Britská realitná skupina Lordship Real Estate sa na Slovensku chystá investovať do nehnuteľností viac ako sedem miliárd korún. Ako sa píše vo vyhlásení firmy, pracuje na projektoch výstavby kancelárskych priestorov s celkovou rozlohou sto tisíc štvorcových metrov v rozličných lokalitách. Spoločnosť nespresnila región, malo by to byť hlavne mimo Bratislavy.

Prvou konkrétnou investíciou je prestavba Kamenného námestia v centre Bratislavy, o ktorej eTREND 79511 target=blank>písal v októbri. Manažér Lordshipu Martin Pilka hovorí, že výstavba zhltne zhruba šesť zo siedmich miliárd a so stavebnými prácami by sa pri optimistickom variante mohlo začať už tento rok. Závisí to však od rýchlosti vydania povolení úradmi. Pôvodne spoločnosť hovorila o marci až apríli.

Lordship prestavia Kamenné námestie za šesť miliárd

Plánom Lordshipu je vybudovať na Kamennom námestí obchodno-zábavný komplex Centre Plaza s hotelom a kanceláriami, ktorý zaberie celých 30 tisíc štvorcových metrov plochy námestia od Špitálskej až po Dunajskú ulicu. Chodníky a námestie sa presunú do vnútra objektu a budú zastrešené. Pod celým komplexom bude viacpodlažné podzemné parkovisko, ktoré nahradí súčasné rozsiahle parkovacie plochy na povrchu.

Časťou komplexu ostane aj obchodný dom Tesco, ktorý by počas výstavby nemali zatvoriť na viac ako jeden víkend. Obchodný dom britskej siete, ktorá je partnerom projektu, totiž podľa M. Pilku plánujú postaviť na inom mieste námestia, zatiaľ čo staré Tesco bude naďalej v prevádzke. Po dokončení nového objektu sa predajne cez víkend presunú do nových priestorov a staré sa zbúrajú.

Výstavba celého komplexu by podľa plánov Lordshipu mala trvať jeden a pol až dva roky. Okrem Tesca chcú celý areál otvoriť naraz, M. Pilka predpokladá, že pred Vianocami 2010. Otvorenou otázkou je, či výškovú budovu hotela Kyjev zbúrajú a postavia nový vežiak, alebo ostane pri jej rekonštrukcii. „O tom stále diskutujeme s mestom, predpisy hovoria, že v tejto zóne sa nesmú stavať vyššie budovy, ako so siedmimi podlažiami.“, priznáva zástupca developera. „Ak by nám nedovolili vybudovať viac podlaží, priklonili by sme sa k využitiu súčasnej budovy.“

Vo výškovej budove by mal byť jeden alebo dva hotely s troma alebo štyrmi hviezdičkami, ako aj kongresové centrum. Ostatné budovy budú samostatné, chodníkmi a námestím však budú prepojené do jedného zastrešeného celku. Vizualizáciu areálu zatiaľ Lordship nezverejnil, ukázal ju len primátorovi Bratislavy Andrejovi Ďurkovskému a starostovi Starého mesta Andrejovi Petrekovi. M. Pilka hovorí, že ich zaujala, najmä architekt A. Petrek však k nej má pripomienky. Lordship ju plánuje zverejniť budúci mesiac.

Lordship Real Estate sa venuje developovaniu obchodných a administratívnych priestorov. Vznikol v roku 1989 vo Veľkej Británii a od roku 1991 rozvíja svoje aktivity v Prahe. V Českej republike má za sebou niekoľko desiatok projektov rekonštrukčných prác i novostavieb. Lordship má skúsenosti aj z realizácie prestavieb v centrách Prahy a Brna, trúfa si preto zvládnuť aj prestavbu Kamenného námestia. Firma plánuje rozbehnúť svoju činnosť aj na Ukrajine a v Rusku.

Ilustračné foto - Lordship