Popri veľkej rozlohe a dobre rozčlenenej a využiteľnej dispozícii je hlavnou prednosťou rohových bytov na vyšších podlažiach výhľad. Druhou stránkou je veľký hluk a prašnosť. Okrem vrchného poschodia, kde to nie je možné, tak budú zrejme majitelia uvažovať o zasklení.
Zuckermandel - výhľad z najlukratívnejšieho bytu Zdroj: TREND Reality
V samotných bytoch vďaka oknám s hliníkovým rámom s izolačným trojsklom hluk z Nábrežia L. Svobodu nepočuť. Súčasťou štandardu je prevetrávanie, predpríprava na vonkajšie žalúzie aj na klimatizáciu, rozvody piatich telekomunikačných operátorov, videovrátnik.
V bytoch odovzdaných v štandarde, sú drevené parkety, obklady, dlažby a sanita (vaňa alebo sprchový kút alebo oboje) vyššieho štandardu. Interiéry pôsobia jednoducho, ale kvalitne. Niekoľko detailov a technických riešení však nevyšlo najlepšie (podrobnejšie v pohľade odborníka).
Luxus? Prevládajú dvojizbáky
Dispozície bytov sú kompaktné, architekti sa úspešne snažili vyhnúť komplikovaným pôdorysom. Vďaka tomu sa budú dať ľahko zariadiť. Spoločným prvkom sú rozľahlé obývacie izby. V dvojizbákoch sú toalety v kúpeľni, v troj- a štvorizbových bytoch sú oddelené.
Zuckermandel - kúpeľňa v štandarde v bloku CY Zdroj: TREND Reality
Všade sa myslelo na dostatok odkladacích priestorov, vo väčších trojizbových a všetkých štvorizbových bytoch sú šatníky, i keď niekde len ako vstupná časť do spálne a nie samostatná miestnosť. Navyše v cene každého bytu je aj pivničná kobka. Ide o murované priestory rôznej veľkosti s plnými dverami, čo sa v novších projektoch stáva štandardom namiesto donedávna častých plechových kobiek.
Možno prekvapí, že v Zuckermandli viac ako polovicu bytov tvoria dvojizbové. Je ich 97, výmery sa pohybujú od 40 do 59 m2, pričom väčšie sú najmä v blokoch C. Trojizbových bytov je 61, sústredené sú najviac v blokoch A, výmerami okolo 80 m2 patria k najväčším na trhu. V bloku CY sú aj menšie od 67 m2. Štvorizbových bytov s rozlohou od 92 do 152 m2 je dvadsať, okrem dvoch v bloku CY sú všetky v blokoch A, kde je aj šesť jednoizbových bytov s plochou okolo 38 m2.
Zuckermandel - interiér bytu v štandarde v bloku CY Zdroj: TREND Reality
Spoločné priestory bytových domov sú jednoduché a pôsobia čisto vďaka kombinácii bielej omietky, svetlej dlažby a tmavých kovových zábradlí a bytových dverí. Presvetlené sú aj denným svetlom. Výťahy sú zatiaľ obalené, aby sa predišlo poškodeniu pri sťahovaní.
V bloku A je vstup do bytov priamo zo schodiska s výťahmi. V CY vedú zo schodiska na obe strany dlhšie chodby s trojicou bytov oddelené dverami. Zvláštne riešenie sú balkóny s jednotkami klimatizácie prístupné zo schodiska smerujúce do dvora medzi bytovkou a kancelárskym blokom. Za dizajnovým zábradlím zatiaľ vidno spleť káblov a hadíc, ktorá ešte má byť estetickejšie prekrytá. Výhľad z blokov C zatiaľ kazí schátraná trafostanica Slovenského národného múzea, ktorú chce developer skultúrniť. V najmenšom objekte CB sme neboli.
Žralok a delfín?
Ak recenzia River Parku konštatovala, že je viac žralok ako človek, keď skôr hľadel na exkluzívnosť, nápadnosť a veľkoleposť, než aby rešpektoval obyvateľa, stane sa Zuckermandel delfínom bratislavského nábrežia, ktorý elegantne zapadne do mesta? Definitívne uvidíme až časom, keď sa po dokončení Vydrice prepojí Staré Mesto s Dunajom až po Most Lafranconi.
Zuckermandel a River Park Zdroj: TREND Reality
Napriek protestom aktivistov a negatívnemu nastaveniu verejnosti už teraz možno povedať, že aspoň čiastočne áno. Developer J&T Real Estate po nezvládnutej mierke na nábreží zložil pod Hradom reparát. Nie síce na výbornú, v Podhradí by sa žiadalo ešte viac trpezlivosti a citu. A určite aj viac výnimočnosti či elegancie, ale nie luxusu. Konkrétne to znamená ubrať z výšky v prospech výhľadu na Hrad z nábrežnej promenády.
Nehovoriac o tom, že pre takéto exponované miesto by mala byť samozrejmosťou verejná urbanisticko-architektonická súťaž. Pochváliť naopak treba vhodné zmiešanie funkcií, udržateľnosť a čiastočne aj kvalitu verejných priestorov, hoci Žižkova ulica by si žiadala veľkorysejšie riešenie.
Zuckermandel - pohľad z náučného chodníka Zdroj: TREND Reality
Či Zuckermandel ožije už v najbližších mesiacoch vďaka svojim obyvateľom a pracujúcim, nie je zaručené. Ako ho prijmú obyvatelia a návštevníci mesta, uvidíme až po otvorení Vydrice, bez ktorej je zatiaľ len ďalším zdevelopovaným ostrovčekom v rozbitom centre Bratislavy.
Rande s realitou - menu:
- Práve čítate - Zuckermandel nesľuboval luxus. Pozreli sme sa, ako sa býva za štyri tisícky (pohľad redakcie)
- Prepnite na - Zuckermandel vyplnil dieru pod hradným bralom (pohľad odborníka)
- Prečítajte si ako hodnotíme