Segment komerčných nehnuteľností má v súčasnosti na Slovensku zelenú. Rozvíja sa tempom, aké nemá doteraz v krajine obdobu.

Hoci zatiaľ možno to hovoriť predovšetkým o hlavnom meste, badateľný posun k lepšiemu už zažívajú aj regióny. Kancelárií sa mimo metropoly stavia pomenej, obchodné a nákupné centrá však pribúdajú aj vo väčších okresných mestách. Bratislava sa už dostáva do situácie, v ktorej sa, zatiaľ iba opatrne, skloňuje prehriatie trhu, čoho výsledkom môžu byť problémy niektorých projektov.

Predsa len, takmer šesťstotisíc štvorcových metrov kancelárií a zhruba polovica obchodných priestorov je aj na hlavné mesto Slovenska poriadny krajec. Či a ako ho trh zhltne, ukáže čas. Ľahšie to zrejme bude v prípade administratívnych priestorov.

Nových kancelárií vyššieho štandardu je v Bratislave stále nedostatok, a tak to plánované projekty budú mať ľahšie. Doplatia na to najmä staré kancelárske budovy nižšej kvality. Pokiaľ ide o zoznam pripravovaných shopping centier, tam bude selekcia úspešných a rizikových výraznejšia.

Hlavné mesto obchodov

Pokiaľ ide o obchodné priestory, TREND napočítal len v Bratislave tucet projektov, ktoré sa majú začať stavať ešte do konca tohto desaťročia. Je však možné, že developeri pod ťarchou konkurenčného tlaku niektoré z nich posunú a počkajú, ako skončia ich súperi.

Z tých, ktoré sa realizovať určite budú, je najviac počuť o Eurovey na ľavom dunajskom nábreží. Írsky developer Ballymore Properties stavia polyfunkčnú štvrť za viac než desať miliárd korún.

Okrem 240 luxusných bytov prináša obchodnú galériu na takmer šesťdesiattisíc štvorcových metroch, ktorú obsadia klienti ako Marks&Spencer, Sportissimo, Nike či Diesel. Mix priestorov dopĺňa 12,5 tisíca štvorcových metrov kancelárskej plochy.

Nábrežný projekt má vôbec najväčšiu šancu uspieť. Jednak je v mimoriadne atraktívnej lokalite na brehu rieky a v podstate rozšíri historické centrum Bratislavy.

Hlavný dôvod je však ten, že za projektom stojí silný európsky hráč, ktorý preklenie aj prípadné nepriaznivé obdobie. Ballymore navyše komerčné nehnuteľnosti, ktoré postaví, nepredáva realitným investorom ako väčšina developerov. Bežec na dlhé trate neprišiel na Slovensko podnikať len na rok či dva, ktoré sú pre rozbeh shopping centra kľúčové.

Ani projekty, ktoré sú rozšírením súčasných centier ako Aupark či Avion, nebudú mať problémy. TREND predpovedal úspech aj britskému Lordshipu, ktorý zamýšľa prestavať Kamenné námestie na moderný shopping s luxusným hotelom.

Čnieť sa bude na mieste dnešného supermarketu Tesco a hotela Kyjev. O niečo ťažšie to už budú mať niektoré ďalšie projekty, ktoré si trúfajú zaujať nakupovania chtivých Bratislavčanov.

Buď to prehnali s veľkosťou alebo načasovaním. Prípadne s oboma týmito faktormi. S naplnením priestorov zrejme problémy mať nebudú, ale otázka znie, ako sa zachovajú nájomníci po niekoľkých mesiacoch či rokoch nedostatočnej návštevnosti.

Na východe niečo nové

S rastúcou životnou úrovňou obyvateľov z regiónov mimo Bratislavy je posun developerov na východ logický. Opatrné pokusy už majú za sebou. Ich výsledkom sú stredne veľké projekty ako Cassovia či Optima v Košiciach alebo napríklad Dubeň v Žiline.

Mimochodom, posledné dva menované sú už v portfóliu investičného realitného fondu zo skupiny Meinl Bank. Dnes už sú plány odvážnejšie.

Kvitnúci trh s komerčnými nehnuteľnosťami

Tento rok pribudlo v Nitre životaschopné Centro Nitra, ktorého developer Discovery Group už pripravuje druhú fázu výstavby. V meste pod Zoborom mu chcú konkurovať pripravované obchodné centrá Max a City Park a aj nové obchodné centrum, na ktoré historický mlyn prestavia stavebno-investičná skupina Invest Šaľa.

