Eperia priniesla vyše sto prevádzok na celkovej prenajímateľnej ploche 22-tisíc štvorcových metrov na dvoch podlažiach. Podľa plochy ide o dvadsiate najväčšie nákupné centrum na Slovensku, ktoré vytvorilo 700 pracovných miest.

Do Prešova centrum prináša značky H&M, C&A, Lindex, Ecco, A3Sport, Ziaja, Yves Rocher či taliansku značku Sherri Hill, ktorá je novinkou na Slovensku. Ďalšími nájomcami sú obchody ako New Yorker, Terranova, Bepon, Baťa, CCC Shoes & Bags, klenoty Aurum, Tescoma alebo 101 Drogerie.

Eperia v Prešove otvorila, navštívilo ju 70-tisíc ľudí

Eperia Shopping Mall v Prešove Zdroj: J&T Real Estate

Potraviny zastupuje Fresh Supermarket, gastro prevádzky viaceré kaviarne, reštaurácie a bary ako Café Dias, bar La Cubanita, Sedliacky dvor alebo nový reštauračný koncept Šariš. Sú tu pobočky Slovenskej sporiteľne, Tatra banky, Poštovej banky a mobilných operátorov.

Vyvážený mix značiek

Najväčšiu plochu, až 58 percent z plochy centra bez supermarketu, zaberá móda, z toho vyše polovicu tvoria veľké módne značky. Takmer 12 percent tvoria špecializované obchody ako hračky, šport alebo kníhkupectvá, vyše 10 percent obsadilo gastro. Služby majú deväťpercentný podiel.

Do budúcnosti počíta centrum s viacerými aktívnymi i oddychovými zónami na voľný čas pre deti aj dospelých. Eperia je bezbariérová a poskytuje aj zázemie pre cyklistov. V podzemnej garáži zaparkuje 200 áut a ďalších 400 stojísk je na teréne.

Počas prvého dňa nákupné centrum navštívilo 30-tisíc a za prvé tri dni 70-tisíc návštevníkov. Investor projektu očakáva po opadnutí úvodného záujmu priemernú dennú návštevnosť na úrovni 12-tisíc ľudí a počíta so spádovým územím zahŕňajúcim 330-tisíc obyvateľov.

Samotný Prešov má 90-tisíc obyvateľov a celý okres vyše 173-tisíc. Pre porovnanie, posledné veľké nákupné centrum otvorené v Bratislave, Bory Mall, navštívilo pred tromi rokmi za prvý víkend 130-tisíc ľudí.

Výstavba trvala poldruha roka

Výstavbu Eperie začala developerská spoločnosť J&T Real Estate v júni minulého roka podľa návrhu slovenského architektonického tímu DKLN. Výška investície dosiahla 50 miliónov eur. Dokončená bola v plánovanom novembrovom termíne. Nachádza sa na ulici Armádneho generála Svobodu, medzi prevádzkami Kauflandu a Lidlu.

Eperia v Prešove otvorila, navštívilo ju 70-tisíc ľudí

Eperia Shopping Mall v Prešove Zdroj: J&T Real Estate

„Eperia je náš prvý projekt v retailovom segmente takéhoto rozsahu. Verím, že sa nám podarilo namixovať dobrú kombináciu obchodov, reštaurácií a služieb tak, aby sme uspokojili takmer stotisícový Prešov a jeho okolie. Snažili sme sa čo najlepšie spoznať celý región, jeho možnosti a potreby. Tretie najväčšie krajské mesto dostáva koncept, ktorý doteraz nemalo,“ hovorí výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán.

Správu centra má na starosti realitno-poradenská spoločnosť CBRE Slovensko. „Predpokladáme, že otvorenie Eperie konečne uspokojí dopyt obyvateľov mesta, ktorého kúpna sila nebola doteraz naplno využitá. Prešov mal donedávna k dispozícii len 207 štvorcových metrov nákupnej plochy na tisíc obyvateľov, zatiaľ čo celoslovenský priemer dosahuje až 842 štvorcových metrov. Otvorením Eperie sa priemer v Prešove zvýši na 451 štvorcových metrov,“ vypočítava Peter Pohanka, riaditeľ oddelenia prenájmu maloobchodných priestorov v CBRE.

Eperia v Prešove otvorila, navštívilo ju 70-tisíc ľudí

Eperia Shopping Mall v Prešove Zdroj: J&T Real Estate

Prvá zelená budova v Prešove

Po úplnom dokončení sa komplex stane prvou budovou v Prešove s ekologickým certifikátom BREEAM. „Už v rámci projektu sme kládli dôraz na viaceré environmentálne kritériá – systém energetiky, možnosti spätného získavania tepla, systémy osvetľovacej sústavy, meraní a regulácie či všeobecne na automatizáciu ako takú a mnohé ďalšie,“ hovorí Juraj Marko, projektový manažér centra a zástupca developera.

Investorom a majiteľom Eperia Shopping Mall je spoločnosť VSV Consulting, ktorej stopercentným akcionárom je realitný fond Náš prvý realitný o.p.f. patriaci pod Prvú penzijnú správcovskú spoločnosť Poštovej banky.