Mestské kúpele Grössling postavili v Bratislave s pôvodným názvom Bad Pozsony ešte v roku 1895 podľa projektu viedenského architekta Alberta Svobodu na rohu Medenej a Kúpeľnej ulice. Už vtedy sa tu mohli obyvatelia regenerovať v sedacích a vaňových kúpeľoch.

V roku 1913 kúpeľom začali stavať novú časť, v ktorej pribudli bazény a sauny. V časti budovy orientovanej na Dunaj vybudovali aj šermiarsku sálu.

V roku 1917 Priemyselná banka predala kúpele Prešporskej obchodnej a úvernej banke a kúpele Pozsony sa zmenili na akciovú spoločnosť Grössling.

Bratislava obnoví mestské kúpele. Starý Grössling majú opraviť za 800-tisíc eur

Zdroj: TASR

Ďalšia modernizácia prišla v rokoch 1929 – 1930. Priniesla prístavbu novej budovy smerom k Vajanskému nábrežiu podľa projektu známych architektov Friedricha Weinwurma a Ignáca Vécseia. Kúpele sa vďaka tomu rozrástli aj o nové byty.

Po vojne odkúpilo kúpele mesto. V roku 1994 boli po takmer 100 rokoch zatvorené pre havarijný stav. Celý komplex patrí k najzachovalejším príkladom funkcionalistickej architektúry v hlavnom meste.

Bratislavčania si Grössling pamätajú ako miesto, kam si mohli prísť zaplávať, niektorí tu ešte ako školáci mali aj hodiny telesnej výchovy. Vnútri sa nachádza dominantný 25-metrový bazén s charakteristickými modrými kachličkami. Okrem toho je tam ďalší bazén, sauna, šatne, byty či kancelárie.

Na tri dni ich otvorili 

Kúpele, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou, sú v tomto týždni od stredy otvorené pre verejnosť. Návštevníkom na tri dni sprístupnili časť interiéru.

Grössling už totiž momentálne opäť patrí mestu. To sa až donedávna súdilo s firmou Synaphea, ktorej kúpele pôvodne prenajalo v roku 2007. Nájomca sa zaviazal, že 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa