Prvé práce budúci rok
Spoločnosť získala štvorhektárový pozemok v ohraničení ulíc Košická, Svätoplukova a Páričkova, kde v súčasnosti stoja najmä staršie objekty bývalej cvernovej továrne. Ide o citlivé územie, ktorého sa dotýkali mnohé zmeny majiteľov, konkurzy i verejné diskusie, dnes v časti sídlia umelecké ateliéry alebo rôzne spoločnosti, časť chátra.
YIT hovorí o vybudovaní novej rezidenčnej štvrte s približne 800 bytmi, plnohodnotnou občianskou vybavenosťou, obchodnými priestormi i parkovaním. Detailnejšie informácie i vizualizácie plánuje firma predstaviť v najbližších mesiacoch.
Zatiaľ spomína rekonštrukciu prvého objektu, ktorá sa má začať v druhej polovici budúceho roka. Vznikne zhruba 75 bytov, podľa predpokladov TREND Reality v objekte bývalého internátu, ktorý mal prejsť prestavbou ako prvý aj v rukách predošlého majiteľa. Ide o budovu otočenú do Páričkovej ulice po ľavej strane hlavného vjazdu do areálu Cvernovky.
Cvernovka - historická foto Zdroj: Ateliér Bavlna
Niekoľko majiteľov
Pre bývalý brownfield v lukratívnej lokalite pešo dostupnej z centra mesta ide už o tretiu veľkú developerskú firmu po nežnej revolúcii, ktorá ho vlastní. Podľa informácií TREND Reality sa o projekt zaujímali prakticky všetci veľkí investori pôsobiaci na domácom trhu, keďže ide o jedno z posledných ucelených území blízko centra.
Predošlým vlastníkom bola francúzska skupina Hamilton Group, ktorá v roku 2012 predstavila aj svoju víziu prestavby. Hovorila o dostupnom bývaní, francúzskej architektúre i zachovaní historických hodnôt, čomu sa mnohí Bratislavčania a nájomníci objektu potešili. Napokon však začala búrať bez splnenia potrebných podmienok a rekonštrukcia sa vôbec nerozbehla. Jej tunajší predstaviteľ Jeremy Cristau sa z verejnosti neskôr stiahol.
Hamilton kúpil Cvernovku spolu s balíkom ďalších projektov od českej skupiny podnikateľa Luděka Sekyru, ktorý chcel krátko pred vrcholom realitného boomu v roku 2007 v areáli postaviť tisícku bytov a ďalšiu vybavenosť. Predošlá história územia je spojená s nejasným vlastníctvom, konkurzmi a častými zmenami majiteľov.
Samotnú továreň vybudovali na prelome 19. a 20. storočia rakúski podnikatelia, zamestnávala stovky ľudí, neskôr pribúdali ďalšie objekty. Počas socializmu podnik znárodnili a premenovali na Závody Medzinárodného dňa žien, pôsobili tu až tisícky ľudí. Bohatá história inšpirovala aj jeden z ateliérov k napísaniu rozsiahlej Knihy Cvernovka.
Cvernovka - jeden z ateliérov Zdroj: Nora Sapárová a Jakub Čaprnka
Dnes tu okrem ateliérov sídla menšie firmy, najväčšie diskusie prebiehajú o pamiatkovo chránenej historickej budove Pradiarne. V minulosti sa hovorilo o jej prestavbe na loftové bývanie, aktuálny majiteľ zatiaľ konkrétnu podobu nezverejnil.
Stein pod drobnohľadom
Spoločnosť YIT prišla na slovenský trh v roku 2010, odvtedy je jednou z najaktívnejších firiem na poli nového bývania. Postavila projekty ako Tarjanne, ktoré sme hodnotili v Rande s realitou, rovnako ako Villinki. Taktiež stojí za komplexmi Kivikko a Tammi, nedávno ohlásila akvizíciu celej štvrte známej pod názvom Bergamon.
Jej najvýznamnejším projektom je Stein 2 na mieste bývalého pivovaru v Starom Meste. Podobne ako v prípade Cvernovky ide o brownfield, kde v piatich fázach vyrastie 408 bytov a 585 parkovacích miest. Výstavba už prebieha, spoločnosť zachová pamiatkovo chránený objekt Spilky s charakteristickou medenou kupolou.
Prestavba bývalého pivovaru môže byť významným ukazovateľom toho, ako si YIT poradí s Cvernovkou. Firma sa tu napriek dlhej diskusii s pamiatkarmi snažila o zachovanie pôvodného charakteru územia. Továreň pri autobusovej stanici by tak vo Fínoch mohla konečne získať majiteľa, ktorý bude pri oživení prihliadať aj na jej históriu.