Prvé vízie novej električkovej trate v centre mesta predstavil developer ešte minulý rok. Už vtedy navrhol trať od Starého mosta cez Euroveu a Košickú ulicu s napojením na existujúcu ružinovskú radiálu.

„Súčasný stav koľajovej dopravy nezohľadňuje rozvoj a potreby mesta v priestore, kde vzniká jeho nové centrum. Našimi návrhmi nechceme riešiť iba obsluhu rozvíjajúcich sa území, ale pozeráme sa na dopravu v meste komplexne a v širšom meradle,“ uviedol vtedy Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

Porovnávanie štyroch trás

Medzitým si developer nechal vypracovať komplexnú štúdiu. „V uplynulých mesiacoch sme na základe požiadavky vedenia mesta nechali spracovať nezávislú štúdiu zameranú na porovnanie prínosov a možných negatív navrhovanej trasy v porovnaní s alternatívnymi po Landererovej a Mlynských nivách,“ uviedol P. Pelikán.

Štúdia porovnávala trasy nielen z pohľadu prepravno-prevádzkovej efektívnosti, ale zohľadňoval sa aj dopad na existujúcu električkovú sieť a celkovú MHD, pridanú hodnotu v systéme a tiež vzájomné vplyvy na cestné komunikácie.

Nová električka od J&T Real Estate? Štúdia určila víťaznú trasu

Jedným z kritérií bol aj parameter priestorovej a technickej realizovateľnosti, a tiež to, či a ako je územie dopravne obslúžené dnes, či nie sú k dispozícii iné dopravné systémy, (napr. trolejbus), ktorých zladenie s ďalším systémom električky by bolo technicky aj finančne náročné.

Šesť nových zastávok

 „Do celkového hodnotenia vhodnosti trasy vstupuje viacero premenných a všetky ich treba dobre zvážiť a zhodnotiť, keďže ide o finančne aj projekčne náročný projekt, ktorý ovplyvní fungovanie danej lokality na veľa rokov,“ vysvetlil Radoslav Grečmal zo štúdia GFI, ktoré pre JTRE spracúva projekt novej električky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa