Rande s realitou - menu:

Zuckermandel hodnotíme s vedomím, že časť verejnosti k nemu pristupuje z rôznych dôvodov apriori negatívne. Zároveň s ohľadom na to, že nároky na využitie jedinečného územia mesta sú oprávnene vysoké a akýkoľvek výsledok vyvoláva množstvo protichodných reakcií. Pokúsime sa projekt zhodnotiť bez emócií, s ktorými je od začiatku vnímaný.

Zuckermandel sa nevyhne porovnávaniu s River Parkom. Spája ich meno developera J&T Real Estate aj blízka poloha pri nábreží Dunaja a pod Bratislavským hradom. Rovnako aj to, že ide o náhradu nostalgicky vnímaného starého Podhradia respektíve PKO.

Projekty na jedinečných miestach, ktoré majú potenciál mesto pozdvihnúť na úplne novú úroveň alebo nadlho pripomínať premárnenú príležitosť, sú vnímané mimoriadne citlivo a priťahujú logicky zvýšený záujem. Developer s tým, najmä po skúsenosti s River Parkom, musel počítať.

Zuckermandel nesľuboval luxus. Pozreli sme sa, ako sa býva za štyri tisícky

Zuckermandel - letecký pohľad Zdroj: Martin Domok

Prednosť dostala moderna

Novú zástavbu Podhradia od začiatku sprevádzali búrlivé diskusie (prečítajte si viac o histórii Zuckermandla, Vydrice a ich novej zástavby). Po bianco predaji pozemkov developerom bez urbanisticko-architektonickej súťaže sa opäť otvorila otázka, či stavať repliky, historizujúce budovy alebo moderné stavby.

Volanie po replikách alebo napodobeninách našťastie nebolo vypočuté. Možno aj pre neslávnu skúsenosť s obnovou Židovskej ulice v 90. rokoch. Obnoviť pôvodnú štvrť sa pre zregulovaný tok Dunaja a dôležité dopravné spojenie ani nedalo. Moderná architektúra v kombinácii s historickou je trendom rozvoja miest a obnovenie zástavby Podhradia Bratislava potrebovala na zacelenie centra.

Diskusie o kvalite Zuckermandla sú namieste. Lokality ako Podhradie si určite zaslúžia špičkovú architektúru a tú najskôr prinesie verejná súťaž. Ukázala by rôzne názory a prístupy a umožnila v odbornej diskusii vybrať najvhodnejšie riešenie. Bez konfrontácie rôznych pohľadov sa ťažšie hodnotí výsledok.

Zuckermandel nesľuboval luxus. Pozreli sme sa, ako sa býva za štyri tisícky

Zuckermandel Zdroj: TREND Reality

Môj subjektívny pohľad je, že to dopadlo rozhodne lepšie ako River Park, časom možno Podhradie priradíme k Eurovei. Zuckermandel však neposunul Bratislavu tak, ako sa to podarilo nábrežným projektom napríklad v Osle, Hamburgu či Londýne.

Najväčšou výhradou je obmedzenie výhľadu na Hrad z promenády. Prvý rad budov mohol mať o dve podlažia menej. Pri pohľade z druhého brehu Dunaja pôsobí Zuckermandel primerane, mohol teda podlažia pridať pri brale, svetla by zo severnej strany aj tak neubudlo.

Kombinácia rôznych štýlov a materiálov vyšla lepšie ako v River Parku. Bytové domy využívajú rôznofarebnú omietku alebo jej kombináciu s kompozitným obkladom. Kancelárske objekty kombinujú sklo a rôzne obklady.

Zuckermandel nesľuboval luxus. Pozreli sme sa, ako sa býva za štyri tisícky

Zuckermandel Zdroj: TREND Reality

Jasnou dominantou sa stala „tehličková“ centrála ČSOB, susedná administratívna budova pri nej pôsobí lacno. Najvýraznejší bytový dom pri troch panelákoch pôsobí lepšie z odstupu smerom od mesta a z lávky. Od River Parku nie je prechod medzi zelenými panelákmi a novou štvrťou plynulý a od brala pôsobí príliš mohutne. Autormi celého konceptu a bankovej centrály sú Bouda Masár architekti, bytové domy dizajnovali AM Architects.

Zmiešaná štvrť môže fungovať

Napriek výhradám k objemu budov vyzerá pôdorys štvrte vhodne a pripomína hustú staromestskú štruktúru s polouzavretými vnútroblokmi. Nové námestie s pobytovou lávkou a obnovený náučný chodník od skalného výbežku sa môžu stať obľúbenou vychádzkovou trasou.

Zuckermandel nesľuboval luxus. Pozreli sme sa, ako sa býva za štyri tisícky

Zuckermandel - pohľad z náučného chodníka Zdroj: TREND Reality

Správnym rozhodnutím je zmiešanie funkcií bývania, práce a služieb. Kvôli centrále banky však pôsobí administratívna funkcia príliš dominantne, čo môže spôsobiť problémy prevádzok vo večerných hodinách, najmä ak bude vyšší podiel bytov na investičný prenájom.

Viac ako tretinu prevádzok, ktoré sú už zväčša otvorené, obsadí gastro – reštaurácie, kaviarne, kantína a cukráreň. Služby zastupujú zubná ambulancia, dentálna klinika, banka, kaderníctvo a zážitková klinika. Sú tu aj malé potraviny, klenoty, kúpeľňové štúdio a showroom predajcu stavebných materiálov.

Zuckermandel nesľuboval luxus. Pozreli sme sa, ako sa býva za štyri tisícky

Zuckermandel - Žižkova ulica Zdroj: TREND Reality

Developer sľubuje zatiaľ zachovať street foodové prevádzky, ktoré do štvrte priniesol po nasťahovaní prvých firiem. Ukázalo sa to ako dobrý nápad rozširujúci ponuku stravovania. Na lávke by mala neskôr pribudnúť ďalšia kaviareň, ktorej koncept sa ešte tvorí.