O tom, že areál Nemocnice sv. Michala na Patrónke získa práve Eset, rozhodlo štvrté kolo súťaže koncom apríla. V elektronickej dražbe preplatila softvérová spoločnosť ďalších dvoch konkurentov, keď za areál ponúkla 26,2 milióna eur.

Výsledky dražby boli potvrdené a firma už začala s prípravou projektu, ktorého rozpočet predbežne odhadla na 100 miliónov eur. „Robíme úkony potrebné na získanie listu vlastníctva a zároveň začíname pracovať na zadaní architektonickej súťaže,“ povedala pre TREND Reality PR špecialistka spoločnosti Eset Zuzana Hošálová.

Spoločnosť už pred časom predstavila prvý návrh toho, ako by malo vyzerať nové sídlo na Patrónke. Návrh z dielne architektonického štúdia a11 predpokladal okrem kancelárií aj oddychové zóny. Výsledná podoba centrály sa však môže meniť.

„Stále platí, že na finálny návrh chceme vyhlásiť architektonickú súťaž, jej formu zvažujeme,“ naznačuje Z. Hošálová a dodáva, že Eset sa nechce pri súťaži obmedzovať len na slovenské architektonické štúdiá. „Robíme si prieskum trhu. Autora pôvodnej štúdie, ktorým je architektonické štúdio a11, by sme do nej radi prizvali. Ich návrh a prístup nás veľmi oslovil,“ hovorí PR špecialistka.

Aj keď sa prípravy ešte len rozbiehajú, Eset už teraz jasne definuje základnú filozofiu, na ktorej by mal nový projekt vyrásť. „Boli by sme radi, keby bolo nové centrum výnimočné funkciou, vzhľadom ale aj zasadením do priestoru. Centrum by malo rozumne využívať blízkosť lesa, na mieste chceme dostatok stromov a zelene,“ hovorí Z. Hošálová.

Eset pripravuje súťaž na sídlo na Patrónke, osloví aj zahraničných architektov

Návrh sídla Esetu na Patrónke Zdroj: Eset

Jasné sú aj technické parametre nového kampusu. „Predbežne rátame s výmerou 25-tisíc metrov štvorcových metrov kancelárskych priestorov pre približne 1 400 zamestnancov a s parkovacím domom alebo podzemným parkoviskom s veľkoryso dimenzovaným množstvom parkovacích miest,“ prezrádza PR špecialista a zdôrazňuje, že parkovisko by malo byť počas víkendov dostupné návštevníkom Železnej studničky.

V areáli by mal byť aj pavilón na podporu startupov, priestory na vzdelávanie mládeže a študentov a rôzne laboratóriá. „Rátame tiež s vlastnou jedálňou, polyfunkčnou halou využiteľnou ako konferenčný priestor a telocvičňou s fitness centrom. Na mieste chceme mať aj priestor na ubytovanie zamestnancov, ktorí chodia do Bratislavy na pracovné návštevy z našich pobočiek. Pre deti zamestnancov by sme radi vybudovali škôlku,“ naznačuje Z. Hošálová.