Ministerstvo kultúry (MK) SR vysvetlilo situáciu procesom zabezpečenia finančných prostriedkov v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách.
„MK SR komunikuje s rezortom financií, aby boli finančné prostriedky pre SNM uvoľnené čo najskôr,“ oznámil Peter Mäsiar z kancelárie ministerky kultúry.
„Ihneď po pridelení finančných prostriedkov je SNM pripravené začať proces verejného obstarávania,“ dodala Z. Vášáryová.
V súčasnosti sa podľa jej slov realizuje pri rekonštrukcii palácov investičná akcia, financovaná z mimorozpočtových prostriedkov, ktoré rezort kultúry poskytol SNM v roku 2018.
Uskutočnené verejné obstarávanie v minulom roku sa týkalo rekonštrukčných prác na takzvanom kapitánskom dome a vnútroareálových rozvodoch inžinierskych sietí.
Vláda na svojom výjazdovom rokovaní 23. októbra v Kežmarku schválila na sanáciu havarijného stavu Spišského hradu, jeho románskeho a západných palácov investíciu vo výške viac ako 4,8 milióna eur.
Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) v tej súvislosti upozornila, že takmer tri milióny eur budú musieť ísť na sanáciu ešte v tomto roku.
Požiadavku na financovanie projektu sanácie havarijného stavu Spišského hradu predložilo MK v návrhu rozpočtu do roku 2022 v rámci návrhu prioritných výdavkových titulov.
Okrem prostriedkov na sanáciu palácov (vyše 4,5 milióna eur) chce ministerstvo ďalších 300.000 eur použiť na spevnenie plôch a nádvoria a sanáciu hradného brala.
Spišský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.
Od roku 1993 je vedený aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako súčasť zápisu Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia. Je aj súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí (Natura 2000).