Potenciál druhého najľudnatejšieho mesta na Slovensku chce v Košiciach využiť HB Reavis Group. Tam a ešte v Žiline, Ružomberku a Trenčíne bude stavať Auparky, z ktorých prvý už stojí na začiatku bratislavskej Petržalky.

Štartuje sa pod Dubňom, zatiaľ však presný termín nie je známy. Na tamojšie pomery pribudnú veľké shopping centrá aj v Martine či Spišskej Novej Vsi. A nemožno zabudnúť ani na Banskú Bystricu, v ktorej lokálny hráč VAV Invest stavia Europa Shopping Center.

Rovnaká firma v rovnakom meste developuje aj kancelársky projekt. Europa Business Center je menší projekt s čistou prenajímateľnou plochou zhruba päťtisíc štvorcových metrov.

Zatiaľ nie je podpísaná zmluva so žiadnym záujemcom, investor si však verí, keďže podobný projekt zatiaľ v Banskej Bystrici chýba. Ceny majú byť porovnateľné s hlavným mestom, medzi ôsmimi až desiatimi eurami za štvorcový meter mesačne. Za rovnakú cenu chce svoje regionálne kancelárie prenajímať aj BZ Group, developer bratislavského rezidenčného komplexu Koloseo.

V Poprade stavia kancelárie s čistou rozlohou na prenájom 14-tisíc štvorcových metrov. Projekt dopĺňa hotel a obchodné centrum na ploche takmer štyridsaťtisíc štvorcových metrov. Ružovú kancelársku budúcnosť predpovedajú niektorí makléri aj Košiciam, pravda, až po dobudovaní potrebnej infraštruktúry.

Bratislavský biznis dištrikt

Najväčšiemu záujmu kancelárskych developerov sa stále teší hlavné mesto. Viac než milión štvorcových metrov kancelárskej plochy sa v najbližších štyroch rokoch nafúkne o vyše polovicu.

Opatrnejšie už sú aj banky, ktoré sa pozerajú na kancelárske projekty pozornejším okom. Karty v tomto biznise v Bratislave rozdáva dlhodobo HB Reavis Group, ktorý má na konte už päticu biznis centier. To zatiaľ posledné, Apollo Business Center, je aktuálne najväčšou kancelárskou budovou v Bratislave s takmer 37,5 tisíca štvorcových metrov.

No Apollo II, vyrastajúce v susedstve, ponúkne takmer dvojnásobok administratívnej plochy. Obe spomínané budovy tak s existujúcimi piatimi budovami BBC I-V na Plynárenskej ulici tvoria základ budúceho biznis dištriktu Bratislavy.

Kvitnúci trh s komerčnými nehnuteľnosťami

Na rohu Plynárenskej a Bajkalskej ulice je desať hektárov, kde bude stavať HB Reavis a rakúsky developer Europolis. Fakt, že v susedstve už stoja centrály Prvej stavebnej sporiteľne a Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, len dopĺňa obchodný charakter tejto lokality.

Ale nie sú to len jestvujúce a pripravované budovy, ktoré z okolia Mlynských nív robia budúcu kancelársku top lokalitu. Dôvodom je aj strategická poloha v blízkosti dvoch mostov ponad Dunaj.

A blízkosť nábrežia, kde okrem Eurovey za írske peniaze buduje aj J&T Real Estate. Stojí tam napríklad aj najvyššia budova na Slovensku Tower 115, niekdajšie Presscentrum.

Kancelársky potenciál skrýva aj bratislavské Nové Mesto, kde developersky dominuje maďarský TriGránit. Okrem jestvujúceho shopping centra Polus a jeho dvoch kancelárskych veží sa chystá aj na tretiu.

A na spadnutie je aj prvá fáza nového projektu Lakeside – dvoch desiatok tisíc štvorcových metrov administratívnych priestorov. V Petržalke na Einsteinovej zase vyrastá Digital Park, ktorého prvá fáza je už v podstate hotová. Ide o premiérový realitný počin skupiny Penta Investments. Oproti, v susedstve obchodného centra Aupark, stavia jeho developer HB Reavis Group vežu s rovnakým názvom.

FOTO – VLADO BENKO