Hoci projekt priamo v centre mesta, dostupný verejnou dopravou a napriek nedoriešenej promenáde aj na bicykli a peši, by nemal byť závislý od áut, práve dopravné riešenie bolo už tradične veľkou témou. Žižkova ulica je prejazdná, koncept však počíta skôr so zaparkovaním v podzemnej garáži a peším pohybom. Aj preto je na ulici necelá tridsiatka parkovacích miest.

Celý komplex má spoločnú podzemnú garáž pre takmer 900 automobilov. Rozdelená je rampami ovládanými kartami na jednotlivé zóny – pre administratívu, obyvateľov a 70 stojísk je určených pre verejnosť na hodinu zadarmo, cez víkend na dve hodiny.

V praxi to znamená, že niektorí obyvatelia musia prejsť aj cez niekoľko rámp, kým sa dostanú na svoje miesto. Navyše, pri výjazde priamo na nábrežnú ulicu musia vodiči počkať na zelenú, v rannej špičke sa tak môžu v garáži tvoriť rady ako v nákupných centrách. V garáži sú aj väčšie uzavreté stojiská pre bicykle, avšak len pre firmy. V nových bytových domoch pritom čoraz častejšie vidíme návrat bicyklární, ktoré obyvatelia aj skutočne využívajú.

Zuckermandel nesľuboval luxus. Pozreli sme sa, ako sa býva za štyri tisícky

Zuckermandel - podzemná garáž Zdroj: TREND Reality

Areál je monitorovanými bezpečnostnými kamerami ovládanými z dvoch velínov. Pracovníci bezpečnostných služieb navyše robia pravidelné obhliadky. Okrem bezpečnosti obyvateľov a prevádzok sa vďaka tomu, dúfajme, podarí ochrániť verejné priestory pred vandalizmom.

Za zmienku stoja ekologické riešenia, ktoré sa premietajú aj do certifikácie BREEAM Excellent v prípade kancelárskych budov. V Zuckermandli tiež inštalovali prvé polozapustené inteligentné kontajnery v Bratislave.

Napriek počiatočnému boju o výrub stromov na nábreží napokon padli pre výstavbu lávky iba tri. Podiel zelene je dvojnásobný oproti požiadavkám územného plánu. Je vo vnútroblokoch, na niektorých strechách, pri hradnom brale, na Žižkovej ulici sú vysadené čerešne a stromoradie vyrastie aj pred samotnými budovami na nábreží. Uvidíme, ako sa bude dariť stromom, ktoré budú väčšinu času v tieni.

Zuckermandel nesľuboval luxus. Pozreli sme sa, ako sa býva za štyri tisícky

Zuckermandel - Skalný nos a polozapustené kontajnery Zdroj: TREND Reality

Pre koho je bývanie v Zuckermandli

Rande s realitou hodnotí nové bývanie. Napriek obšírnejšiemu hodnoteniu celého konceptu, ktoré je v prípade projektu ako Zuckermandel potrebné, sa preto podrobnejšie pozrieme na bytovú časť (o centrále ČSOB si môžete prečítať viac v reportáži z minulého roka).

„Zuckermandel prinesie vyšší štandard ale nebudú to luxusné byty. Cena je primeraná centru mesta,“ tvrdil developer pri spustení projektu. Dnes musíme konštatovať, že sa to zväčša potvrdilo. Oficiálny predaj bytov odštartoval v apríli 2015, na trh sa však dostala len posledná pätina bytov. Väčšinu si teda rozobrali prednostní klienti developera.

Zuckermandel nesľuboval luxus. Pozreli sme sa, ako sa býva za štyri tisícky

Zuckermandel - lávka na promenádu, pod ňou vjazd do garáží Zdroj: TREND Reality

Ceny sa v tom čase pohybovali okolo 2 800 až 2 900 eur za štvorcový meter. Bolo to na začiatku prudkého nárastu cien v Bratislave, v rovnakom čase sa ešte dali kúpiť byty v novostavbách aj pod dve tisícky.

Aktuálne stoja posledné voľné byty od 3 900 do 4 400 eur za štvorcový meter. Najdrahšie predané byty vyšli na vyše päť tisícok. Parkovacie miesto stojí 26 400 eur. Napriek tomu si JTRE nemuselo pomáhať pri predaji výraznými zľavami ako v River Parku, ktorého dokončenie sa stretlo so začiatkom krízy.

Okrem lepšieho načasovania, ktoré sa developerovi podarilo aj pri Panorama City (prečítajte si hodnotenie v Rande s realitou), určite predaju pomohli dobre zvládnuté dispozície, z ktorých si dokázali vybrať rôzne typy domácností. Vzhľadom na vysoké ceny však považujem kúpu bytu v Zuckermandli skôr za statusovú alebo investičnú.

Zuckermandel nesľuboval luxus. Pozreli sme sa, ako sa býva za štyri tisícky

Zuckermandel - pohľad od troch vežiakov Zdroj: TREND Reality

Najväčšie sú holobyty

Obhliadku začíname v azda najlukratívnejšom byte na najvyššom podlaží bloku AB. Je to byt s terasou na rohu nad lávkou. Panoramatický výhľad pokrýva všetko od Hradu, cez budovu ČSOB, Most SNP, Dunaj, Petržalku a Rakúsko až po River Park. Priamo susedí s najmedializovanejším bytom posledných týždňov vo vlastníctve premiéra Petra Pellegriniho.

Štvorizbový byt s dvomi kúpeľňami s oknami, dvomi šatníkmi, komorou a jedálňou má rozlohu 152 štvorcových metrov s minimom hluchého miesta a 40-metrovú terasu. Zatiaľ je v stave holobytu, takto ponechal developer iba najväčšie byty, kde sa predpokladá, že si ich majitelia zariadia individuálne. Cena: 879 840 eur.

Zuckermandel nesľuboval luxus. Pozreli sme sa, ako sa býva za štyri tisícky

Zuckermandel - interiér bytu v bloku A Zdroj: TREND Reality

V interiéri vyruší na prvý pohľad len umiestnenie radiátorov pred oknami na terasu. Na rozdiel od iných projektov ich aspoň nevidno zvonku. Nie najpraktickejšie sú výklopno-posuvné dvere na terasu, ktoré sa ťažko ovládajú a všeobecne sa pod vysokou hmotnosťou aj častejšie kazia. Na nižších podlažiach sú klasické otváravé dvere.

Samotná terasa, podobne ako aj v ďalších bytoch, má širšiu časť pri vstupe a dlhšiu užšiu časť. Vybavená je štandardne osvetlením, elektrickou zásuvkou, vodovodom a tienením v podobe posuvných paravánov na koľajničkách. Vo veľkých bytoch sú dodávané po dva na každej strane, čo pri takejto dlhej terase nemusí stačiť. Vlastníci si môžu dokúpiť ďalšie kusy, čo vôbec nie je lacné.