Námestie SNP a Kamenné námestie patria k najvýznamnejším mestským priestranstvám v Bratislave. Sú súčasťou centrálnej pamiatkovej zóny.

Popri historicko-spoločenskom význame priestoru sa z územia stal aj dôležitý prestupný uzol pre mestskú hromadnú dopravu. Mesto pod vedením primátora Matúša Valla ide riešiť nevyhovujúci stav tohto verejného priestoru.

Súťaž štyroch tímov

„Dlhodobo hovorím, že v Bratislave máme voči verejnému priestoru veľký dlh a chcem, aby sme tento stav napravili. Hnacou silou zmien je najmä Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý sa v jednom zo svojich prvých projektov podujal doslova opraviť verejný priestor na Námestí SNP, Klobučníckej, Treskoňovej ulici a Kamennom námestí,“ načrtol M. Vallo.

Mesto nadviazalo na projekt Živé námestie, v rámci ktorého dobrovoľníci upravili priestor aj pred Starou tržnicou. Ďalšie aktivity už zastreší Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý funguje od jari.

V rámci projektu „Živé námestie“ sa zozbierali dáta a spracovali analýzy, ktoré sa týkajú Námestia SNP a Kamenného námestia. Sú podkladom pre verejnú architektonickú súťaž, z ktorej môže následne podľa mesta vzísť dlhodobá stratégia rozvoja týchto území.

„Zámerom je, aby budúcu podobu námestia pomohli vytvoriť čo najlepší architekti a aby bola tým najlepším, čo je dnes možné,“ uvádza magistrát.

Prihlášky do súťaže môžu tímy architektov posielať do 17. januára 2020. Na začiatku z nich vyberie 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa