„Veríme, že do konca leta sa nám podarí spustiť prevádzku náhradnej stanice a zároveň v tomto termíne chceme začať aj s výstavbou novej autobusovej stanice, ktorá má byť dokončená v roku 2020,“ hovorí Jakub Gossányi, Head of Development HB Reavis Slovakia.

HB Reavis už má platné povolenie na výstavbu celého megaprojektu za 345 miliónov eur zahŕňajúceho nákupné centrum, kancelársku vežu a podzemný autobusový terminál. Práce na 125-metrovej administratívnej budove, ktorá vyrastie na rohu Mlynských nív a Svätoplukovej ulice, sa už začali.

Predpokladom na výstavbu samotnej stanice je však presunutie súčasnej stanice do bývalého Centra Bottova. Staré Mesto zatiaľ nevydalo všetky potrebné povolenia, plány sťahovania v júli sa tak nepodarí dodržať. HB Reavis sľubuje, že náhradná stanica plnohodnotne nahradí funkciu súčasnej.

„Centrum Bottova počas výstavby v plnej miere nahradí potrebné kapacity, teda s adekvátnym počtom nástupíšť a kvalitných služieb. Samozrejmosťou sú stánky s občerstvením, odkladisko batožín či taxislužby,“ opisuje J. Gossányi.

Prvým nájomníkom obnovenej budovy Centra Bottova je internetový obchod Alza.sk, ktorý sa sem nasťahoval vlani v októbri. Informácie o ďalších poskytne developer neskôr.

HB Reavis ukázal dočasnú autobusovú stanicu na Nivách

Náhradná autobusová stanica - vizualizácia exteriéru Zdroj: HB Reavis

Do konca júna sa očakáva aj rozhodnutie vlády o poskytnutí štatútu významnej investície pre projekt Stanica Nivy. „Vzhľadom na objem investícií vo výške viac ako jednej miliardy eur, ktoré plánujeme v zóne Nivy a priľahlých lokalitách investovať, sme sa rozhodli využiť možnosť, vďaka ktorej efektívne skrátime proces budovania novej mestskej štvrte. Ide nám hlavne o zrýchlenie procesu a efektívne využitie času a prostriedkov, nie o získanie finančných stimulov,“ vysvetľoval v marci podanie žiadosti Adrián Rác, výkonný riaditeľ HB Reavis Slovakia.

HB Reavis ukázal dočasnú autobusovú stanicu na Nivách

Náhradná autobusová stanica - vizualizácia interiéru Zdroj: HB Reavis

Zhruba 80 miliónov eur chce HB Reavis investovať do vybudovania lanovky spájajúcej Nivy s Petržalkou, kde má developer spolu s J&T Real Estate projekt Nové Lido. Úprava Mlynských nív v okolí stanice si vyžiada ďalších 24 miliónov. Súvisí s ňou aj ohlásené dlhodobé uzavretie ulice, buď úplné na 14 mesiacov alebo postupné obmedzenia počas celých 36 mesiacov výstavby.