YIT pôvodne plánoval stavať bytovú časť projektu Stein2 v piatich etapách. Napokon sa rozhodol posledné dve spojiť. Výstavba štvrtej fázy umiestnenej pozdĺž Bernolákovej ulice a Kmeťovho námestia sa začala v novembri minulého roka.

V domoch s výškou šesť až deväť podlaží je 105 bytov a apartmánov a osem nebytových priestorov. Na najvyšších poschodiach vzniknú štyri mezonety s vlastnou terasou. V ponuke sú jedno- až päťizbové byty s výmerami od 37 do 100 štvorcových metrov, väčšina má balkón alebo lodžiu. Mezonety majú plochu až do 170 m2.

Ceny bytov a apartmánov sa začínajú od takmer 120-tisíc eur, najpočetnejšie dvojizbové stoja od 147-tisíc a trojizbové od 215-tisíc eur. Mezonety sa však predávajú od takmer pol milióna až do 712-tisíc eur. Cena za štvorcový meter sa už veľmi nelíši od tretej etapy a pohybuje sa zhruba medzi tromi a štyrmi tisícmi.

Pritom prvá etapa stála pri spustení predaja v júli 2015 ešte 2 300 až 2 800 eur za štvorec, druhá o necelý rok neskôr od 2 400 do takmer tritisíc a tretia pred polrokom od vyše 2 700 po takmer 3 900 eur za štvorcový meter. Tento cenový nárast kopíruje vzostup realitného trhu za posledné tri roky. V posledných dvoch fázach sú však v cene aj pivničné kobky a majú najlepšiu polohu bytov v rámci Stein2. Kúpa parkovacieho stojiska je na rozdiel od minulých etáp voliteľná.

„Veľkou výhodou sú široké možnosti ekologickej dopravy v okolí, chceme preto podporiť budúcich majiteľov, aby využívali početné zastávky mestskej hromadnej dopravy či chodili pešo alebo bicyklom,“ odôvodňuje generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko, prečo necháva developer rozhodnutie o kúpe garážového miesta na budúcich obyvateľov.

YIT urýchľuje Stein2, do predaja idú posledné byty

Stein2 - vizualizácia štvrtej etapy Zdroj: YIT Slovakia

YIT získala areál bývalého pivovaru v dražbe v lete 2013. Výstavba prvej etapy bytov aj komerčnej časti projektu Stein2 sa začala v októbri 2015. Celkovo vznikne 408 bytov, 27 nebytových priestorov a 581 parkovacích miest.

Pokračujú aj práce na kancelárskej časti Steinu2, ktorú developuje AMW Development. Novostavba na rohu Blumentálskej a Legionárskej ulice oproti historickej stanici konskej železnice je už dokončená a pripravujú sa priestory pre nasťahovanie nájomníkov. Osempodlažná budova ponúka 9 500 štvorcových metrov kancelárií, 900 m2 obchodných priestorov a 190 parkovacích miest.

Pracuje sa aj na rekonštrukcii a konverzii jedinej zachovanej historickej časti bývalého pivovaru, bývalej kvasiarne nazývanej Spilka. Developer však zatiaľ nezverejnil termíny dokončenia kancelárií a obchodov v pamiatkovo chránenej budove.