„Uvedomujeme si, že táto lokalite je pod drobnohľadom verejnosti. Projekt, akým je Eurovea, si svojim významom pýta vytvorenie nielen kvalitných objektov, ale aj kvalitne riešených verejných priestorov s jasným rukopisom a charakterom. Preto sme sa, aj po dohode s developerom projektu, rozhodli prizvať k spolupráci Beth Galí, ktorá je odborníčkou s medzinárodným renomé a preniesť jej skúsenosti z európskych miest k nám do Bratislavy,“ zdôvodňuje spoluprácu Radoslav Grečmal zo štúdia GFI, ktoré Euroveu 2 navrhlo.

„Euroveu už dnes považujeme za jeden z najkrajších mestských priestorov v Bratislave a sú to práve kvalitné verejné priestory – nábrežná promenáda s parkom a námestie, vďaka čomu sa tu ľudia cítia skutočne dobre. Druhá fáza projektu Eurovea tento priestor ešte predĺži, a som rád, že vďaka medzinárodnému tímu získa úplne novú kvalitu,“ hovorí výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán.

Ako dodáva, prvý návrh verejných priestorov by barcelonská architektka mala predstaviť na jar budúceho roka. Okrem návrhu riešenia verejných priestorov v Eurovei 2 má Beth Galí vypracovať aj dizajn manuál na zjednotenie verejného priestoru v rámci celej zóny Pribinova siahajúcej od Umelky po Most Apollo a od Landererovej po Dunaj. „Návrh predstavíme aj kompetentným, aby sme do tohto procesu zapojili aj mesto,“ dodáva P. Pelikán.

Ako spojiť mesto s riekou

„Problémy európskych miest sa navzájom podobajú,“ povedala Beth Galí na úvod prezentácie, kde predstavila základné princípy svojej tvorby. Mesto vníma ako živý organizmus, ktorý sa neustále mení a vyvíja, preto verejné priestory musia byť navrhnuté tak, aby boli otvorené tisíckam možností využitia.

„Vždy sa snažíme využiť prírodné prvky v danom meste. Mestá sa k nim často obracajú chrbtom, tak ako v Barcelone more, v Bratislave Dunaj alebo v Hamburgu prístav boli vnímané ako bariéry,“ opisuje východisko navrhovania B. Galí. Za dve hlavné výzvy aj v Bratislave považuje prepojenie mesta s Dunajom a nájdenie rovnováhy automobilovej dopravy s verejnou a peším pohybom.

Hoci je známa projektmi podporujúcimi peší pohyb, B. Galí zdôrazňuje, že autá sú súčasťou kultúry, v ktorej žijeme a preto nie je jej cieľom úplne ich vytlačiť z mesta. „Kedysi boli autá najdôležitejšie, dnes sa ich európske mestá snažia dostať pod kontrolu,“ dodáva.

Nábrežie Eurovey 2 zverilo J&T Real Estate slávnej architektke z Barcelony

Projekty Beth Galí - nábrežná promenáda v Barcelone Zdroj: J&T Real Estate

Viedla generáciu, ktorá zmenila Barcelonu

Beth Galí (67) začínala ako priemyselná dizajnérka. Neskôr vyštudovala aj architektúru a stala sa súčasťou prelomovej generácie architektov 80. rokov, ktorá premenila Barcelonu na svetovú metropolu. Výsledkom nového prístupu architektov bol projekt priestorov pre Olympijské hry v roku 1992, na ktorom pracovala v pozícii zástupkyne riaditeľa Inštitútu pre urbanistický rozvoj olympijských oblastí.

B. Galí vedie architektonické štúdio BB+GG. Preslávila sa riešením verejných priestorov a premenou mestského prostredia po celej Európe. Medzi jej najznámejšie realizácie patria promenáda pri mestskej pláži v Barcelone, centrálne priestory v írskom Corku a nábrežná promenáda v novej štvrti HafenCity vznikajúcej v nemeckom Hamburgu. Významné sú aj projekty ulíc, námestí a parkov v mestách v Španielsku a Holandsku, známa je aj dizajnom mestského mobiliáru.

Nábrežie Eurovey 2 zverilo J&T Real Estate slávnej architektke z Barcelony

Projekty Beth Galí - verejné priestory v HafenCity v Hamburgu Zdroj: J&T Real Estate

Stále sa venuje aj nábytkovému a industriálnemu dizajnu. Zároveň pôsobí ako hosťujúca profesorka na Harvardskej univerzite v USA a na európskych univerzitách v Lausanne, Delfte a Rotterdame. Za svoju prácu získala mnoho ocenení.

Rozhovor s Beth Galí prinesie TREND v januári.