Mal mať desať nadzemných podlaží, 90 izieb, dva apartmány a wellness centrum s bazénom, fitnescentrom a saunami. Okrem toho aj kongresovú sálu s kapacitou 500 ľudí, reštauráciu, lobby bar a dve podlažia podzemných garáží. R. Assad sa vtedy vyjadril, že hotel bude mať tri hviezdičky, jeho úroveň však podľa svojich slov plánoval na úrovni štyroch.
Nedodržané termíny
Hotel plánoval investor v lokalite mimo centra, s neatraktívnym výhľadom na panorámu Karlovej Vsi a blízky cintorín Slávičie údolie. Prekvapujúce boli tiež ambície hotelierstva v Mlynskej doline v tesnej blízkosti internátov. Tie patria k najrušnejším zónam nočného života v rámci mesta.
Do stavby hotela chcel investovať desať miliónov eur. Pôvodný termín dokončenia mal byť rok 2011, nenaplnil sa však. V tom čase meškalo v hlavnom mnoho ďalších projektov a niektoré sa na dlhé roky zastavili.
Podnikateľ v tom čase informoval, že termín otvorenia hotela sa posúva na máj 2012. A ubezpečoval, že jeho projektu sa pesimistický scenár netýka. Postupom času sa však pohyb na stavbe pomaly zastavoval. A stojí dodnes.
Projekt developovala podnikateľova firma Asir. Výstavbu mala na starosti spoločnosť Omostav, v ktorej mal podiel vtedajší spoločník R. Assada z inej firmy.
V Omostave sa v ďalších rokoch striedali spoločnícii, boli v nej osoby zo Slovenska aj zo Sýrie. Dnes je majiteľom maďarský občan István Brizik-Bodrogi, ktorý je jediným spoločníkom posledné tri roky. Výstavbu v Mlynskej doline firma nerealizovala.
Projekt navrhovala architektka Dana Zongorová. TRENDU sa s ňou podarilo spojiť telefonicky, no vyjadrovať sa neccela. Potvrdila len, že je autorkou diela a je aj v kontakte s majiteľmi. Na zvyšné otázy neodpovedala.
Mestská časť Karlova Ves sa tak ocitla nezávideniahodnej situácii. Zo strany obyvateľov je neustále vystavená tlaku kvôli tejto budove, ktorá sa za tie roky stala „strašiakom“. Na múroch stavby sú rôzne nápisy a oplotenie sa stalo nevítaným vizuálnym smogom.
Namiesto hotela byty
Mestská časť s firmou Asir komunikuje doteraz. Stavebný úrad naposledy riešil jej žiadosť o zmenu povolenej stavby hotela na nový účel. Assadovci z budovy chceli vytvoriť byty.
„Návrh nepreukázal súlad navrhovanej zmeny stavby s platným územným plánom hlavného mesta, konanie bolo zo strany stavebného úradu zastavené,“ hovorí Miroslav Špejl z komunikačného oddelenia miestneho úradu.
Upozorňuje však, že stavebný úrad vykonal v roku 2016 na rozostavanom projekte štátny stavebný dohľad, pri ktorom zistil, že skelet sa zhoduje s projektovou dokumentáciou dodanou k stavebnému konaniu.
„Stavebník opakovane informoval stavebný úrad o zámere pokračovať v stavebných prácach na predmetnej stavbe, naposledy v júni,“ tvrdí M. Špejl.
Karlova Ves je v ďalšom postupe prakticky bezmocná. Ak má rozostavaná stavba právoplatné stavebné povolenie a jej realizácia prebieha v súlade s projektovou dokumentáciou overenou v stavebnom konaní, stavebný úrad nemá nástroj, ako situáciu vyriešiť.
„Jedinou možnosťou je prerokovať správny delikt a uložiť pokutu v prípade preukázania sa, že stavebník zhoršuje životné prostredie tým, že predlžuje lehotu výstavby v rozpore so stavebným povolením,“ opisuje referent.
TRENDU sa napriek viacerým pokusom nepodarilo s R. Assadom spojiť.
Známe mená
Rodina bratov Assadovcov začala prevádzkovať bufet Alibaba pri konečnej stanici autobusov v Mlynskej doline, kde žijú stovky vysokoškolských študentov už začiatkom 90. rokov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?