V bratislavskej biznis zóne sa plánuje ďalšie administratívne centrum. Medzi ulicami Mlynské nivy a Prístavná vedľa Baumaxu neďaleko Prístavného mosta ho na zhruba štvorhektárovom pozemku zamýšľa vybudovať developerská skupina Europolis.

Komplex Harbour City by mal podľa údajov firmy vytvoriť 143-tisíc štvorcových metrov úžitkovej plochy. Okrem kancelárií by sa mala využiť aj na ďalšie účely, zrejme pre obchodné prevádzky a reštaurácie.

Nového bratislavského hráča na trhu s administratívnymi priestormi by mal vytvoriť renomovaný britský architektonický dom Fosters + Partners, ktorý sa podieľal aj na najvyššom moste na svete, 2,5-kilometrovom Millau Viaduct vo Francúzsku. Na internetovej stránke ateliériu projekt figuruje ako jedno zo zadaní tvorivej skupiny číslo 4. O architektonickej účasti Fostera sa hovorí aj pri projekte Twin City od HB Reavis Group.

Pri Prístavnom moste bude Harbour City


Biznis centrum Metropolitan na Pilsudského námestí vo Varšave tiež nakreslila Fosterova kancelária.

Na Slovensku Fostera pri rokovaniach o Harboure zastupuje architektonická kancelária Siebert a Talaš, ktorá projektuje napríklad petržalské Emporia Towers a ďalšie stavby. Práve architekt Roman Talaš prezentoval projekt minulý mesiac komisii územného plánovania bratislavského mestského zastupiteľstva. Komisia zámer developera zobrala na vedomie.

Europolis pre projekt už vlani vytvoril firmu Europolis Harbour City, s.r.o. Tá však o projekte zatiaľ odmieta informovať s tým, že jeho parametre ešte nie sú konečné a ide len o zámer. Europolis je dcérskou spoločnosťou rakúskej banky Investkredit zo skupiny Volksbank, jeho úlohou je spravovať jej realitné portfóliá.

Pri Prístavnom moste bude Harbour City

Ateliér Foster + Partners stojí aj za diaľničným mostom Millau Viaduct vo Francúzsku.

Na niektorých z nich sa 30-35-percentným vkladom podieľa aj Európska banka pre obnovu a rozvoj, prípadne realitná dcéra francúzskej poisťovacej skupiny AXA a nemecká realitná skupina Union Investment. Okrem Harbouru Europolis na Slovensku chystá aj 108068 target=blank>výstavbu logistického parku na Triblavine pri Bratislave.

Ilustračné foto - Fosters + Partners