Nitra prežíva turbulentné realitné časy. Zmeny a výrazné pohyby na trhu odštartovalo ohlásenie príchodu novej automobilky. Nezvýšilo to len ceny bytov v meste a blízkom okolí, prinieslo to aj otázniky, kde ubytovať tisícky nových zamestnancov.

Nitra Invest sa rozhodla spojiť výstavbu priemyselnej haly s ubytovňou. „Výstavba novo navrhovaných objektov prispeje k funkčnému dotvoreniu nevyužitého priestoru v danej lokalite priemyselného parku Nitra–Sever s predpokladom rozvoja územia. Na základe počtu zamestnancov a samotného rozvoja je ubytovňa vhodné riešenie pre zmenšenie dochádzkovej vzdialenosti zamestnancov,“ píše investor v zámere.

Podľa návrhu by v priemyselnom parku mala vyrásť hala s podlahovou plochou 830 štvorcových metrov. Investor chce nové kapacity využiť na výrobu elektroniky.

Zaujímavosťou pritom je, že v uvedenej hale by mali podľa predbežných plánov pracovať v dvoch zmenách len štyria pracovníci. „V montážnej hale na prízemí budov ubytovní budú sedieť štyria zamestnanci, ktorí budú vykonávať predmontáž a montáž počítačových dielcov,“ píše sa v zámere.

A práve na výrobnej hale má vyrásť dvojica osempodlažných budov s celkovou podlahovou plochou na úrovni 13 479,6 štvorcového metra. V komplexe má vzniknúť 1 024 lôžok, pre ktoré bude pripravených 192 parkovacích stojísk.

Kde ubytovať zamestnanca? V Nitre postavia na fabrike megaubytovňu

Pozemky, na ktorých má vyrásť hala s ubytovňou Zdroj: Google Street View

Stavať by v krajskom meste chceli začať v lete 2018, otváranie je naplánované na začiatok roka 2019. Celkové náklady vyčíslil investor na 11 miliónov eur. Za projektom stojí firma Nitra invest, ktorej majiteľom je Ondrej Ščurka, známy z kauzy prenájmy budovy pre Daňové riaditeľstvo v Košiciach.

Nejde o prvý projekt, ktorý počíta s vytvorením ubytovacích kapacít v priemyselnom parku. V marci predložila úradom plán postaviť bytový komplex aj spoločnosť Vodohospodárske stavby Malacky. Na okraji mesta by tak malo vzniknúť v nízkopodlažných domoch 294 bytov.