Pri prechádzke centrom Bratislavy bezpochyby zbadáte nejednu budovu, ktorej fasáda je obrastená popínavou zeleňou. Na prvý pohľad lahodí oku okoloidúcich a tým, ktorí sa v budove zdržujú, určite schladí horúce letné dni. Zelené strechy a fasády nie sú len výsadou veľkých stavieb, čoraz viac ich vyhľadávajú i majitelia rodinných domov, ktorí chcú svojmu bývaniu pridať na kvalite.

Ak sa pozrieme bližšie na samotné zelené fasády, tak hneď na začiatku môžeme zbúrať mýtus, že popínavé rastliny fasádu ničia. Práve naopak, rastlina chráni omietku proti zrážkovej vode, znižuje prehrievanie a tepelné výkyvy plášťa budovy. Vďaka rastline sa na fasádu nedostane také množstvo prachu a do istej miery tlmí hlučnosť z exteriéru. V neposlednom rade zelená fasáda budovu ochladzuje a vďaka tomu je v interiéri príjemne i vtedy, keď je v lete za oknami tridsať-štyridsať stupňov.

Zelené fasády s množstvom výhod

Prínos zeleného stavania je podľa riaditeľa rozvoja obchodu spoločnosti LIKO-S Romana Macka jednoznačný. „Zlepšenie prostredia, zníženie okolitých teplôt okolo objektov, vytváranie biodiverzity je unikátne. Práve ochladzovanie budov zelenými fasádami je jedna z ciest ako bojovať proti vysokým teplotám a klimatickým zmenám,“ hovorí R. Macko zo stavebnej spoločnosti, ktorá je v zelenej architektúre lídrom.
Podľa neho by v súčasnosti nielen samostatné rodinné domy či rezidenčné projekty mohli byť modernými a zároveň ekologickými, ale rovnako by mohlo napredovať i každé mesto či obec. Zelené strechy, fasády, výsadba parkov a znižovanie betónových plôch sú efektívnou cestou. Podľa jeho skúseností mestá aj obce majú záujem byť zelenšími, no nie je to len o vôli, ale aj o financovaní.

Zelená fasáda.
Zdroj: LIKO-S
Zelená fasáda.

Ak sa rozhodujete medzi zelenou strechou a zelenou fasádou, výhodnejšie je z hľadiska ochladenia a prestupu tepla sú fasády, strechy zase zaisťujú lepšiu tepelnú pohodu objektu. Samozrejme, ideálne je ich kombinácia. Obe možnosti si však vyžadujú potrebnú starostlivosť.

Prírodná klimatizácia

Zelené strechy sú prírodnou klimatizáciou. Podľa Branislava Siklienku, ktorý je majiteľom spoločnosti Zelená strecha ako i predsedom Asociácie zelených striech, vytvárajú dodatočnú izoláciu a dokážu ochladiť interiér až o tri stupne. „Je zmerané, že pri niektorých stavbách môžu ušetriť až sedemdesiat percent nákladov na klimatizovanie budovy. Závisí to však od použitých materiálov. Väčší chladiaci efekt majú v prípade domov, ktoré nie sú postavené v pasívnom štandarde,“ približuje B. Siklienka.

Zelená fasáda.
Zdroj: LIKO-S
Zelená fasáda.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa