Okolo Hotela Danube bolo vždy akosi rušno. Či to bolo v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, keď bolo zariadenie spájané s podsvetím a tajnými službami, alebo v roku 2012, keď hotel balansoval na hrane konkurzu.

Súboj vyhrali Černákovci

Skupina BRC Property s podnikateľom gréckeho pôvodu Ericom Assimakopoulosom vtedy nedokázala splácať 40-miliónový úver a vstúpila do reštrukturalizácie. O objekt sa vtedy spustil boj. Záujem mali mať hotelová skupina Františka Hodorovského či J&T. Hotel však nakoniec skončil v rukách skupiny Sitno Holding.

Holding na čele s exministrom hospodárstva Ľudovítom Černákom hotel nekupoval sám, našiel si partnerov. „Naši ruskí partneri nie sú žiadni oligarchovia, ale ľudia, čo v Rusku podnikali úplne od piky a dnes sa chcú posunúť aj za jeho hranice,“ hovoril Ľ. Černák. Spolu s nimi založil firmu Omega Investments.

Pozrite si vizualizácie hotela Danube, ktoré zamietli pamiatkari

Vizualizácia Projektu Danube Zdroj: Sitno Holding Real Estate

V priebehu roku 2013 vychádzali na verejnosť prvé plány so stavbou. V lete sa hovorilo o rekonštrukcii hotela. Zmeniť sa malo aj zameranie objektu, ktorý mal kapacitu 265 lôžok. „Zatiaľ nám to vychádza tak, že hlavný hotelový biznis v Danube zostane zachovaný len na polovici metráže a druhú polovicu prerobíme na kancelárie a byty,“ uviedol Ľ. Černák. O pár mesiacov na to vznikli nové vizualizácie hotela.

Na rohu Hviezdoslavovho námestia mala podľa nich vyrásť moderne vyzerajúca budova s fasádou, ktorej dominovalo sklo. Hlavným priestorom hotela mala byť tropická záhrada, ktorá mala vzniknúť zastrešením átria sklenenou strechou. Už o pár týždňov na to však majitelia pripustili, že v hre je aj zbúranie hotela a vytvorenie nového polyfunkčného komplexu.

Ďalšie verzie hotela

V roku 2015 predložili majitelia úradom projekt s názvom Bratislava River Center. Hotel sa mal podľa neho zbúrať a nahradiť ho mal polyfunkčný komplex s mestským nákupným centrom, administratívnymi priestormi a bývaním. Podľa projektu mal nový objekt zabrať celú plochu súčasného hotela a časť jeho parkoviska pri Hviezdoslavovom námestí. V tom čase tak vznikajú druhé vizualizácie projektu.

Pozrite si vizualizácie hotela Danube, ktoré zamietli pamiatkari

Bratislava River Center Zdroj: Omega Investments

Po zverejnení informácií o tom, že investor chce hotel zbúrať, sa ozvala aj mestská časť. Starosta Starého Mesta Radoslav Števčík verejne odmietol predstavu zbúrať hotel a naznačil, že plánuje využiť všetky zákonné možnosti, aby korigoval zámer investora.

Či zavážilo toto stanovisko, alebo finančná náročnosť investície, nebolo známe. Investor sa verejne k plánom nevyjadroval. Pred letom 2016 začal s rekonštrukciou hotela, ktorý zavrel koncom novembra 2016. Aj keď na oficiálnej stránke Sitno Holding Real Estate ukazoval prvú podobu vizualizácií, na svete bola aj tretia.

Pozrite si vizualizácie hotela Danube, ktoré zamietli pamiatkari

Podoba hotela Danube pred pripomienkami zo strany KPÚ. Išlo o tretiu verziu vizualizácie hotela. Zdroj: Sitno Holding Real Estate

Developer vytvoril prezentačné video, kde zobrazuje hotel s bielou fasádou, ktorá sa najviac približuje aktuálnemu stavu. Aj keď boli na svete hneď tri verzie vizualizácií, nakoniec bola realizovaná až štvrtá. Elena Segečová, členka predstavenstva Sitno Holding Real Estate, hovorí o tom, že zmeny urobili po konzultácii s Krajským pamiatkovým úradom (KPÚ). Pôvodne pritom chceli realizovať prestavbu podľa tretej verzie vizualizácií.

Zmena podľa úradu

„Keď nám prišla požiadavka z KPU na rozčlenenie fasády, po konzultácii s architektmi sme sa dohodli, že z tých možností, ktoré fasáda a stavba technicky umožňuje, bude toto najlepšie riešenie,“ hovorí pre TREND Reality E. Segečová. Podľa jej slov chceli vonkajšou podobou hotela zaujať. „Nakoľko sme moderný štvorhviezdičkový hotel, aj fasáda je trochu provokatívna, iná a odráža špičkové služby, ktoré klientom a obyvateľom bude poskytovať,“ vysvetľuje.