedala pri preberaní ceny Jana Hájková.
Celý areál je lemovaný okrem vysokého plota aj cestnou komunikáciou, ambasáda tak nebude mať žiadnych priamych susedov.
Dotiahnuté do detailov
Slovenská technická univerzita vníma ocenenie jej poslucháčok ako obrovský úspech. „Veľmi sa teším, že naša univerzita dokáže rozvíjať veľké talenty a prispievať k posunu architektonickom aj estetickom myslení,“ hovorí pre TREND Reality Miroslav Fikar, rektor Slovenskej technickej univerzity.
Prekvapivé podľa neho bolo to, že projekt bol dotiahnutý do najmenších detailov. „Silný nápad postaviť v Etiópii reprezentatívnu stavbu z pálenej hliny dokázali dotiahnuť aj vo všetkých detailoch a výsledok je očarujúci,“ myslí si rektor.
M. Fikar ich prácu ocenil už skôr a pred pár týždňami im za návrh ambasády odovzdal Cenu dekana Fakulty architektúry. „Je to pre našu fakultu mimoriadny úspech,“ uviedol Pavel Gregor, dekan Fakulty architektúry.
„My sa snažíme pripravovať študentov tak, aby ich žiadna výzva nezaskočila. Snažíme sa, aby bolo na fakulte dostatok kvalitných ľudí aj z praxe. Máme programové smerovanie zapájať študentov do medzinárodných súťaží. Veríme, že našich študentov pripravíme, tak aby sa snažili pri svojej práci vcítiť do skutočných potrieb svojho klienta,“ dodáva dekan.
Pod dozorom uznávaného architekta
Fakulta architektúry už niekoľko rokov vedie program, kde spája profesionálne architektonické štúdia a svojich študentov. Medzi nimi je aj ateliér Polakovič / Bátor, ktorý založila dvojica architektov Štefan Polakovič a Jozef Bátor. Na Fakulte architektúry viedli viacero ateliérových prác a workshopov.
Mladé talenty neboli ocenené finančne, ale dostali zaujímavú odmenu – netradičný model ich vlastného projektu. Originálny zákazkovo vyrobený produkt legendárnej značky stavebnice Lega, ktorý spĺňa všetky parametre brandingu.
Táto značka na zákazku nevyrába, a tak dievčatá dostali „model nevyčísliteľnej zberateľskej hodnoty“. Aj keď menšie stavebnice stoja pár desiatok eur, aktuálne najdrahšia skladačka H.C. Andersen’s Clumsy Hans stojí viac ako 7-tisíc eur. Cena je taká vysoká preto, že týchto modelov je len 80.
Tá je zároveň o niečo menšia, ako výherný model a je to „len“ sériová výroba z limitovanej edície. Prvá zákazková stavebnica ako odmena pre Slovenky sa tak veľmi jednoducho môže stať najdrahšou stavebnicou Lega na svete, keďže sa ani nevie, či bolo vyrobených viac modelov ako dva kusy, ktoré si odniesli domov mladé architektky.