Firmy nedostatok pracovníkov riešili v predchádzajúcich rokoch po svojom. Ľudí zvážali nielen zo vzdialenejších regiónov Slovenska, ale dokonca aj z Moravy. Problémom boli najmä ubytovacie kapacity, ktoré v meste chýbali. „V tejto oblasti vidím veľký priestor pre zamestnávateľov, aby zvážili vlastné investície do ubytovacích zariadení krátkodobého nájmu,“ povedal ešte v roku 2015 po stretnutí so zástupcami firiem primátor Malaciek Juraj Říha.

Vtedy im dokonca navrhol aj možné riešenie. „Viem si tiež predstaviť, že by sa firmy finančne podieľali na rekonštrukcii kaštieľa, kde by - povedzme v jednom krídle – mohlo vzniknúť ubytovanie na úrovni pre manažérov,“ navrhoval firmám. Rok a pol od tohto návrhu je na stole zámer, ktorý rieši problémy s ubytovaním. Kaštieľ v ňom však nefiguruje.

Úrady aktuálne posudzujú projekt s pracovným názvom Súbor služobných bytov a ich vybavenosti Pezinská/Priemyselná Malacky. Cieľom je v Malackách vytvoriť bytový komplex, ktorý poskytne služobné ubytovanie pre zamestnancov priemyselného parku. Jeho rozmery pritom nie sú malé.

Spoločnosť Vodohospodárske stavby Malacky, ktorá projekt predložila, počíta s vytvorením ôsmich bytových domov a jedného objektu občianskej vybavenosti. „Ide o činnosť v prospech okolitých priemyselných parkov a zabezpečenie ubytovania ich pracovníkov so starostlivosťou o nich,“ píše sa v zámere, ktorý posudzujú úrady.

Nedostatok pracovníkov? Na Záhorí im postavia služobné byty

Projekt služobných bytov v Malackách Zdroj: EIA/Vodohospodárske stavby Malacky

V nízkopodlažných bytových domoch má vzniknúť 294 bytov. V skladbe dominujú dvojizbové (154 jednotiek) a trojizbové (125 jednotiek) byty. Ponuku dopĺňa 15 jednoizbových bytov. Developer počíta s vytvorením podzemného hromadného parkoviska, na ktorého streche má vzniknúť verejný park aj súkromné záhradky prízemných bytov. Celkovo má v komplexe vzniknúť 438 parkovacích stojísk.

S výstavbou by chceli v Malackách začať už počas tohto leta, so stavebnými prácami by mali skončiť koncom budúceho roka. Celkové náklady vyčíslil investor na sedem miliónov eur.

Návrh pritom podporuje aj samotné mesto. „Mesto Malacky víta skutočnosť, že pribudnú byty pre zamestnancov neďalekého priemyselného parku. Podnikateľský zámer tak reflektuje na trend sťahovania sa zamestnancov za prácou do nášho regiónu z iných častí Slovenska,“ uviedla pre TREND Reality hovorkyňa mesta Malacky Ľubica Pilzová.