Vláda v stredu schválila na svojom výjazdovom rokovaní v Kežmarku viacero investícií. Odobrila aj návrh Ministerstva kultúry SR na finančné zabezpečenie sanácie havarijného stavu Spišského hradu – románsky palác a západné paláce.

Rezort požiadavku na financovanie projektu predložil v návrhu rozpočtu na roky 2020 - 2022 v rámci prioritných výdavkových titulov.

Hrozí zrútenie častí

„Prostriedky budú na základe schváleného materiálu pridelené realizátorovi projektu v závislosti od možností rozpočtu kapitoly ministerstva kultúry,“ uviedol rezort v predkladacej správe.

MK zdôraznilo nevyhnutnosť čo najrýchlejšieho začiatku sanácie. „Nedostatočné finančné pokrytie priebežných a nevyhnutných opráv vyústili až do súčasného havarijného stavu viacerých objektov hradného komplexu,“ upozornil rezort, poukazujúc v tejto súvislosti najmä na stav románskeho a západných palácov.

„Akútny stav si vyžaduje potrebu reálne začať so zabezpečovaním a rekonštrukciou, pretože ich skutočná deštrukcia sa stáva takmer nezvratnou a iba urýchlené začatie sanačných prác môže zabrániť nenávratnému poškodeniu palácov,“ argumentuje rezort.

Vláda dá peniaze na opravu Spišského hradu aj Warholovho múzea

Zdroj: TASR

Pri identifikácii rizík tiež poukázal na to, že sa pri pokračujúcej deštrukcii môže zopakovať situácia, aká vznikla pri čiastočnom zrútení západného opevnenia dolného nádvoria v roku 1994, keď padajúce bloky ohrozovali okolitú zástavbu.

Okrem prostriedkov na sanáciu palácov (vyše 4,5 milióna eur) chce ministerstvo ďalších 300-tisíc eur použiť na spevnenie plôch a nádvoria a sanáciu hradného brala.

Spišský hrad čiastočne rekonštruovali v 70. rokoch minulého storočia, od roku 1986, keď ho sprístupnili verejnosti, ho navštívilo niekoľko miliónov turistov. Od roku 1993 je súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Obnovia múzeum v Medzilaborciach

Peniaze z rozpočtu pôjdu aj na rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Vláda na ňu vyčlenila 7,1 milióna eur.

Cieľom a hlavným zámerom rekonštrukcie je zatraktívnenie múzea, mesta a regiónu. Finančné prostriedky poskytnú múzeu súčasný vzhľad a funkčnosť zodpovedajúce 21. storočiu. Ide o jediné múzeum Andyho Warhola v Európe a jedno z dvoch vo svete.

Vláda dá peniaze na opravu Spišského hradu aj Warholovho múzea

Budova Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach Zdroj: TASR

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach sa nachádza v priestoroch pôvodného kultúrneho domu a v súčasnosti sa delí o priestory spoločne s mestom. Samotná budova bola postavená ako kultúrne stredisko, polovica z nej bola počas výstavby adaptovaná na účely múzea.

V budúcnosti sa ráta naďalej so zdieľaním jednej budovy s mestským kultúrnym centrom, k múzeu však pribudnú nové funkcie. Ide najmä o oddychové a interaktívne zóny, letný amfiteáter na streche, ako aj ateliéry.

Prestavba múzea ponúkne do budúcna možnosti usporiadania rôznych podujatí, ako aj prezentácie umenia v exteriéri na strešnej terase, fasáde budovy i na novom námestí pred samotnou budovou.

Finančné prostriedky na rekonštrukciu múzea by mali byť uvoľnené postupne. Prvá časť vo výške dvoch miliónov eur do 31. januára 2020, do 31. januára 2021 by malo ísť o štyri milióny eur a do 31. januára 2022 o 1,1 milióna eur.

Tri milióny ešte tento rok

Sanácia havarijného stavu Spišského hradu si ešte v tomto roku vyžiada investíciu vo výške takmer troch miliónov eur.

Zvyšné prostriedky takmer z päťmiliónového balíčka určeného najmä na záchranu románskeho a západných palácov Spišského hradu, ktorý na stredajšom výjazdovom rokovaní v Kežmarku schválila vláda, sú koncipované do rokov 2020 až 2022. Na tlačovej konferencii o tom v stredu informovala ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD).

„Niekoľkokrát som hovorila s riaditeľkou. Rozhovory trvajú od leta, keď sme prišli na to, že travertínové bralo púšťa. Jednoducho povedané, musí sa to urobiť. Práve preto sme prišli s týmto materiálom,“ uviedla.

Ministerka zároveň upozornila, že takmer tri milióny eur budú musieť ísť na sanáciu ešte v tomto roku, aby hrad a hradné bralo prežili zimu.

„Keďže sa Románsky palác nachádza na cípe brala, ktoré sa zosúva, je pre nás naozaj životne dôležité, aby sme bralo zachránili. Verím, že táto pamiatka sa zachová pre budúce generácie,“ zdôraznila Ľ. Laššáková.