Viaceré námestia zmenili mená, komunistickí pohlavári zmizli, objavili si národní buditelia, ale ich vzhľad sa nemení. TREND sa pozrel na niekoľko bratislavských námestí, ktoré potrebujú „facelift“ alebo dokonca úplnú „plastiku“.
Najnovšie chce primátor Bratislavy Matúš Vallo vytvoriť nové Námestie Nežnej revolúcie odčlenením kúska Námestia SNP pred Starou tržnicou. Jeho plán vyvolal mierne vášne u poslancov zastupiteľstva.
Poslancom prekážal najmä názov nového námestia, niektorým sa nepozdáva ani lokalita, kde sú často rôzne pouličné trhy. Niektorí uprednostňovali názov Námestie 17. novembra, pretože názov Nežná revolúcia nie je presný a zaužívaný. Napokon nespokojenci kritizovali aj absenciu diskusie o návrhu aj s odbornou verejnosťou.
Premenovanie časti námestia považuje za nešťastné aj Adrián Gubčo, humánny geograf a bloger na webe YIMBA.sk. „Plocha je už zaužívaná ako súčasť Námestia SNP a premenovanie jej časti len zvýrazní zneistenie obyvateľov aj návštevníkov mesta,“ myslí si.
Napokon návrh prešiel cez poslancov Starého Mesta, ale musí ho ešte schváliť mestské zastupiteľstvo Bratislavy.
Magistrát obhajuje zmenu názvu aj históriou. Priestor pred Starou tržnicou bol v minulosti vždy samostatným námestím s vlastným názvom ako napríklad Chlebný trh či Trhové námestie.
Mesto tiež tvrdí, že Námestie SNP dnes nemá zreteľné hranice, preto novým námestím neutrpí. Navyše tam nebývajú rezidenti, takže ľudia nebudú musieť meniť doklady.
Námestie SNP v Bratislave Zdroj: Milan David
Námestie SNP: Stalin, Hlinka, partizáni..
Nech už spor okolo nového námestia dopadne akokoľvek, samotné Námestie SNP stojí za to, aby sa s ním niečo urobilo. Tiež to nie je typické štvorcové námestie, ale skôr jedna dlhá ulica navyše s nevylúčenou MHD a nejasnými hranicami.
V dolnej časti nie je jasné, kde sa končí a začína už Kamenné námestie pri bývalom Tescu. V hornej časti námestia zase ľudia nevedia, či sú už na Hurbanovom námestí alebo už na Župnom námestí.
Svoj názov dostalo Námestie SNP v 60. rokochminulého storočia, predtým sa volalo Stalinovo námestie. Počas druhej svetovej vojny v časoch Slovenského štátu to bolo Hlinkovo námestie, ešte predtým Námestie republiky.
Mesto Bratislava robí už dlhšie na projekte Živé námestie, ktorý je zameraný na revitalizáciu Kamenného námestia, Námestia SNP, Župného námestia a priľahlých ulíc. Podľa projektu sa zatiaľ revitalizovalo Kamenné námestie, kde sa odstránil rôznorodý mobiliár aj stánky s občerstvením a lavičky sa zjednotili. Zrušené a preorganizované boli aj parkovacie miesta na Námestí SNP.
„Do konca roka plánujeme ešte vysadiť stromy pri hornej časti Námestia SNP, zjednotiť mobiliár na námestiach, pridať osvetlenie na Kamenné námestie, na Treskoňovu ulicu a na Námestie SNP,“ uvádza Peter Bubla, hovorca Bratislavy. Okrem toho začala fungovať lokálna sprava na námestí, ktorá sa okrem iného stará o mobiliár. Ku komplexnej premene spomínaných námestí chce mesto vyhlásiť veľkú architektonickú súťaž.
Námestia sa podľa odborníkov dajú oživiť veľmi jednoducho. „Na začiatok by stačilo
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?