Ešte v roku 2006 získal investor projektu Sputnik územné rozhodnutie mestskej časti. Tá predtým pozemok s rozlohou 5-tisíc štvorcových metrov developerovi predala na stavebný účel, hoci bol v návrhu nového územného plánu označený ako ochranná a izolačná zeleň.

Nasledovalo získanie stavebného povolenia a potom doťahovanie sa s obyvateľmi z okolia. Tí v súboji s developerom uspeli a Najvyšší súd po sérii odvolaní na nižších stupňoch zrušil povolenie na výstavbu.

Obyvatelia z okolitých ulíc, ktorí sa postavili proti stavbe, sa obávali najmä zvýšenej hlučnosti a nedodržania hygienických parametrov. Podľa nich stavba nespĺňala hlukové normy. Súd nariadil nové stavebné konanie, ktorého náplňou mala byť aj hluková štúdia.

Developer tak musel začať celý proces schvaľovania odznova. V júli 2016 získal opätovne platné stavebné povolenie. S výstavbou začal v roku 2017 a s dokončením komplexu počítal do troch rokov.

Susedia uspeli na súde

Dnes je prakticky isté, že sa tak nestane. Už začiatkom roka žiadal sám developer Vodohospodárske stavby Malacky o zmenu stavby pred dokončením, kde informoval aj o posune v termínoch. Meškanie vysvetľoval „ekonomickými dôvodmi“.

Hrozí Ružinovu ďalšia „Hirošima“? Takmer hotový projekt Sputnik dostal stopku

 

Závažnejším zlomom v celom projekte je však spomínaný, zatiaľ neprávoplatný rozsudok krajského súdu, o ktorom informoval na sociálnej sieti starosta Ružinova Martin Chren.

„Obyvatelia zvíťazili nad developerom obrovského bytového domu, ktorý je už takmer dostavaný. Teším sa z toho, lebo tento dom, na bývalej krásnej lúke, je prototypom necitlivo navrhnutej zahusťovačky,“ napísal starosta na svojom Facebooku.

Susedia v spore žalovali okresný úrad za to, že v roku 2016 v odvolacom konaní potvrdil stavebné povolenie a nevyhovoval odvolaniam. Krajský súd toto rozhodnutie okresného úrad zrušil. Znamená to, že úrad by mal vo veci rozhodovať nanovo a zohľadniť pritom postoj súdu.

„Akonáhle sa dozvieme, že rozsudok nadobudol právoplatnosť, okamžite vyzveme developera na zastavenie všetkých stavebných prác,“ hovorí starosta Ružinova.

Predaná je väčšina bytov

Krajský súd sa pre dovolenkové obdobie zatiaľ k obsahu rozsudku pre TREND Reality nevyjadril. Podľa M. Chrena je na základe rozsudku dôvodom zrušenia rozhodnutia okresného úradu nevychádzajúca hluková štúdia.

Developer sa mal voči tomu brániť, ale súd jeho argumenty neuznal. Vodohospodársky podnik Malacky na otázky k téme neodpovedal, nevyjadroval sa ani v minulosti.

Hrozí Ružinovu ďalšia „Hirošima“? Takmer hotový projekt Sputnik dostal stopku

 

„V najbližších mesiacoch až rokoch teda zrejme bude prebiehať horúci boj o to, ktorý znalecký posudok je správny a či bytový dom Sputnik spĺňa hygienické normy alebo nie,“ predpokladá starosta, podľa ktorého sú obyvatelia, ktorí iniciovali súdny spor, v práve, odvolávajúc sa na skutočnosť, že bývalé vedenie mestskej časti ani pozemok developerovi nemalo predať.

Pri Sputniku nastáva špecifická situácia – stavebné povolenie je spochybnené v čase, keď už je takmer celý projekt hotový. Predaná v ňom je zároveň viac ako polovica bytov, ktorých majitelia čakajú na svoje nové bývanie.

Voľných je v projektu podľa webu 30 jednotiek, celkovo ich developer v komplexe naplánoval 93. Ceny jednotlivých bytov pritom na stránke nezverejnil a neurobil tak doteraz.

Developer sa ešte môže brániť

Nevedno, ako bude v aktuálnej situácii developer postupovať. V prvom rade sa môže brániť voči rozhodnutiu súdu. Tým, že obyvatelia podali žalobu o neplatnosti rozhodnutia okresného úradu, ktorej bolo vyhovené, developer môže reagovať kasačnou sťažnosťou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa