Počtom obyvateľov by sa obec Dvory nad Žitavou mohla pokojne porovnávať s menšími slovenskými obcami. Len na ilustráciu, obec v okrese Nové Zámky je s päťtisíc obyvateľmi väčšia ako dvadsiatka slovenských miest. Obec sa do médií dostávala aj vďaka Celoslovenským dňom poľa, ktoré v obľube zvykol navštevovať aj bývalý premiér Robert Fico.

Dlhoročný plán

Po novom má dostať novú atrakciu. „Turizmu na Slovensku sa darí, ak sa nemýlim, za posledné roky stúpol o 300 percent. Možno k tomu prispela aj situácia v zahraničí, ale na druhej strane ma teší, že kvalita služieb na Slovensku stúpa. V tomto smere sa môžeme porovnávať aj so západom,“ začína rozprávanie starosta obce Dvory nad Žitavou Branislav Becík.

Podľa jeho slov chcú podchytiť tento trend a pomôcť im k tomu má akvapark. Sám priznáva, že nejde o jeho nápad. „Víziu vybudovať v obci akvapark mali už moji predchodcovia, žiaľ, riešila sa vždy len pred voľbami. Tému jeho vybudovania som otvoril hneď po mojom zvolení a trvalo nám tri roky, kým sa nám podarilo vybaviť všetku byrokraciu,“ hovorí.

Obec leží na termálnej vode, tak sa rozhodla postaviť akvapark

Vizualizácie projektu Akvapark pod kalváriou Zdroj: EIA/Obec Dvory nad Žitavou

Aktuálne obec predložila zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Predstavuje plán vytvorenia nového turistického centra. „Chceme využiť vrt starý asi 30 rokov. Pred štyrmi rokmi sme ho otvorili a vyčistili. Pod obcou máme prakticky neobmedzené zásoby vody, ktorá je stará 22 miliónov rokov. Ide o liečivú vodu, ktorej teplota na povrchu je 76 až 78 stupňov Celzia,“ vysvetľuje starosta a dodáva, že po určitých úpravách sa dá dokonca piť.

Bazény i tobogany

Akvapark by mal vyrásť na západnej strane obce. Areál zo severu susedí so štátnou cestou, z juhu s vrchom, na ktorom sa nachádza baroková kalvária z 18. storočia, z východu s prístupovou komunikáciou na kalváriu. Súčasťou areálu je Dvorský kanál i vodná nádrž.

Podľa zámeru má byť akvapark tvorený štyrmi minerálnymi, dvoma vlnovými a jedným detským bazénom. Súčasťou areálu má byť pomalá rieka aj toboganová veža a päť toboganov. Investor plánuje aj výstavbu aquabaru, plážového baru i siete bufetov. Areál má obsluhovať parkovisko pre 99 automobilov.

Miliónová záležitosť

V zámere obec odhaduje, že rozpočet projektu dosiahne šesť miliónov eur. Suma však podľa starostu nebude konečná. „Šesť miliónov, ktoré sú uvedené v zámere, sú len začiatkom. Keďže na takýto projekt nemôžeme čerpať prostriedky z eurofondov, dohodli sme sa, že do projektu zapojíme aj súkromný kapitál,“ konštatuje.

Obec leží na termálnej vode, tak sa rozhodla postaviť akvapark

Vizualizácie projektu Akvapark pod kalváriou Zdroj: EIA/Obec Dvory nad Žitavou

Podľa jeho slov zatiaľ so žiadnym záujemcom nerokujú. „Chceme mať najprv v rukách všetky potrebné povolenia,“ hovorí a dodáva, že ak všetko pôjde podľa plánov, koncom roka by chceli položiť základný kameň. „Projekt by sme chceli realizovať v piatich etapách. Najprv by sme chceli realizovať časť fungujúcu len v lete, neskôr by mala byť realizovaná celoročná časť,“ prezrádza B. Becík.

Nejde o prvý projekt akvaparku, ktorý pripravuje obec. Plány na vybudovanie vodného sveta ešte vo februári tohto roka prezentovali aj Pečeňady pri Piešťanoch. „Táto minerálna voda sa podľa znaleckej štúdie zaraďuje medzi najcennejšie minerálne vody na svete. Voda podobného zloženia sa nachádza len vo francúzskom Vichy,“ vysvetľovala výhody svojho projektu obec na oficiálnej stránke.