Už dávno to nie je vychytená lokalita, ako opisuje dobová tlač zo začiatku storočia. Vajanského nábrežie už nie je roky cieľovou destináciou turistov.

Pritom história zóny siaha až do roku 1895, keď sa tu otvorili mestské kúpele Bad Pozsony  podľa projektu známeho viedenského architekta Alberta Svobodu.

Po 18 rokoch úspešnej prevádzky prešli kúpele rekonštrukciou a pristavila sa aj nová časť, v ktorej pribudli bazény, sauny aj šermiarska sála. V roku 1917 prišla zmena vo vlastníckych štruktúrach, vtedajšia Priemyselná banka predala kúpele Prešporskej obchodnej a úvernej banke a kúpele Pozsony sa zmenili na akciovú spoločnosť Grössling.

No a v roku 1930 prišlo k zlomu, okrem prístavby novej budovy podľa projektu známych architektov Friedricha Weinwurma a Ignáca Vécseia pribudla aj susedná budova riaditeľstva Viedenskej všeobecnej poisťovne. Tá bola v meste známejšia ako Kotva vďaka logu, ktoré mala na priečelí.

Kotva opäť zažiari

Autorom budovy je architekt Bedřich V. Brettschneider. Stavať vedľa známych mestských kúpeľov znamenalo prestíž a na tom poisťovňa založila aj marketing, keďže sa jej propagačné materiály štylizovali do vizuálu, aké mali aj kúpele. 

Osud dvojice budov sa spojil pred takmer 90 rokmi a ani neskôr sa príliš nelíšil. Dnes ich spája padajúca omietka a zlý stav strechy. Zatiaľ čo Kotva sa v minulom storočí predefinovala na byty, kúpele Grössling sa pred 25 rokmi definitívne zatvorili.

Dalo by sa povedať, že budova Kotvy má o niečo viac šťastia. Na rozdiel od kúpeľov nikdy nebola opustená. Jednotliví majitelia bytov ju postupne zvnútra rekonštruovali. Aktuálne prichádza k najzásadnejšej zmene.

Majitelia bytov ako spoločenstvo získali stavebné povolenie na rekonštrukciu strechy a fasády. Zároveň žiadajú o komerčný úver, ktorý im pomôže dať bytovku do poriadku.

„Omietka padá a celkovo je fasáda vo veľmi zlom stave. Podobne je na tom aj strecha, preto sa obyvatelia domu rozhodli, že rekonštrukcia je nevyhnutná,“ hovorí pre TREND Reality Adrián Slíž z firmy Byty, ktorá vlastníkov zastupuje.

Vajanského nábrežie opeknie. Takto zrekonštruujú fasádu Kotvy

 

Za návrhom rekonštrukcie stojí architekt Juraj Šimek, ktorý projekt vypracoval ešte pred štyrmi rokmi. Ten v technickej správe projektu opisuje, že jeden z najväčších problémov fasády je nedostatočná izolácia pred vodou, preto je v nej viacero zatečených zón. 

„V zvislých betónových atikách okolo terás na vyšších poschodiach sú viditeľné miesta s vypadaným betónom a obnaženou výstužou,“ opisuje správa stav budovy. 

Projekt počíta s tým, že dokončenie budovy sa stihne zhruba do roka od spustenia prác. Keďže majitelia len teraz začali vybavovať úver na rekonštrukciu, je otázne, kedy presne sa s opravou začne. 

Prvé stavebné povolenie pritom vlastníci bytov získali už pred rokom, ale rozhodli sa pre komplexnejšiu rekonštrukciu strechy, preto sa muselo obnoviť stavebné konanie. 

O Grössling sa ide súťažiť 

Zmeniť sa pritom majú čoskoro aj bezprostredne susediace kúpele. Primátor Matúš Vallo viackrát vyhlásil, že legendárny Grössling je jeho srdcovkou. Architektonická súťaž o návrh rekonštrukcie tejto národnej kultúrnej pamiatky je naplánovaná začiatkom budúceho roka.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa