„Bezpečnosť je pre nás prioritou, ku ktorej pristupujeme bez kompromisov s cieľom nevystavovať ohrozeniu na zdraví nájomcov, našich pracovníkov, ako aj verejnosť. Z tohto dôvodu nebude možná ďalšia prevádzka časti objektov,“ hovorí Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.

Priebežné zisťovania totiž ukázali, že niektoré časti areálu sú v havarijnom stave a nevyhovujú technickým, bezpečnostným ani hygienickým normám. „Súčasným nájomcom však ponúkame presťahovanie do náhradných priestorov v rámci areálu na Košickej ulici, ktoré ostávajú aj naďalej v prevádzke, prípadne do administratívnej budovy Reding Tower 2,“ dodáva šéf skupiny.

V prevádzke naďalej ostáva najznámejší objekt Pradiarne, národná kultúrna pamiatka oproti autobusovej stanici, kde v súčasnosti sídlia umelecké ateliéry a niekoľko firiem. Usporadúvajú sa tu aj rôzne podujatia, vznikajú tu iniciatívy prezentujúce históriu Cvernovky a poukazujúce na pochybné zmeny majiteľov.

Skupina YIT získala komplex vlani na jeseň. Ide o štvorhektárový areál na začiatku Ružinova, ktorý od 90. rokov minulého storočia vystriedalo viacero majiteľov, čo sa podpísalo na stave nehnuteľností. Časť začali búrať. Posledným majiteľom bola francúzska spoločnosť JF Hamilton, ktorá mala veľkolepé plány s prestavbou, nič z toho však nedokázala realizovať.

Aktuálny vlastník, fínska skupina, hovorí o vybudovaní novej rezidenčnej štvrte s približne 800 bytmi, občianskou vybavenosťou, obchodnými priestormi i parkovaním. Prvým konkrétnejším plánom je kompletná rekonštrukcia prvého objektu, kde vznikne približne 75 bytov. Ďalšie podrobnosti o budúcej podobe územia zatiaľ nie sú známe.