Nová tržnica oslávi na budúci rok jubileum. Od jej otvorenia totiž ubehne 35 rokov. Jej história je však o čosi dlhšia. Prvé úvahy o jej vzniku prebehli ešte v roku 1975, keď vznikla potreba vytvorenia moderného krytého trhoviska. Stará tržnica totiž začala slúžiť pre potreby televízie.

O architektonické stvárnenie Novej tržnice sa postaral architekt Ivan Matušík, ktorý sa okrem iného zviditeľnil projektovaním takých stavieb ako komplex obchodného domu a hotela na Kamennom námestí či obchodného domu Slimák.

Tržnica spočiatku slúžila najmä ako miesto nákupu zeleniny, ovocia, kvetov i drobných služieb. Po zmene režimu však zažila kultúrnu premenu, keď ju zaplavili ázijskí predajcovia s lacným oblečením. Situácia sa v posledných rokoch začala vracať k pôvodnému zámeru, keď sa podiel predajcov s oblečením začal znižovať.

Napriek tomu, že od otvorenia ubehli už tri desaťročia, podoba tržnice sa vôbec nezmenila a v médiách sa často objavovali informácie o jej nevábnom stave, ktorý láka skôr alkoholikov. Tento stereotyp podporuje aj väčší počet krčiem a vinární.

Tržnicu na Trnavskom mýte čakajú zmeny, Nové Mesto pripravuje súťaž

Nová tržnica na Trnavskom mýte Zdroj: TREND Reality

Budova je v majetku bratislavského Nového Mesta. Jeho starosta si uvedomuje, že trhovisko nemôže súťažiť s obdobnými projektmi v regióne. „Tržnica dopláca na to, že v minulých desaťročiach sa do jej rekonštrukcie a údržby neinvestovalo,“ hovorí pre TREND Reality R. Kusý a dodáva, že napriek všetkému nie je tržnica v strate.

„Na rozdiel od Starej tržnice, do ktorej bolo len na prelome tisícročí investovaných viac ako 13 miliónov eur a stále prinášala stratu, Nová tržnica stále funguje a generuje zisk,“ porovnáva starosta.

Tržnicu na Trnavskom mýte čakajú zmeny, Nové Mesto pripravuje súťaž

Nová tržnica na Trnavskom mýte Zdroj: TREND Reality

Vedenie mestskej časti sa rozhodlo investovať zisk do čiastkových rekonštrukčných prác. „Vďaka tomu sme kúpili novú klimatizáciu, osadili sme nový výťah, vymenili staré svietidlá, nahradili nefunkčné inštalácie, elektrické rozvody a boli vykonané ďalšie rekonštrukčné práce,“ vymenúva starosta.

Väčšie investície však do trhoviska mestská časť naliať nechce. „Nie som ochotný tržnicu dotovať. Nechcem do nej naliať milióny, aby lepšie vyzerala. Povedzme si na rovinu, je to skleník. Energeticky je tá budova neprijateľná,“ naznačuje R. Kusý.

Tržnicu na Trnavskom mýte čakajú zmeny, Nové Mesto pripravuje súťaž

Nová tržnica na Trnavskom mýte Zdroj: TREND Reality

Aj preto starosta avizuje, že v najbližších mesiacoch vypíše súťaž na jej revitalizáciu. „Chceme využiť skutočnosť, že sa hýbe s podchodom. Chceli by sme vyhlásiť súťaž, ktorej výsledkom by bolo čo najlepšie využitie tržnice. Ideme diskutovať čo s tržnicou, aby sa zachovala jej funkcia, ale zároveň nám to neprinášalo potencionálny problém,“ hovorí R. Kusý.

Projekt tržnice pripravuje aj skupina Terno. V Petržalke chce v priestore bývalého obchodného centra na Bratskej ulici vybudovať moderné trhovisko. Podľa predbežných plánov by mal projekt s rozpočtom 2,5 milióna eur otvoriť svoje brány v marci 2018.