Budova bývalého domu kultúry Orbis v centre Nitry dlhé roky chátrala. Mesto sa pre zanedbanú stavbu snažilo nájsť nového majiteľa niekoľko rokov. Veľa nechýbalo a na jej mieste by vyrástol nitriansky Aupark, keďže o pozemky mala veľký záujem skupina HB Reavis.

Nakoniec sa však developer s mestom nedohodol, keď sa Nitre nepáčila ponuka na úrovni 40 miliónov slovenských korún. Čo sa nepodarilo v roku 2004 HB Reavisu, to vyšlo spoločnosti Inpek o štyri roky neskôr. Budovu s pozemkami kúpila za trojnásobok toho, čo predtým ponúkala bratislavská firma.

Nový majiteľ predstavil prvé plány ešte pred vypuknutím krízy. V centre Nitry mal vyrásť nový štvorhviezdičkový hotel a centrála pošty. Z plánov však nebolo nič. Dlhé roky bolo okolo projektu ticho, ktoré prerušil investor až vlani, keď predstavil plán postaviť polyfunkčný komplex, v ktorom by boli obchody, kancelárie a byty.

Po roku je projekt opäť na stole, podľa investora tentokrát v definitívnej podobe. „Projekčnou kanceláriou Morocz_Tacovsky bola spracovaná a odovzdaná projektová dokumentácia v rozsahu projektu pre územné rozhodnutie,“ približuje pre TREND Reality obchodný riaditeľ spoločnosti Jozef Bóňa.

Polyfunkčný objekt Orbis má tvoriť trojica budov, každá z nich bude plniť inú funkciu. Prvá budova bude mať tri podzemné a štyri nadzemné podlažia. Pre funkciu bývania bude slúžiť nadzemná časť. „Je tu umiestnených 37 prevažne veľkometrážnych bytov, ktoré dnes chýbajú v zastúpení realitných kancelárií na trhu,“ hovorí J. Bóňa.

V strednom objekte, ktorý bude mať štyri nadzemné podlažia, plánuje investor vytvoriť administratívne priestory. Tretí objekt s piatimi nadzemnými podlažiami má kombinovanú funkciu. V parteri sú navrhnuté prevádzky obchodov a služieb. „Momentálne ešte nie je vybraný konkrétny nájomca, určite by sme však privítali aj napríklad mestotvornú funkciu posilňovne, kaderníctva či iných služieb. Na prvom poschodí počítame s reštauráciou, ktorá by mala terasu s výhľadom na Štefánikovu ulicu,“ prezrádza zástupca investora.

Orbis zmení centrum Nitry, sľubuje aj veľké byty

Polyfunkčný objekt Orbis Zdroj: Inpek

Na treťom až piatom podlaží sú naplánované byty. Investor počíta s vytvorením 12 bytových jednotiek. V projekte sa ráta s vytvorením 242 parkovacích stojísk. „Pre obyvateľov bytov je určených 99 parkovacích miest podľa normy pre výpočet statickej dopravy. 69 miest je určených pre potreby administratívy vrátane návštev a zvyšných 74 je určených pre verejnosť vrátane služieb kaviarne a reštaurácie,“ opisuje J. Bóňa.

Kedy začnú v Nitre so stavebnými prácami je nateraz otázne. Investor však musí najprv zbúrať časť budovy, ktorá slúžila ako kino. „Predpokladáme, že niekedy na prelome mesiacov apríl a máj by mohlo byť búracie povolenie právoplatné. S búracími prácami začneme po nadobudnutí právoplatnosti územného rozhodnutia. Nakoľko z jestvujúceho objektu Orbis bude búraná iba časť, ktorú tvorí kinosála a zvyšný železobetónový skelet stavby zostane zachovaný a bude sa iba odplášťovať, nebude rozsah búracích prác masívny,“ naznačuje J. Bóňa.

Orbis zmení centrum Nitry, sľubuje aj veľké byty

Polyfunkčný objekt Orbis - vizualizácia Zdroj: Inpek

Otázku financovania spoločnosť nechcela komentovať, keďže ju stále rieši. Podľa dokumentov, ktoré firma predložila úradom na posúdenie, je rozpočet určený na 21 miliónov eur. Podľa toho istého dokumentu by sa stavebné práce mohli začať už koncom tohto roka, s otvorením sa predbežne počíta na jar 2019.

Inpek je stavebno-obchodná spoločnosť, ktorá svoju históriu začala písať v roku 1992. Medzi stavbami, pri ktorých spolupracovali, patrili napríklad Horský hotel Poľana, nitrianske projekty Martinák či Nová Nitra. Okrem toho stavala aj pobočky reťazcov Kaufland, Lidl či K Cero.