Miletička dlhé roky ťažila zo svojej polohy i skladby nájomníkov, ktorá sa menila len veľmi pozvoľne. Konkurencia nebola, resp. bola taká nevýrazná, že prevádzkovateľ, Ružinovský podnik verejno-prospešných služieb (RP VPS), nemusel robiť výrazné zmeny. A nerobil ich. „Keď sme v roku 2015 prevzali podnik, našli sme ho v alarmujúcom stave,“ hovorí pre TREND Reality generálny riaditeľ a predseda predstavenstva RP VPS Milan Sokol.

Zanedbané investície

Netýkalo sa to len firmy, ktorá absolvovala proces reštrukturalizácie, ale aj samotného trhoviska. „Do tržnice sa investovalo minimálne množstvo finančných prostriedkov, mnohé veci boli v havarijnom stave,“ opisuje situáciu M. Sokol. Aj preto nové vedenie začalo zachraňovať, čo sa dalo.

„Rozdelili sme veci na urgentné a dlhodobé a pripravili sme koncepciu ďalšieho rozvoja,“ opisuje manažér trhoviska Richard Pittner. Ako prvé sa začali rekonštruovať inžinierske siete. Zaviedli sa merače elektrickej energie, opravili studničky, modernizovali parkovací systém a kompletne zrekonštruovali verejné toalety.

V areáli tržnice vzniklo malé námestie s tribúnou, ktoré je určené na organizovanie kultúrnych podujatí s cieľom podporiť predajcov a návštevnosť trhoviska. „Zriadili sme web stránku Mileticka.com a začali sme robiť aktívny marketing, čo dovtedy vôbec neexistovalo,“ zdôrazňuje M. Sokol.

Viaceré zmeny

Aj keď plány na rozvoj trhoviska boli, prevádzkovateľa brzdila celková nepriaznivá finančná situácia v podniku. „Zmeny sme robili pomalšie a nerealizovali sa tak rýchlo, ako by sme si želali,“ vysvetľuje generálny riaditeľ. Ruky prevádzkovateľovi aktuálne rozviazal schválený reštrukturalizačný plán. Aj preto na Miletičke pripravujú viaceré zmeny.

Miletička chystá modernizáciu, pribudne nová ulička i strecha

Spoločenská časť na trhovisku Miletička Zdroj: RP VPS

„Prvá zmena by mala byť viditeľná už v najbližších týždňoch. Uličku, v ktorej sa predáva kyslá kapusta, posúvame ďalej. Vznikne tak otvorenejší a priestrannejší priestor,“ približuje R. Pittner. Na túto zmenu má nadviazať aj vznik novej remeselnej uličky.

„Chceme koncentrovať remeselných producentov na jedno miesto. Aj preto pripravujeme vznik remeselnej uličky,“ hovorí R. Pittner. Vzniknú tak nové drevené stánky zoradené za uličkou kvetinárov. Podľa jeho slov už majú záujemcov zo strany slovenských producentov. „Existuje aj predbežná dohoda, že by v najsilnejších dňoch predvádzali svoje umenie priamo na trhovisku,“ naznačuje.

Miletička chystá modernizáciu, pribudne nová ulička i strecha

Stánky, kde sa bude predávať kyslá kapusta Zdroj: RP VPS

Jednou z najväčších zmien má byť výmena strechy a kompletné zastrešenie trhových stolov. „Podali sme žiadosť o stavebné konanie. Aj keď momentálne nemáme dostatok finančných prostriedkov, chceme mať pripravený projekt prestrešenia trhových stolov a v prípade získania finančných prostriedkov tento projekt ihneď realizovať,“ prezrádza M. Sokol. Ďalej uvádza, že podoba premeny záleží od financií. „Buď ju zmeníme celú naraz, alebo ju budeme meniť po etapách,“ naznačuje.

Aj certifikáty

„Bez pomoci mestskej časti Ružinov nevieme tieto zmeny realizovať,“ zdôrazňuje M. Sokol. Cieľom zmien nemá byť revolúcia, skôr evolúcia. „Nechceme meniť koncept trhoviska ako takého. Trh má byť miesto, kde nájdete všetko, toho sa chceme držať. Chceme však ponúknuť pekné a moderné trhovisko,“ naznačuje.

Miletička chystá modernizáciu, pribudne nová ulička i strecha

Trhovisko Miletičova Zdroj: RP VPS

Lákať majú aj pravidelné akcie. „Každý mesiac máme naplánované nejaké podujatie. Napríklad v decembri to budú trhy s vianočnou tematikou,“ približuje R. Pittner. Už od januára 2018 by na Miletičke mali zaviesť aj certifikáty, ktoré budú garantovať, že predajca predáva vlastnú produkciu zeleniny či ovocia a ostatných domácich produktov.

Vedenie má v pláne aj ďalšie zmeny, ktoré chce komunikovať neskôr. „Na realizáciu všetkých plánov by sme potrebovali milión eur, ale to je len na úrovni vianočného želania,“ uzatvára M. Sokol. Mestská časť Ružinov chce výraznejšie zmodernizovať celú lokalitu okolo trhoviska. Predvlani začala obstarávať územný plán zóny a koncom júna tohto roku predstavila 13 návrhov študentov architektúry na premenu tejto lokality. Ide o prvý projekt v rámci spolupráce mestskej časti s fakultou architektúry STU.