Stavebníctvo minulý turbulentný rok mimoriadne zasiahli vyššie ceny energií, čo sa postupne premietlo do zvyšovania cien surovín a ostatných stavebných nákladov. Pod zdražovanie stavieb sa však podpísal aj ďalší dôležitý faktor, a síce vyššie mzdy.

Kým v administratíve sa rast minimálnej mzdy zásadne neodráža, vo výrobnej sfére, kde sa od nej odvíjajú aj všetky príplatky, sa každý rast prejavuje viacnásobne. Možno očakávať ďalší rast cien stavebných materiálov? Bude ešte pretrvávať rastúci dopyt zo strany zákazníkov alebo sa už tento rok situácia zastabilizuje, odpovedajú v ankete TRENDU vedúci predstavitelia popredných firiem v oblasti stavebníctva.

  1. Ako vidíte rok 2023? Možno podľa vás naďalej očakávať nestabilitu cien stavebných materiálov?
  2. Pri ktorých materiáloch môže dôjsť k ďalšiemu zdraženiu?

Peter Markovič, CEO Xella Slovensko a CZ

Peter Markovič
Zdroj: Peter Markovič
Peter Markovič

1. Rok 2023 bude iný ako predchádzajúci. Veľký previs dopytu po stavebných materiáloch sa postupne uspokojuje a vraciame sa k normálu. Vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi sa zlepšujú, pokiaľ ide o včasné dodávky, ale tlak na zvyšovanie cien pretrváva. Zdá sa, že ceny energií dosiahli svoj strop a v súčasnosti klesajú. Kľúčové je, kedy a za akú cenu firmy nakupovali energiu pre svoje prevádzky. Konečná cena materiálov odráža tiež vyššie náklady na suroviny a iné vstupy, ako aj vyššie náklady na prácu.

Verím, že turbulentné časy výkyvov cien smerom nahor a nadol sú už za nami. Spoločnosti dokážu lepšie odhadnúť a naplánovať svoje náklady, a tým lepšie stanoviť cenové podmienky. V každom prípade ak inflačné tlaky pretrvajú, neočakávam výraznejšie zníženie koncových cien.

2. Vlani zdražovali takmer všetky komodity. Nás sa najviac dotýka piesok, cement a vápno, kde bolo zdraženie v roku 2022 v desiatkach percent. Oceľ, železo, hliník a drevo dosiahli vrcholy cien v druhom štvrťroku, odvtedy postupne poklesli. Aj tak napríklad aktuálna cenová hladina ocele je v porovnaní s januárom 2021 vyššia o 58 percent. Veľký vplyv na ceny majú aj emisné povolenky, ktorých ceny za posledné dva roky stúpli o 150 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa