Celkové štatistiky zatiaľ spomalenie rastu oproti rekordnému koncu minulého roka nevykazujú. Avšak Bratislava, ktorá veľkosťou určuje trendy realitného trhu, už zaznamenala spomalenie zdražovania v najväčšom segmente dvoj- a trojizbových bytov.

Portál porovnal ceny starších bytov, aby oddelil vplyv prílevu novostavieb na trh. Nárast priemernej ceny trojizbových bytov klesol z vlaňajších medziročných osem na súčasných päť percent a medzikvartálny na spomínaných 0,31 percenta.

Zastavenie nárastu cien bytov sa už blíži

Vývoj cien bytov Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Najvýraznejší nárast až o desať percent vykázali ceny v treťom okrese, kde sa priemerná cena trojizbového bytu vyšplhala na 2 110 eur za štvorcový meter. Naopak, v piatom okrese ceny medziročne klesly o jedno percento.

Na rozdiel od hlavného mesta v Košiciach ceny v prvom štvrťroku pravdepodobne ešte len kulminovali. Medziročné zdraženie starších trojizbových bytov sa zrýchlilo z vlaňajších osem percent na aktuálnych 13 percent. Od začiatku roka narástli o šesť percent na 1 285 eur za štvorcový meter. Výraznejší nárast zaznamenali v tomto segmente ešte Žilina (12 %), Trenčín (11 %), Nitra (9,4 %) a Trnava (8 %).

Práve v Trnave najviac zdraželi dvojizbové byty – medziročne až o 24,5 percenta. Za výrazným nárastom je pribúdanie novostavieb, ktoré dvíhajú priemernú cenu a zároveň motivujú k rastu cien starších bytov.

V Bratislave podobne ako pri trojizbových bytoch sa zdraženie dvojizbákov spomalilo z vlaňajších 14 na aktuálnych päť percent. Od začiatku roka sa cena starších dvojizbových bytov zvýšila len o dve percentá. Týkalo sa to aj najvyhľadávanejších mestských častí Staré Mesto a Ružinov. Košice zaznamenali zrýchlenie nárastu v tomto segmente z minuloročných štyroch percent na takmer 20 percent.

Zastavenie nárastu cien bytov sa už blíži

Vývoj cien bytov Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

„V snahe zabrániť prehriatiu trhu zo strany NBS sa oznámením termínov a stanovením hraníc zmien podmienok v hypotekárnom financovaní vyvolal zvýšený záujem a tlak. Prišlo tak k chvíľkovému akcelerovaniu samotného prehrievania. Predpokladám, že vlna nárastu cien nehnuteľností je v záverečnej fáze,“ hovorí Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

V ponuke portálu je najviac dvoj- a trojizbových bytov, spomedzi mestských častí je najlepšia ponuka v Ružinove a Novom Meste, najslabšia v Karlovej Vsi. Celkovo je v Bratislave v ponuke sedemtisíc bytov, v Košiciach dvetisíc, naopak, v Prešove len 330 bytov.

Najväčší záujem o byty bol po Bratislave a Košiciach v Banskej Bystrici. V rámci hlavného mesta bol najvyšší dopyt v Ružinove, Starom Meste a Petržalke. Rodinné domy vyhľadávali ľudia najmä v Bratislave a Žiline, na treťom mieste bolo Maďarsko.