Hotelu totiž chýba kolaudačné rozhodnutie. Developer prišiel s návrhom rozdelenia kolaudácie na interiér a fasádu. Vedenie Starého Mesta pred pár dňami avizovalo, že tento návrh neakceptuje. „My to budeme kolaudovať ako celok,“ uviedol Radoslav Števčík. O plánoch aj aktuálnej situácii hovorí pre TREND Reality štatutár Hotela Park Inn Danube Ľudovít Černák ml.
V lete 2015 ste predstavili plán, ktorý počítal so zbúraním hotela Danube. Na jeho mieste malo vzniknúť polyfunkčné centrum Bratislava River Center. Prečo sa nerealizovalo?
Napriek tomu, že projekt dovoľuje územný plán, mestu aj urbanistom sa nepáčila veľkosť predstaveného komplexu. Mohli sme do toho ísť a vybavovať potrebné povolenia ďalšie tri až štyri roky, ale rozhodli sme sa, že zatiaľ zrekonštruujeme aspoň hotel.
Čiže zámeru, ktorý bol predstavený ešte v roku 2015, ste sa nezriekli.
Určite nie.
Bratislava River Center Zdroj: Omega Investments
Teraz ste v prechodnej fáze?
Áno, ale tá môže pokojne trvať aj desať či 15 rokov. Teraz sme do toho nainvestovali nemalé prostriedky a chceme, aby sa nám vrátili. Rátame však s tým, že na tejto parcele môžeme postaviť niečo v štýle svetovej architektúry.
V brandži sa šepkalo o tom, že hotel chcete predať.
To nie. Nechali sme si urobiť ohodnotenia od všetkých relevantných hráčov na trhu. Ale bolo to len pre naše interné účely. Možno odtiaľ vznikli šumy o predaji.
Plán na kompletnú prestavbu hotela sa nerealizoval. Na verejnosť prenikli dve vizualizácie možnej rekonštrukcie. Prečo ste sa nerozhodli realizovať už tú prvú?
Bola to len marketingová vizualizácia pre našich investorov. Určite sa nerátalo s jej realizáciou.
Vizualizácia Projektu Danube Zdroj: Sitno Holding Real Estate
Podľa čoho ste potom vyberali novú fasádu?
Pôvodne sme navrhli jednoliatu fasádu, ktorá by asi tiež polarizovala. Najprv sa k nej pamiatkari nevedeli vyjadriť, neskôr prišli s tým, že ju treba vertikálne rozčleniť. Navrhli nám, aby sme sa vrátili k súťaži z roku 1991, pritom v tom období boli dve a k jednej chýba dokumentácia. Tak nám odporučili potlačiť silnú horizontalitu stavby jej vertikálnym členením. Aj renomované právnické kancelárie nám tvrdia, že sme túto podmienku splnili.
Neľutujete, že ste podobu hotela nezverejnili na vizualizácii a tá debata mohla predísť dnešnému problému?
Nám to zákon neukladá.
Neukladá, ale mnoho investorov svoje návrhy zverejňuje pred realizáciou.
Nie som zástanca hlasovaní pri súkromných investíciách.
Koncom leta 2017 ste dali dole lešenie a začala sa prestrelka medzi vami, mestom a pamiatkarmi. Ako prebiehala komunikácia dovtedy?
Komunikácia prebiehala bežne a neformálne. Dnes je to možno chyba, že to nešlo všetko cez podateľňu. Náš návrh totiž poznali a zákon v tomto smere hovorí jasne, pamiatkari a štátny stavebný úrad majú vykonávať dohľad nad stavbou priebežne, aby nedošlo k takej situácii k akej došlo. V tejto súvislosti vznikli dva momenty. Prvým bolo to, že sa pamiatkari vyjadrovali len k fasáde a vydali nejednoznačné stanovisko, ktoré následne stavebný úrad aj prijal. Ten vzťah bol pritom normálny, kým nevznikla davová psychóza. My sme pritom od začiatku deklarovali a stále deklarujeme, že sme ochotní fasádu zmeniť.
Takže to znemožnilo ďalšiu diskusiu.
Dnes sa lídri na všetkých úrovniach správajú rovnako. Najprv si prečítajú diskusiu pod článkami a podľa toho, na akú stranu sa prikláňajú komentáre, na tú sa postavia. Rátajú s tým, čo im prinesie najviac politických bodov.
Vy ste v rámci kolaudačného konania prišli s návrhom, aby sa kolaudácia rozdelila na exteriér a interiér. Už ste počuli o podobnom postupe? Lebo my v redakcii nie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?