Písal sa rok 2014 a aj v Ružinove vrcholila predvolebná kampaň. Starosta mestskej časti D. Pekár si trúfol urobiť verejný odpočet svojej práce. „Viem o svojich úspechoch. Viem o svojich neúspechoch. Viem, čo treba spraviť,“ hlásil z volebných letákov a medzi vyriešené problémy zaradil aj osud rozostavaného obchodného centra Yosaria Plaza.

Starosta Ružinova priznal: V prípade „Hirošima“ som sa mýlil

Bilbord Dušana Pekára

Bolo to veľké prekvapenie, keďže o výraznejšom posune neboli dovtedy žiadne nové informácie. D. Pekár obhájil svoj post a v nasledujúcich mesiacoch bolo okolo projektu ticho. Nové informácie sa objavili až na začiatku marca 2016. Zhodou okolností opäť pred voľbami, v ktorých kandidoval aj starosta mestskej časti. D. Pekár bojoval o miesto poslanca NR SR na kandidátke KDH.

„Navštívil ma nový investor, neskôr aj pán Ivan Líška (šéf firmy, ktorá projekt pripravila, pozn. red.). Obe strany ma informovali o prebiehajúcich rokovaniach a možnostiach nového riešenia tejto lokality, najmä v súvislosti s verejnými priestormi Papánkovho námestia a zeleňou,“  hovoril pre TREND Reality D. Pekár a poskytol aj vizualizácie jednej zo štúdií.

Aj po týchto voľbách nasledovali mesiace ticha. TREND Reality koncom minulého roka zisťovali aktuálny stav. Mestská časť situáciu nechcela komentovať. „Koncept projektu je pripravený, s jeho realizáciou sa môže začať až po vyriešení súdnych sporov, ktoré trvajú vyše päť rokov,“ hovoril vtedy I. Líška.

Po roku sa k celej kauze vyjadril aj samotný starosta. Mestská časť zorganizovala verejnú diskusiu, kde jednou z dvoch hlavných tém bola aj otázka budúcnosti ruiny na Tomáškovej ulici. „Priznám sa k jednej veľkej chybe, ktorú som urobil kedysi pred dvoma-troma rokmi. Ale kto robí, robí chyby,“ uviedol na margo svojej predvolebnej kampane z roku 2014 D. Pekár.

„Chybou bolo to, že som mal rokovanie s investormi. Mal som informácie o tom, že sú takmer pred podpisom dohody. Možno som bol naivný v tom, že rokovania budú rýchle a niečo sa s týmto územím urobí,“ vysvetľoval starosta.

D. Pekár dnes priznáva, že v prípade celého projektu ide o beh na dlhé trate. „Bežia exekučné konania. Kde nám Yosaria Plaza dlhuje niečo vyše 200-tisíc eur. Nebudem tu hovoriť o ďalších drobných pokutách zo životného prostredia či stavebného úradu,“ hovorí.

Starosta Ružinova priznal: V prípade „Hirošima“ som sa mýlil

Yosaria Plaza Zdroj: TREND Reality

Už teraz je však jasné, že sa pôvodné plány nebudú realizovať. Nakoniec, pred časom to pre TREND Reality potvrdil aj I. Líška. „Projekt prešiel zásadnými zmenami, k shoppingu pribudlo 200 bytov, budova s kanceláriami a kultúrou. Samozrejme, nebude chýbať veľké podzemné parkovisko,“ naznačil I. Líška.

Projekt by mal prejsť celým schvaľovacím konaním odznova. „Ak raz príde podpis zmluvy a nový investor, tak bude nový projekt predstavený Ružinovčanom a budeme o ňom diskutovať,“ uzatvára D. Pekár. Kedy sa projekt pohne, je nateraz otázne. Záujem o lukratívne pozemky je, všetko závisí od vyriešenia súdnych sporov.