Kanadskí developeri tvrdia, že zákaz premiéra Justina Trudeaua pre zahraničných kupcov obstarať si v krajine nehnuteľnosť sťažuje výstavbu nových domov a bytov. Informoval o tom Bloomberg. Nariadenie, ktoré vstúpilo do platnosti začiatkom tohto roka, podľa nich neúmyselne bráni širokému množstvu firiem v skupovaní voľných pozemkov na nové bývanie pre prísne limity zahraničnej účasti. To sťažuje vláde J. Trudeaua zmierniť bytovú krízu v krajine.

Niektorí developeri v Toronte, najväčšom kanadskom meste, už odvolali plány na kúpu pozemkov a výstavbu nových bytov zo strachu, že porušia zákaz, tvrdí David Wilkes, výkonný riaditeľ Asociácie stavebného priemyslu a rozvoja pôdy.

„Nemôžem uveriť, že zámerom bolo obmedziť ponuku,“ povedal. „Ľudia jednoducho neveria, že sa to môže stať.“ Zákaz pre zahraničných kupcov bol vyhlásený vlani v apríli ako súčasť rozsiahleho balíka politík na kontrolu niektorých z najnedostupnejších nákladov na bývanie na svete. Ústredným bodom plánu bol prísľub zdvojnásobiť tempo výstavby nových domov na 400-tisíc jednotiek ročne v priebehu nasledujúcich 10 rokov.

Teraz vývojári tvrdia, že definície uvedené drobným písmom v nariadeniach zákona budú brániť výstavbe nových domov. Podľa analýzy torontskej právnickej firmy Robins Appleby zákon definuje obytnú nehnuteľnosť nielen ako dokončené jednotky, ale aj ako pozemok bez obývateľných obydlí, pokiaľ sa nachádza v centre s veľkým počtom obyvateľov a je určený na bývanie. A jeho definícia nekanadských občanov zahŕňa akúkoľvek korporáciu s viac ako trojpercentným zahraničným vlastníctvom.

Obmedzený rozvoj

Zákaz zahraničných kupcov, ktorý bude platiť dva roky, mal riešiť obavy, že nerezidenti pomáhajú zvyšovať ceny domov. Údaje však naznačujú, že cudzinci v roku 2020 nevlastnili viac ako päť percent nehnuteľností na žiadnom väčšom trhu a rýchly nárast cien zaznamenaný počas pandémie prišiel v čase, keď boli hranice z veľkej časti uzavreté.

Zámerom vládnej politiky je dočasne zakázať „špekulatívne zahraničné investície na kanadskom trhu s bývaním“ a zvažuje „potenciálne dodatočné kroky, aby sa zabezpečilo, že toto opatrenie nebude mať neúmyselné dopady na komunity“, uvádza sa vo vyhlásení kancelárie ministra bývania Ahmeda Hussena. Neuviedol však, aké kroky je možné podniknúť.

Pretože mnoho zahraničných vývojárov pôsobí v Kanade a domáci s nimi často spolupracujú pri konkrétnych projektoch alebo hľadajú investície zo zámoria, priemysel tvrdí, že tento zákon účinne zmrazil široké spektrum aktivít.

„Tie tri percentá sú absurdná úroveň,“ povedal Leor Margulies, právnik v oblasti nehnuteľností so sídlom v Toronte. „Vylučuje akýkoľvek druh zahraničného nákupu rozvojovej pôdy, čo len obmedzí ponuku.“ Uviedol, že má zahraničných developerských klientov, ktorí sa prestali venovať novým rezidenčným projektom, a dokonca aj spoločnosti s iba menšinovým zahraničným vlastníctvom uviazli na vedľajšej koľaji.

Wilkesova skupina predložila svoje obavy federálnej vláde prostredníctvom Kanadskej asociácie staviteľov domov, a bolo jej povedané, že vplyv na vývoj bol neúmyselný a bude opravený.
„Musí sa to stať, pretože obchody zostávajú stáť,“ povedal. „Jednoducho to nedáva zmysel.“

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Kanada zakázala väčšine cudzincov kupovať najbližšie dva roky v krajine domy